کد خبر:115101
پ
نظام سلامت
وزیر بهداشت:

دستاوردهای نظام سلامت در سال‌های پس از انقلاب/ اجرای نسخه‌‌پیچی الکترونیک در ۱۰هزار داروخانه کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تشریح دستاوردهای نظام سلامت در سال‌های پس از انقلاب از اجرای نسخه‌‌پیچی الکترونیک در ۱۰هزار داروخانه کشور خبر داد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تشریح دستاوردهای نظام سلامت در سال‌های پس از انقلاب از اجرای نسخه‌‌پیچی الکترونیک در ۱۰هزار داروخانه کشور خبر داد.

 

*** دستاوردهای نظام سلامت در سال‌های پس از انقلاب

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سعید نمکی در مراسم آغاز بهره‌برداری از پایگاه برخط اطلاعات بیمه‌شدگان درمان کشور، با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت در سال‌های پس از انقلاب، اظهار داشت:

کاهش مرگ‌ومیر مادران و نوزادان، توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت، استفاده مناسب از بهورزان به عنوان سربازان خط اول نظام سلامت و پیشرفت در پوشش واکسیناسیون که از ۲۵ درصد به ۱۰۰ درصد رسید از اقداماتی است که انجام داده‌ایم و امیدواریم روند ارائه خدمت به گونه‌ای باشد که موجب دلگرمی مردم شود.

هنگامی که می‌خواستیم نظام شبکه را ایجاد کنیم همه با تردید به آن نگاه می‌کردند، اما دو شاخص در این زمینه به ما کمک کرد؛ اول آنکه جامعه‌محور به موضوعات سلامت نگاه کردیم و دوم آنکه سیستم ثبت داده‌هایمان را به شکل جامع سر و سامان دادیم.

خاطرم هست زمانی در شاخص مرگ و میر کودکان زیر یک سال به ازای هر هزار تولد زنده با مرکز آمار به اختلاف خوردیم؛ چراکه اعداد ارائه شده توسط ما و توسط این مرکز با یکدیگر تفاوت می‌کرد.

آن زمان من پای اطلاعات ارائه شده از سوی بهورزان خود ایستادم و گفتم اطلاعاتی که آن‌ها در زمینه مرگ و میر کودکان زیر یک سال ارائه می‌کنند، بسیار دقیق‌تر از اطلاعات مرکز آمار خواهد بود؛ چراکه برخی از مردم آمار مرگ و میرهای صورت گرفته را به برخی علل از جمله ترس حذف شدن کوپن‌هایشان، به ثبت احوال اعلام نمی‌کردند تا شناسنامه باطل شود، اما بهورز ما در جریان آن بود و این آمار را در زیج حیاتی ثبت می‌کرد.

البته دیگر نمی‌توان تنها به ثبت داده‌ها از سوی بهورزان تأکید کرد. بلکه نیازهای روز ما را به سمت دگرگونی در سیستم ثبت آمارها سوق می‌دهد.

 

*** طرح تحول سلامت

 

وزیر بهداشت ادامه داد: زمانی که بنده به وزارت بهداشت وارد شدم با همراهی نهادهای ذی‌ربط توانستم، ثبت اطلاعات را با استقرار یک ریل مهم که همان پرونده الکترونیک سلامت است، برای بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت ایران، گسترش دهم و چنانچه بخواهیم سیستم ارجاع داشته باشیم، نیاز به این ریل‌گذاری است.

وزیر بهداشت با ذکر مثالی در خصوص طرح تحول سلامت، خاطرنشان کرد:

این طرح مانند این بود که در وسط یک چهارراه سفره‌ای را باز کنیم و باعث ایجاد ترافیک در خیابان شویم.

طرح تحول نظام سلامت تاکنون محسنات زیادی برای نظام سلامت کشور داشته است، اما یکی از ضعف‌های آن این بود که نگاه اقتصاد سلامت از آن دریغ شده بود.

اعمال گاید لاین‌ها در این زمینه کمک کرد تا نگاه اقتصادی نیز به این طرح وارد شود.

به عنوان مثال، با پیروی دستورالعمل‌های راهنمای بالینی توانستیم در زمینه انجام خدمات سی‌تی‌اسکن و سونوگرافی صرفه‌جویی خوبی داشته باشیم.

 

*** اجرای نسخه‌پیچی الکترونیک در ۱۰ هزار داروخانه

 

وی افزود: موضوع نسخه‌نویسی الکترونیک را نیز در دست اجرا داریم، اما نهایی شدن منوط به اجرای نسخه‌پیچی الکترونیک در داروخانه‌ها بود که امروز در حدود ۱۰ هزار داروخانه در کشور نسخه‌پیچی الکترونیک اتفاق می‌افتد.

معتقدم که با جامعه پزشکی نباید به زبان قلدری و زورگویی صحبت کرد، به اندازه کافی در بیرون از حرفه به همکارانمان نامهربانی می‌کنند، لذا، نباید با نامهربانی با همکاران پزشکمان صحبت کنیم.

