کد خبر:112948
پ
بانک مرکزی
روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد

آغاز عملیات بازار باز در نظام بانکی کشور

روابط عمومی بانک مرکزی آغاز عملیات بازار باز در در نظام بانکی کشور را اعلام کرد.

روابط عمومی بانک مرکزی آغاز عملیات بازار باز در نظام بانکی کشور را اعلام کرد.

 

*** آغاز عملیات بازار باز در نظام بانکی کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، طبق اعلام رئیس‌کل بانک مرکزی و البته بعد از دستور رئیس‌جمهور عملیات بازار باز با محوریت بانک مرکزی در اقتصاد ایران آغاز شده است.

همتی می‌گوید: عملیات بازار باز بنا به تعریف متداول آن، خرید و فروش اوراق قرضه یا بدهی دولت و به‌ویژه اوراق بدهی کوتاه‌مدت از قبیل اسناد خزانه بین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری است.

به‌گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، این بانک، از این پس و به‌تدریج با خرید و فروش اوراق اسلامی منتشره از طرف خزانه دولت، این ابزار مهم سیاستگذاری پولی را به‌کار خواهد گرفت.

بانک مرکزی معتقد است که این کار به نظام بانکی کمک خواهد کرد تا سیاستگذار و نظام سیاستگذاری پولی کشور را دچار تغییر و تحول عمده کند و نگرانی‌هایی را که تا به حال در مورد اضافه‌برداشت و برداشت‌های بین‌بانکی و بازار بین‌بانکی داشته است از بین ببرد، در واقع، بانک مرکزی با عملیات‌بازار باز به‌سمتی خواهد رفت که آنچه در دنیا در بانک‌های مرکزی مدرن دنیا برای اعمال سیاست‌های پولی عمل می‌شود، اجرایی گردد.

 

*** اهداف عملیات بازار باز

 

عملیات‌بازار باز بانکی در واقع به بانک مرکزی کشورها این اجازه را می‌دهد تا با خرید و فروش اوراق قرضه دولتی در بازار آزاد، برای گسترش یا انقباض میزان پول در سیستم بانکی اقدام کنند، به‌طوری که خرید اوراق به سیستم بانکی پول تزریق می‌کند و رشد اقتصادی را افزایش می‌دهد، در حالی که فروش آن عکس این کار را انجام می‌دهد و در واقع با کاهش تزریق پول سبب کنترل نرخ تورم می‌شود.

عملیات بازار باز می‌تواند اهداف متفاوتی را دنبال کند در بسیاری کشورها مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی کنترل نرخ تورم است که این کنترل از طریق عملیات بازار باز صورت می‌گیرد و در کشورهایی که نرخ برابری ارز را کنترل می‌کنند، عملیات‌بازار باز با هدف کنترل نرخ ارز صورت می‌گیرد.

با توجه به تأثیرات مثبت عملیات‌بازار باز بانکی بر اقتصاد کشورها و در شرایطی که اقتصاد ایران تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا زیر فشار زیادی قرار دارد، اجرای این عملیات می‌تواند تا حدود وضعیت اقتصادی کشور را بهبود بخشد و این امر باید مورد توجه قرار گیرد، البته در صورتی این طرح جواب می‌دهد که با حساسیت و دقت فراوان انجام شود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، هرچند که این عملیات زمان‌بر است و در درازمدت پایه‌های اقتصاد ایران را تقویت می‌کند و نمی‌توان انتظار تحولات ناگهانی و کوتاه‌مدت از آن داشت، با این حال این مسیری است که دیر یا زود اقتصاد ایران باید آن را می‌پیمود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید