کد خبر:112608
پ
گفتگوی تلفنی حسن روحانی
رئیس‌جمهوری:

منطقه خاورمیانه بر اثر دخالت‌های آمریکا به مرحله خطرناکی رسیده است

رئیس‌جمهوری در تماس تلفنی با نخست‌وزیر کانادا، دخالت‌های آمریکا در خاورمیانه را عامل بحرانی‌شدن شرایط منطقه عنوان کرد.

رئیس‌جمهوری در تماس تلفنی با نخست‌وزیر کانادا، دخالت‌های آمریکا در خاورمیانه را عامل بحرانی‌شدن شرایط منطقه عنوان کرد.

 

*** همکاری دو کشور در راستای رفاه ایرانیان مقیم کانادا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی در تماس تلفنی «جاستین ترودو» با وی، ضمن ابراز تأسف از حادثه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین و کشته‌شدن مسافران این پرواز در این سانحه، اظهار داشت: تحقیقات مفیدی برای دستیابی به دلایل این حادثه انجام شده و بررسی‌های تکمیلی هم تا رسیدن به نتیجه نهایی با سرعت و دقت در حال انجام است.

 این سانحه برای مردم ایران و کانادا و ملت‌های دیگری که اتباع آنها در این هواپیما بودند دردناک و غم بزرگی بود.

روحانی ادامه داد: از لحظات اول همه تلاش‌های خود را برای دستیابی به علل این سانحه به کار گرفتیم و قدم به قدم به هر نتیجه دیگر برسیم، در اختیار افکار عمومی جهان قرار خواهیم داد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دستورات لازم برای ادامه رسیدگی‌های لازم فنی و حقوقی را صادر کردم، افزود:

ایران از هرگونه همکاری بین‌المللی در چارچوب قوانین بین‌الملل برای روشن‌شدن دقیق این حادثه استقبال کرده و همه تسهیلات کنسولی را برای این منظور فراهم خواهد کرد و آماده‌ایم تا وزرای خارجه ایران و کانادا گفتگوهای خود را ادامه دهند.

علاقه‌مندم روابط دو کشور در آینده در راستای کمک به رفاه ایرانیان مقیم کانادا و به نفع دو ملت و نیز در موضوعات گوناگون مورد علاقه دو کشور از جمله توسعه صلح و امنیت منطقه ادامه یابد.

 

*** منطقه خاورمیانه بر اثر دخالت‌های آمریکا به مرحله خطرناکی رسیده است

 

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز امنیت در منطقه حساس خاورمیانه بر اثر دخالت‌ها و اقدامات آمریکا به مرحله خطرناکی رسیده است، گفت:

ایران در راستای کاهش تنش طرح صلح هرمز را ارائه کرده و همه باید برای بازگرداندن ثبات و امنیت کامل به این منطقه، تلاش کنیم.

روحانی با اشاره به اثرات نامطلوب توسعه ناامنی در منطقه و ترور سردار سلیمانی به عنوان فرمانده‌ای محبوب توسط آمریکایی‌ها بر ملت‌های منطقه، ادامه داد:

راه حل برای ثبات و امنیت منطقه و آرامش مردم این است که همه به قانون برگردند و معتقدیم امنیت این منطقه تنها با مشارکت کشورهای منطقه تأمین خواهد شد.

 

*** باید دلایل این حادثه به روشنی مشخص شود

 

«جاستین ترودو»  نیز در این تماس تلفنی با تسلیت کشته شدن جمعی از مردم ایران در سقوط هواپیمای اوکراینی، گفت: باید با همکاری یکدیگر تلاش کنیم تا دلایل این حادثه به روشنی مشخص شود.

وی با بیان اینکه آماده هرگونه همکاری با ایران در راستای انجام تحقیقات لازم درباره این سانحه هستیم، تصریح کرد:

امیدوارم در آینده بتوانیم برای مسائلی که بتواند در امنیت منطقه تأثیر داشته باشد با یکدیگر گفتگوهای بیشتری داشته باشیم.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نخست‌وزیر کانادا با تقدیر از همکاری‌های کنسولی با اتباع کانادایی، از گسترش تعاملات و همکاری وزرای خارجه دو کشور در زمینه‌های گوناگون استقبال کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید