کد خبر:115194
پ
معافیت مالیاتی
از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی انجام شد

ابلاغ معافیت مالیاتی ۵۰ درصدی حقوق یکی از اولیای فرد معلول

رئیس کل سازمان امور مالیاتی معافیت مالیاتی ۵۰ درصدی حقوق یکی از اولیای فرد معلول را ابلاغ کرد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی معافیت مالیاتی ۵۰ درصدی حقوق یکی از اولیای فرد معلول را ابلاغ کرد.

 

*** ابلاغ معافیت مالیاتی ۵۰ درصدی حقوق یکی از اولیای فرد معلول

 

 به گزارش خبرگزاری سروش، امیدعلی پارسا آیین‌نامه اجرایی تصویب نامه هیأت وزیران در خصوص آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۵ قانون حمایت از حقوق معلولان را ابلاغ کرد.

براساس ماده دوم این ابلاغیه، ۵۰ درصد حقوق، مزایا و دستمزد مشمول مالیات یکی از اولیای افراد دارای معلولیت شدید یا خیلی شدید اعم از اینکه در منزل یا مراکز نگهداری یا بیمارستان نگهداری شوند، مطابق این آیین‌نامه از پرداخت مالیات معاف است.

ماده سوم این آیین‌نامه نیز می‌گوید:

سازمان امور مالیاتی موظف است پس از تعیین نوع و شدت معلولیت افراد دارای معلولیت، به درخواست یکی از اولیا و حسب بررسی‌های صورت گرفته و تأیید مراتب، گواهینامه‌ای صادر و شدت معلولیت، مشخصات کارفرما و محل اشتغال و مسئولیت پرداخت هزینه‌های مترتب بر فرد دارای معلولیت توسط یکی از اولیا را تأیید کند.

بر این اساس، کارفرما مکلف است پس از صدور گواهینامه موضوع ماده (۳) این آئین نامه در زمان پرداخت حقوق، مزایا و دستمزد، با ضمیمه‌‌کردن اسناد مربوط به فهرست حقوق پرداختی، معافیت مذکور را بر اساس مقررات، در درآمد مشمول مالیات حقوق مشمولین این آیین‌نامه، اعمال کند.

 

*** ماده پنجم آیین‌نامه

 

ماده پنجم این آیین‌نامه تاکید کرده است:

در صورت زوال شرایط معافیت اعم از کاهش یا رفع معلولیت، قطع پرداخت هزینه‌های مترتب بر معلولیت فرد یا فوت فرد معلول به اظهار اولیا یا اطلاع یافتن سازمان، اولیای مشمول معافیت موضوع این آیین‌نامه موظفند مراتب را به سازمان و کارفرما اعلام کنند و سازمان نیز مکلف است موضوع را جهت لغو معافیت مذکور به اداره امور مالیاتی ذی ربط اعلام کند.

لازم به ذکر است در راستای تبصره ماده ۴ این آیین‌نامه، کارفرمایان اشخاص ذی‌نفع می‌توانند، حسب درخواست کارکنان، پس از هماهنگی با اداره امور مالیاتی مربوط نسبت به جبران اضافه پرداختی مالیات هر سال برای هریک از حقوق‌‌بگیران خود بر اساس فهرست مالیات حقوق ماه‌های بعد تا پایان همان سال اقدام کنند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در بخش پایانی این بخشنامه آمده است:

ضمناً در مواردی که معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم قابل کسر از درآمد مشمول مالیات حقوق باشد، معافیت موضوع ماده ۲۵ قانون حمایت از حقوق معلولان پس از کسر معافیت مذکور، اعمال شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − سه =

کلید مقابل را فعال کنید