سؤال من این است که آیا مگر فقط پزشکان هستند که فرار مالیاتی دارند؟ این نکته را می‌پذیرم که فرد خاطی در هر حرفه‌ای حضور داشته و قانون‌شکنی درون هر حرفه‌ای وجود دارد.

اما درون حرفه پزشکی، کفه ترازوی خدمت کردن به مردم بسیار بیشتر از کم‌خدمتی یا خدمت نکردن است.

بنده به عنوان وزیر بهداشت، تمام تلاشم را می‌کنم تا نسخه‌نویسی الکترونیک را با زبان مهربانی و انگیزشی در میان پزشکان نهادینه کنم. به قول بقراط هیچ دارویی بهتر از مهربانی نمی‌تواند در حل مشکلات مؤثر باشد.

بنابراین ما بین سه ضلع گیرنده خدمت، سازمان‌های بیمه‌گر دولت و دهندگان خدمت، تعادلی برقرار خواهیم کرد تا با انگیزه بیشتر به این حرکت بپیوندند.

در حال حاضر در زمینه نسخه‌پیچی الکترونیک در داروخانه‌ها ۸۰ درصد راه و در سازمان‌های بیمه تمام راه را پیموده‌ایم، در بخش دولتی نیز تمام راه رفته‌ایم، اما مطب‌های خصوصی هنوز باقی مانده‌اند، در مطب‌های خصوصی سعی داریم با همکاری سازمان نظام پزشکی و همچنین، ایجاد انگیزه از جمله پرداخت به موقع مطالبات و توجیه کردن منطقی آن‌ها، این برنامه را نهادینه کنیم.

امیدواریم تا پایان سال در زمینه نسخه‌نویسی به دستاوردهای مناسبی برسیم.

 

*** لزوم تقویت ارائه خدمات درمانی از راه دور

 

وی با تأکید بر آموزش و نوبت‌گیری از راه دور، گفت:

تا چه زمانی می‌توان یک بیمار مزمن را به مطب‌ها یا کلینیک‌ها کشاند. باید در این زمینه خدمات راه دور را قوی کنیم.

البته با شرایطی که تعرفه پزشک نیز در آن لحاظ شود. ارائه آموزش در خدمات از راه دور با پیام‌هایی که برای پیشگیری از گسترش بیشتر ویروس آنفلوانزا در مدت اخیر داشتیم، یکی از این اقداماتی بود که به مراتب راحت‌تر از چاپ بروشور است.

البته نباید تمام ذهنیت‌ها به سمت زیرساخت‌های الکترونیک برود، بلکه ما کاربران برجسته، کار بلد و ماهری برای هدایت این زیرساخت‌ها نیاز داریم، نمی‌توان چرتکه را از فرد بی‌سواد گرفت و کامپیوتر به دست او داد.

آموزش افرادی که با این سیستم‌ها باید کار کنند، به مراتب سخت‌تر از ایجاد زیرساخت‌ها است. پس باید تمرکزمان بر تربیت نیروی انسانی دوره دیده باشد.

وی با بیان اینکه در سال جاری مشکلات زیادی متوجه حوزه سلامت بود، خاطرنشان کرد:

زمانی که کار خود را در وزارت بهداشت آغاز کردم با بدهی‌های زیادی مواجه بودیم و در حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان از سازمان‌های بیمه‌گر طلب داشتیم.

سال سختی را طی کردیم، در این میان با بحران سیل نیز مواجه شدیم.

به یکباره ۲۵ استان کشور درگیر سیلاب شد و با وجود اینکه منابع مالی در اختیار نداشتیم، این بحران را به خوبی مدیریت کردیم به گونه‌ای که حتی یک مورد اپیدمی یا بیماری واگیردار شایع نشد و این موضوع موجب حیرت سازمان بهداشت جهانی شد.

این موفقیت مرهون زحمات کادر بهداشت و درمان کشور است.

 

*** ویروس کرونا 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر بهداشت در پایان درخصوص کروناویروس جدید، اظهار داشت:

تا این لحظه هیچ مورد تأیید شده‌ای از کرونای جدید نداشتیم، تمام موارد مشکوک بستری شده و نمونه‌گیری شده‌اند و خوشبختانه آزمایشات همگی منفی بوده است. در ۳۶ نقطه ورودی کشور، دستگاه تب‌سنج حرارتی مستقر شده و تاکنون هیچ مورد مثبتی از این بیماری نداشته‌ایم. دانشجویان بازگشته از چین نیز سالم هستند و حتی زباله‌های مربوط به این افراد هم از هواپیما و هم در محل استقرار در قرنطینه با خودروی مخصوص حمل و به روش علمی، معدوم شده است.

نماینده سازمان جهانی بهداشت نیز پس از بازدید از محل قرنطینه دانشجویان بازگشته از چین و اقدامات پیشگیرانه ایران، حیرت کرده و از این اقدامات قدردانی کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید