کد خبر:112485
پ
اجرای طرح تامین مالی تولید
رئیس‌کل بانک مرکزی:

بازگشت ۳۶ میلیارد دلار ارز صادراتی طی یک سال گذشته

رئیس‌کل بانک مرکزی از بازگشت ۳۶ میلیارد دلار ارز صادراتی طی یک سال گذشته خبر داد.

رئیس‌کل بانک مرکزی از بازگشت ۳۶ میلیارد دلار ارز صادراتی طی یک سال گذشته خبر داد.

 

*** بانک مرکزی در خط مقدم مبارزه و ایستادگی در مقابل تحریم‌ها 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی در هشتمین سالگرد تأسیس کانون صرافان ایرانیان و رونمایی از اپلیکیشین این کانون، با تسلیت شهادت سردار قاسم سلیمانی و اینکه آثار شهادت ایشان همانند عمر پربرکتشان منشأ برکت و پیروزی برای جمهوری اسلامی بود، اظهار داشت:

این روزها شاهد هستیم آن‌هایی که مدعی بودند که کارهایی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهند با دیدن عظمت حضور مردم و اقتدار سپاهیان اسلام، تغییر موضع دادند.

 از تلاش هیئت‌مدیره و ریاست این کانون برای همکاری و همکاری طی سال‌ها به خصوص ماه‌های اخیر داشتند تشکر و تقدیر دارم زیرا بخشی از تلاش‌ها برای خنثی کردن فشارهای دشمن بر دوش صرافان بوده است.

ما پس از تحریم‌ها فشار زیادی را تحمل کرده‌ایم و بانک مرکزی در خط مقدم مبارزه و ایستادگی در مقابل این فشارها بود و تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شد.

 

*** بازگشت ۳۶ میلیارد دلار ارز صادراتی طی یک سال گذشته 

 

رئیس‌کل بانک مرکزی، افزود: از اوایل سال گذشته تاکنون ۳۶ میلیارد دلار برگشت ارز صادراتی را داشته‌ایم که عمدتاً از چرخه صرافان بانکی و سایر صرافان بخش خصوصی بوده است و من از صرافی‌ها و صادرکنندگان محترم قدردانی می‌کنم.

هرگاه شرایطی برای حمایت از صرافان وجود دارد حضوراً به آن‌ها سر می‌زنم زیرا در شرایط خاص اقدامات و تصمیمات صرافان حائز اهمیت است.

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: باید اذعان کرد که مردم از تحریم‌ها صدمه دیدند به خصوص طبقات متوسط و پایین جامعه و دولت و مسئولین به فکر جبران کاهش درآمد و قدرت خرید مردم می‌باشند اما در بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها که همه اذعان دارند جمهوری اسلامی ایران به‌قدری محکم ایستادگی کرده که روز گذشته آمریکا با تبلیغات زیاد با هیئت عظیمی جلوی دوربین رسانه‌ها حاضر شدند و بعد از کلی حرف تکراری گفتن به سمت ایران آغوش باز می‌کنیم! که این با اقدامات و تحریم‌های آن‌ها علیه ایران تناقض دارد.

همتی در ادامه تأکید کرد: اقتداری که در روزهای اخیر که از تاریخی‌ترین زمانه‌ای جمهوری اسلامی ایران پس از ۴۰ سال بود و در شروع گام دوم انقلاب اسلامی ایران به عنوان فصل جدیدی می‌توان دهه دوم دی‌ماه ۹۸ را نقطه اصلی شروع یاد کرد زیرا خوش‌بین‌ترین افراد نیز پیش‌بینی این سطح از اقتدار مردمی و دفاعی را نمی‌کردند.

 

*** جمع‌آوری ارز مازاد از سطح بازار 

 

وی افزود: آمریکا اعلام کرد تحریم را تشدید می‌کنم و بر طبل توخالی نواخت؛ ما آماده هستیم و به طور حتم اقدامات ما برای خنثی کردن این فشار نیز بیشتر خواهد شد.

برخلاف انتظارات و شایعات مبنی بر نرخ ۲۰ تا ۴۰ یا ۴۵ هزار تومان نرخ ارز، بانک مرکزی با برنامه و امکانات و وجود بانک‌ها و صرافان به‌عنوان بازوی این بانک از نوسانات پیشگیری کرد و همان‌طور که شاهد بودیم، نرخ‌ها کنترل شد و ارز نوسان چشمگیری نداشت که این نشان می‌دهد مردم از تمهیدات بانک مرکزی مطمئن بودند.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینکه ما از سال گذشته اقدامات جدی برای کنترل ریال انجام دادیم، گفت:

پیش از این جریان ریال در کشور صحیح نبود اما با برنامه‌ریزی جریان ریال کنترل شد و اقدامات سفته‌بازان و سودجویان نیز تحت کنترل قرار گرفت.

مردم فکر می‌کنند بانک مرکزی در حال تزریق ارز به بازار ارز است درحالی‌که ارز مازاد در بازار توسط بانک مرکزی جمع‌آوری شد و اکنون وضع ذخایر ارزی ‌ اسکناس ماخیلی بهتر و نسبت به چند سال گذشته بی‌سابقه است.

 

*** پیدا کردن راه‌کارهای جدید برای فروش نفت و تأمین ارز

 

همتی با تأکید بر اینکه ما با کنترل قدرت ریال و تأمین ارز اجازه نوسان و افرایش قیمت ارز در بازار را نخواهیم داد، گفت:

صادرکنندگان نیز در بازگشت ارز صادراتی همکاری خوبی با بانک مرکزی داشته‌اند که ما از آن‌ها تشکر می‌کنیم مردم نیز بدانند که وضعیت خوبی داریم و حتی نسبت به قبل بهتر شده و راه‌هایی برای فروش نفت و تأمین ارز نیز یافته‌ایم و آمریکا ‌و متحدانش نیز هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند و همان‌طور که شاهد هستید از شب قبل تاکنون نرخ ارز کاهش یافته و باید تأکید کنم که نرخ‌ها در بازار نرخ واقعی نیست و به سمت ارزش ذاتی آن تعدیل می‌شود.

وی تأکید کرد: البته ثبات و نرخ رشد اقتصادی برای ما اهمیت زیادی دارد و با توجه به اینکه ما قدرت، امکانات و همکاران خوبی مثل صرافان را داریم، مشکلی ایجاد نخواهد شد.

صرافان باید توجه داشته باشند که فروش بلندمدت ارز نداشته باشند زیرا ریسک دارد و ممکن است دارایی افراد مورد خطر قرار بگیرد.

رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه به مردم تأکید کرد: افرادی که قصد فعالیت با صرافان، حتی صرافان مجاز را دارند باید اطمینان و ضمانت‌های لازم را داشته باشند و مبالغ هنگفت خود را در اختیار هر مجموعه‌ای نگذارند.

 

*** بازار متشکل ارزی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کل بانک مرکزی در پایان پیرامون بازار متشکل ارزی، اظهار داشت:

بازار متشکل ارزی در حال انجام اقدامات آزمایشی است و در خصوص انعکاس آن باید گفت که این بازار رابط صرافان و بانک‌ها است.

در حال حاضر تشکیل این بازار در حال تست و آزمایش است و در صورت تکمیل و طی مراحل آزمایشی به صورت رسمی رونمایی و آغاز به کار خواهد کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید