کد خبر:114424
پ
کشفیات تریاک

سهم ۹ درصدی هرمزگان در کشفیات مواد مخدر کل کشور/ نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در کشور

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به سهم ۹ درصدی هرمزگان در کشفیات مواد مخدر کل کشور، نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در کشور را اعلام کرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به سهم ۹ درصدی هرمزگان در کشفیات مواد مخدر کل کشور، نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در کشور را اعلام کرد.

 

*** سهم ۹ درصدی هرمزگان در کشفیات مواد مخدر کل کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اسکندر مؤمنی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر هرمزگان ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر، اظهار داشت:

تلاش‌های بسیاری در استان در حوزه‌های مختلف به خصوص مبارزه با مواد مخدر انجام شده است که جای تقدیر و تشکر از استانداری، شورا و دستگاه‌های عضو شورا دارد.

استان هرمزگان حدود دو میلیون نفر جمعیت دارد و کشفیات این استان، بیش از ۹ درصد کشفیات کل کشور را به خود اختصاص داده است که نشان می‌دهد طی چند سال اخیر، مسئولان استان توجه جدی به این حوزه دارند.

 

*** استقبال ستاد مبارزه با مواد مخدر از ایده‌ها و طرح‌های حوزه پیشگیری از اعتیاد 

 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر که با حضور ریاست جمهوری تشکیل شد، گفت:

در این جلسه چند اولویت همچون «مقابله با مواد مخدر با تمرکز بر استان‌های مرزی»، «ساماندهی معتادان متجاهر» و «اقدامات پیشگیری و اجرای طرح یاریگران زندگی» تبیین و تأکید شد.

جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های زیادی را در عرصه مبارزه با مواد مخدر انجام داده است که اگر این اقدامات نبود، وضعیت فعلی به مراتب بسیار بدتر از وضعیت کنونی بود.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه پیشگیری از اعتیاد، باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کرد؛ گفت:

هم‌زمان با انجام اقدامات مقابله‌ای باید اقدامات درمانی و کاهش آسیب و پیشگیری از اعتیاد نیز انجام شود.

مرکز اصلی ستاد بر اقدامات پیشگیری از اعتیاد و اجرای طرح یاریگران زندگی براساس آن است؛ اگر بخواهیم جمعیت معتادان را کم کنیم؛ راه گریزی نداریم که در کنار اقدامات مقابله‌ای، بازدارندگی درونی نیز ایجاد کنیم؛ لذا ستاد مبارزه با مواد مخدر از هر طرح و ایده‌ای در حوزه پیشگیری از اعتیاد استقبال می‌کند.

در ده ماهه نخست امسال حدود ۸۰۰ تن مواد مخدر در کشور کشف شده است که این میزان ۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

بیش از ۷۵ درصد کشفیات مواد مخدر مربوط به استان‌های شرقی و ۲۵ درصد نیز مربوط به سایر نقاط کشور است.

امسال مجموع عملیات‌ها و درگیری‌ها در امر مبارزه با مواد مخدر نسبت به سال گذشته ۵۱ درصد رشد و شهدای مبارزه با مواد مخدر ۷۰ درصد کاهش داشته است و ۷۴ درصد کشفیات نیز اقدامات اطلاعاتی بوده است که این حاکی از مبارزه هدفمند دستگاه‌های مقابله‌ای کشور است.

 

*** نرخ شیوع مصرف مواد مخدر

 

مؤمنی همچنین نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در جمعیت فعال کشور را ۵.۴ درصد عنوان کرد و گفت: میزان شیوع مصرف مواد مخدر در هرمزگان ۴٫۲۸ درصد است که این رقم، پایین‌تر از میانگین کشوری است.

میزان شیوع اعتیاد در جمعیت دانش‌آموزی کشور نیز ۲.۱ درصد است و این رقم در جمعیت دانش‌آموزی استان هرمزگان ۱٫۸ درصد می‌باشد، همچنین میزان شیوع اعتیاد در جمعیت دانشجویی کشور ۴.۷ است و این رقم در استان ۳ درصد می‌باشد.

 

*** میزان شیوع اعتیاد در جمعیت کارگری کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پایان با بیان اینکه هرمزگان رتبه دوازدهم شیوع مصرف مواد مخدر در کشور را دارد، اظهار داشت:

میزان شیوع اعتیاد در جمعیت کارگری کشور ۲۳ درصد است که این رقم در جمعیت کارگری استان هرمزگان ۲۹ درصد است و زنگ خطر جدی است و باید اقدامات پیشگیرانه‌ای در این کانون هدف اجرایی شود.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول