کد خبر:114669
پ
کرونا
یاداشت رئیس کل بانک مرکزی

تشریح عملیات بازار باز

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه اختصاصی خود عملیات بازار باز را تشریح کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه اختصاصی خود عملیات بازار باز را تشریح کرد.

 

*** عملیات بازار باز

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: برای نخستین بار بانک مرکزی، مجهز به ابزار مدیریت نرخ سود با استفاده از سازوکار بازار، و نه روش‌های دستوری، به مدد عملیات بازار باز شده است.

بحث‌های فنی راجع به این ابزار در میان فعالان و اقتصادی‌های کشورمان بخوبی مورد توجه قرار گرفته که خود، نشانی است از بالندگی و نشاط علمی است.

عملیات بازار باز، که از دو هفته گذشته، با موفقیت مراحل اولیه و آزمایشی خود را سپری کرده، یک ساز و کار پیچیده و فنی است که بتدریج، نحوه کارکرد آن توسط بانک مرکزی تشریح شده و با فعالان بازار در عمل به پیش خواهد رفت.

این سازوکار برای کنترل نوسان نرخ سود در حول و حوش «نرخ سیاست‌گذاری» بسیار کوتاه‌مدت در «بازار ذخایر» بانک‌ها استفاده می‌شود.

در این بازار، خرید و فروش قطعی اوراق دولتی و نیز قراردادهای «بازخرید» و «بازخرید مجدد» اوراق دولتی در قالب قواعد مصوب شورای فقهی انجام خواهد شد.

 

*** دالان نرخ سود بین‌ بانکی

 

وی در ادامه آورده است: در مواقعی که نرخ سود بالاتر از «نرخ سیاست‌گذاری» قرار گیرد، بانک مرکزی اقدام به خرید اوراق و افزایش عرضه پول می‌کند و برعکس، هنگامی که نرخ سود پایین‌تر از «نرخ سیاست‌گذاری» بیاید، اقدام به فروش اوراق و کاهش عرضه پول می‌کند.

هم‌زمان، بانک مرکزی «دالان نرخ سود بین‌ بانکی» را تعریف کرده، در این دالان، نرخ «کف دالان» نرخ پس‌انداز منابع بانک‌ها نزد بانک مرکزی، نرخ «سقف دالان»، نرخ تنزیل مجدد نهایی هستند.

«نرخ سیاست‌گذاری» همان نرخ میانه دالان نرخ است.

هدف بانک مرکزی، به ثبات رساندن نرخ مبادلات بین بانک‌ها، در حول و حوش نرخ سیاست‌گذاری است.

همتی در ادامه نوشت:

بانک مرکزی زمانی در بازار دخالت می‌کند، که نرخ بین بانکی از نرخ سیاست‌گذاری «فاصله معناداری» پیدا کند.

این دخالت می‌تواند با خرید، فروش، خرید مجدد، یا معکوس خرید- مجدد انجام گیرد. بانک مرکزی، به لحاظ تورم هدف، نسبت به تعیین دالان نرخ سود و بالتبع، عملیات بازار باز اقدام می‌کند.

 

*** تغییر کانال انتقال سیاست پولی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌کل بانک مرکزی در پایان یادداشت خود به فعالان بازار و بانک‌ها، توصیه کرد دارایی‌هایی غیر نقد خود را به اوراق دولتی تبدیل کنند، تا بتوانند فعالانه در بازار بین بانکی حضور داشته و از مزایای آن بهره‌مند شوند، بانک مرکزی، با قدرت در پی تغییر کانال انتقال سیاست پولی، در کنار اصلاح و سالم‌سازی ترازنامه بانک‌ها است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =

کلید مقابل را فعال کنید