کد خبر:113911
پ
وزارت مسکن
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد

بازار مسکن در مسیر رشد/بهبود ۲۶ درصدی نسبت عرضه به تقاضا در بازار مسکن

نسبت عرضه به تقاضا در بازار مسکن بهبود ۲۶ درصدی داشته است.

نسبت عرضه به تقاضا در بازار مسکن بهبود ۲۶ درصدی داشته است.

 

*** بهبود ۲۶ درصدی نسبت عرضه به تقاضای بازار مسکن در سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاملات در تهران طی ۱۰ ماهه ۹۸، ۴۳ درصد نسبت به زمان مشابه سال ۹۷ کاهش یافته و افت ساخت و سازها ۱۷ درصد بوده است.

یعنی اوضاع عرضه به تقاضا نسبت به سال ۹۷، ۲۶ درصد بهبود پیدا کرده است.

مضافا این‌که حجم قابل توجهی واحد مسکونی خالی در تهران وجود دارد. آذرماه  امسال ۵۶۵۸ واحد مسکونی در تهران پروانه ساخت دریافت کرده‌اند که با توجه به ۱۰ هزار و ۸۶۲ فقره معامله، ساخت و سازها در شرایط امروز تقریبا نصف تعداد معاملات است، اما عرضه‌ی مازاد، نگرانی‌ها از فشار تقاضا را کاهش می‌دهد.

طبق آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در تهران خالی است.

 

*** آمار ساخت و ساز

 

معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد است اگر آمار  مجددی گرفته شود احتمالا آمار واحدهای خالی کاهش یافته است.

با این حال گشتی در آگهی‌های فروش مسکن و فایل‌های موجود در دفاتر املاک نشان می‌دهد عرضه تقریبا ۱۰ برابر معاملات قطعی است. بیشترین تعداد آپارتمان‌های خالی در شمال و شمال غرب تهران با متراژهای بالای ۸۰ متر مربع وجود دارد که متقاضیان واقعی توان خرید آنها را ندارند. در شرایطی که حدود ۷۰ درصد آگهی‌ها را واحدهای بالای ۸۰ متر مربع به خود اختصاص می‌دهد ۵۸ درصد معاملات در واحدهای کمتر از ۸۰ متر مربع انجام می‌شود.

سال ۹۷ در ۱۰ ماهه نخست ۱۰۷ هزار و ۸۳۲ معامله مسکن در تهران انجام شد. این رقم در ۱۰ ماهه نخست ۹۸ به ۶۱ هزار و ۱۰۹ فقره رسیده که از کاهش ۴۳ درصدی حکایت دارد.

با این حال افت ساخت و ساز چندان محسوس نیست سال ۱۳۹۷ در ۱۰ ماهه نخست ۵۷ هزار و ۶۰۴ واحد مسکونی با توجه به پروانه‌های ساختمانی صادره در حال احداث بوده است.

این رقم در ۹ ماهه نخست ۹۸ به ۴۷ هزار و ۹۲۹ واحد رسید. آذرماه ۹۸، ۵۶۵۸ واحد مسکونی پروانه ساخت گرفته‌اند. اگر برای حدود ۵۰۰۰ واحد نیز در دی‌ماه ۹۸، مجوز گرفته شده باشد تعداد واحدهای مسکونی در پروانه‌های ساختمانی ۹۸ به حدود ۴۳ هزار واحد می‌رسد که نسبت به ۹۷ تنها ۱۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. اگر این عدد را با تعداد معاملات که افت ۴۳ درصدی را نشان می‌دهد مقایسه کنیم می‌بینیم که اوضاع ساخت و ساز نسبت به سال ۹۷ چندان بد نیست.

 

*** قیمت مسکن در تهران

 

قیمت مسکن در تهران ۴۲ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش داشته است، دی‌ماه ۹۸ میانگین قیمت مسکن در تهران ۱۳ میلیون و ۸۸۲ هزار تومان در هر متر مربع  اعلام شد.

رشد قیمت‌ها در حالی اتفاق افتاده که معاملات در ۱۰ ماهه نخست ۹۸، ۴۳ درصد کاهش یافته و می‌توان گفت در حالت کلی، رکود تورمی در بازار حاکم است؛ هرچند در دو ماه اخیر به  یکباره معادلات به هم خورد و خرید و فروش بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به ماه‌های قبل افزایش پیدا کرد.

هجوم تقاضا بعد از آن ایجاد شد که قیمت‌ها چهار ماه روند نزولی داشت اما جهش یکباره معاملات این نگرانی را ایجاد کرد که مجددا بازار مسکن در مسیر رشد قیمت قرار گیرد.

هرچند با توجه به شرایط اقتصاد کشور که در برخی موارد از اصول رایج در دنیا تبعیت نمی‌کند نمی‌توان  به ضرس قاطع، احتمال رشد قیمت‌ها را رد کرد اما با توجه به شرایط موجود می‌توان گفت که چشم‌انداز بازار مسکن نسبت به سال گذشته آرام‌تر خواهد بود.

یکی دیگر از دلایل رد شدن فرضیه جهش آتی قیمت به ظرفیت بازار مربوط می‌شود.

 

*** ظرفیت رشد برای بخش مسکن

 

به گزارش خبرگزاری سروش، قیمت مسکن از فروردین ۱۳۹۶ تا کنون ۲۲۰ درصد رشد داشته در حالی که توان متقاضیان در حد ۳۰ درصد بالا رفته است، یعنی قدرت خرید متقاضیان واقعی به این زودی‌ها به قیمت‌ها نمی‌رسد و طبیعتا باید شاهد ثبات قیمتی در ۱۰ تا ۱۲ فصل آینده باشیم؛ زیرا بازاری که خریدار نداشته باشد فقط می‌تواند با توجه به رشد بازارهای موازی دچار افزایش قیمت اسمی شود اما تا زمانی که قیمت‌ها به کف نرسد و با توان متقاضیان در حالت تعادل قرار نگیرد نمی‌توان ظرفیت رشد برای بخش مسکن متصور شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + هجده =

کلید مقابل را فعال کنید