کد خبر:112934
پ
محمود محمودزاده
معاون وزیر راه و شهرسازی:

ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکن ملی در تهرانسر آغاز شد

معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکن ملی در تهرانسر خبر داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکن ملی در تهرانسر خبر داد.

 

***  آغاز ساخت پروژه‌های مشارکتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمود محمودزاده درباره اظهارات رئیس‌جمهور در مجمع عمومی بانک مرکزی که خواستار واگذاری رایگان اراضی دولتی به سازندگان برای ساخت مسکن شده بود، اظهار داشت:

این سخنان رئیس جمهور در خصوص پروژه‌های مشارکتی است؛ نظر رئیس‌جمهور این است که اول زمین به رایگان به انبوه‌سازان داده شود سپس سهم دولت به شکل واحد مسکونی از سازنده بازپس گرفته شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: وزارت راه و شهرسازی نیز در بخشی از پروژه‌های مسکن ملی به این صورت عمل کرده که به پروژه‌های مشارکتی مشهور است.

وی درخصوص اینکه چه زمانی قرار است ساخت پروژه‌های مشارکتی آغاز و به مردم واگذار شود، گفت:

ساخت پروژه‌های مشارکتی آغاز شده ولی ما زمانی می‌توانیم آنها را در معرض واگذاری به متقاضیان قرار دهیم که از نظر پیشرفت فیزیکی، به مرحله امکان تقسیم سهم میان دولت و سازنده برسد.

محمودزاده ادامه داد: در پروژه‌های مشارکتی اول باید ارزیابی اقتصادی شده و به مرحله ۷۰ درصدی پیشرفت فیزیکی رسیده باشد تا بتوانیم سهم را میان دولت و سازنده تقسیم کنیم که در آن زمان، تعهد برای دولت در خصوص آغاز واگذاری‌ها ایجاد می‌شود.

 

*** تفاوت سازوکار احداث پروژه‌های مشارکتی تهرانسر با مسکن ویژه

 

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد:

 تا‌کنون احداث حدود ۴۰ هزار واحد مسکونی مشارکتی را در سراسر کشور آغاز کرده‌ایم که ۳۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید شامل اندیشه، پردیس، پرند و تهرانسر قرار دارد.

برخی از پروژه‌ها نیز پیشرفت خوبی دارد، اما کل واحدهای مسکونی مشارکتی ذیل طرح ملی مسکن، ۷۰ هزار واحد است که ساخت ۴۰ هزار واحد آن شروع شده است.

وی درباره پروژه‌های مشارکتی تهرانسر، گفت:

 ساخت این پروژه‌ها شروع شده که از مجموع ۸ بلوک ساختمانی، ۴ بلوک شامل ۱۵۰۰ واحد در تهرانسر (واقع در منطقه ۲۱ تهران) تحت عنوان مسکن ویژه به متقاضیان واگذار شد و قرار است ۱۵۰۰ واحد دیگر در ۴ بلوک ساختمانی به عنوان پروژه‌های مشارکتی و ذیل طرح ملی مسکن در همان اراضی و در کنار پروژه‌های مسکن ویژه تهرانسر به متقاضیان داده شود.

محمودزاده درباره تفاوت سازوکار احداث پروژه‌های مشارکتی تهرانسر با مسکن ویژه، بیان کرد:

در مسکن ویژه، پروژه‌ها به صورت پیمانکاری احداث شد و خریداران به صورت مرحله به مرحله و بر اساس میزان پیشرفت فیزیکی، آورده‌های خود را واریز می‌کردند؛ سازنده نیز دستمزد ساخت دریافت می‌کرد؛ اما در پروژه‌های مشارکتی، زمین و پروانه ساخت را دولت (اداره کل راه و شهرسازی استان تهران) می‌دهد؛ سازنده نیزبا سرمایه خود اقدام به ساخت و ساز می‌کند و در پایان، به تناسب هر سهم، واحدها میان دو طرف تقسیم می‌شود مثلاً در یک پروژه ۵۰۰ واحدی، ۱۵۰ واحد مسکونی سهم دولت و مابقی سهم سازنده است.

 

*** ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکونی در تهرانسر

 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکونی مشارکتی تهرانسر آغاز شده است.

وی درباره ممنوعیت فروش امتیاز مسکن ملی، یادآور شد:

علت این ممنوعیت این است که هنوز چیزی واگذار نشده که متقاضیان بخواهند آن را خرید و فروش کنند ممکن است با تجربه‌ای که در ممنوعیت فروش امتیاز مسکن مهر وجود داشت و سبب شد تا بازار سیاه برای آن ایجاد شود، پس از آنکه ساخت واحدهای مسکن ملی به یک مرحله‌ای برسد که متقاضی امکان انتخاب واحد داشته باشد، خرید و فروش آن را آزاد کنیم اما این موضوع بیش از یک سال و نیم زمان می‌برد.

محمودزاده خاطرنشان کرد: آنچه در حال حاضر خرید و فروش می‌شود، کد رهگیری ثبت‌نام این طرح است که هیچ ارزشی ندارد و چه بسا ممکن است ثبت‌نام‌کننده، صلاحیت دریافت مسکن در این طرح را نداشته و درخواست وی رد شود؛ به این ترتیب پولی که خریدار بابت دریافت کد رهگیری به ثبت‌نام کننده پرداخت کرده، از بین می‌رود.

وی تأکید کرد: هنوز پالایش نهایی نشده اما برآورد ما این است که ۳۰ درصد ریزش داشته باشیم؛ در یکی از شهرها، بیش از ۶۳ درصد ثبت‌نام‌کننده‌ها واجد شرایط دریافت مسکن ملی نبودند.

 
*** میزان همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک با وزارت راه و شهرسازی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان، پیرامون میزان همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک با وزارت راه و شهرسازی در خصوص ارائه اطلاعات ملکی ثبت‌نام‌کنندگان، اظهار داشت:

در حال دریافت این اطلاعات هستیم و پس از آن پایش، ثبت‌نام‌کنندگان را نهایی خواهیم کرد با این حال مقرراتی مانند محرمانه بودن اطلاعات شخصی، تا حدودی در این فرآیند تأثیر گذاشته است ولی امیدواریم بتوانیم تا زمان مقرر، نتایج نهایی افراد حائز شرایط را اعلام کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید