کد خبر:115368
پ
انتخابات مجلس
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

اطلاعیه وزارت ارشاد درباره منع تبلیغات در رسانه‌های مشمول ماده ۵۹ قانون انتخابات مجلس

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد در اطلاعیه‌ای مهم‌ترین رسانه‌های دارای منع قانونی تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی را معرفی کرد.

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد در اطلاعیه‌ای مهم‌ترین رسانه‌های دارای منع قانونی تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی را معرفی کرد.

 

*** مهم‌ترین رسانه‌های دارای منع قانونی تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس

 

به گزارش خبرگزاری سروش، متن اطلاعیه اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی به این شرح است:

مطابق ماده ۵۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، استفاده از بیت‌المال در مقاصد انتخاباتی مجاز نیست و رسانه‌های دولتی یا متعلق به نهادهای عمومی، از تبلیغ له یا علیه نامزدها منع شده‌اند.

بر این اساس فهرست مهمترین مؤسسات مطبوعاتی، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مشمول این ممنوعیت به شرح زیر اعلام می‌شود:

مؤسسات مطبوعاتی (تمام رسانه‌های مؤسسه):

اطلاعات،‌ ایران، کیهان،‌ همشهری

روزنامه‌ها:

اصفهان زیبا، امین جامعه، تهران تایمز، حمایت،‌ جام جم، شهرآرا، شهروند، فرهیختگان، قدس، هگمتانه

خبرگزاری‌ها:

آنا، ابنا، ایبنا، ایرنا، ایسنا،‌ ایکنا، ایمنا، برنا، پانا، تقریب، تسنیم، حوزه، خانه ملّت، دفاع مقدس، رسا، رضوی، دانشجو، شبستان، علم و فرهنگ، فارس، قدس، مهر، میزان

همچنین تمام رسانه‌های متعلق به قوای سه گانه و شهرداری ها در کل کشور و رسانه‌های متعلق به جهاد دانشگاهی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و واحدهای دانشگاهی دانشگاه‌های دولتی و آزاد در کنار هفته‌نامه‌ها،‌ ماهنامه‌ها و پایگاه‌های خبری مشابه نیز مشمول این قاعده هستند.

آخرین وضعیت رسانه‌ها (و از جمله نام صاحب امتیاز آنان) همواره با مراجعه به سامانه جامع رسانه‌های کشور (e-rasaneh.ir) قابل دسترسی است.

خوشبختانه جامعه رسانه‌ای کشور و به‌ویژه رسانه‌های یاد شده به قانون پایبندند و این اداره کل نیز به وظایف خود عمل می‌کند امّا برای بهره‌گیری از نظارت عمومی در جهت شفافیت و اجرای قاطعانه و بدون تبعیض قانون و به منظور اطمینان بخشی به جامعه و نامزدهای انتخاباتی، سامانه پیامکی ۵۰۰۰۲۰۲۰۵ در نظر گرفته شده است تا گزارش‌های مردمی از تخلفات احتمالی، دریافت و پس از بررسی، به مبادی قانونی و مراجع قضایی اعلام شود.

 

*** ماده ۵۹ قانون انتخابات

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در بخش پایانی این اطلاعیه آمده است:

ماده ۵۹ قانون انتخابات: انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی نامزدها برای نامزدهای نمایندگی مجلس از صدا و سیما و میز خطابه نماز جمعه و یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه‌ها و ادارات،‌ شرکت‌های دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها و شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به آن‌ها و نهادها و مؤسساتی که از بودجه عمومی (به هر مقدار) استفاده می‌کنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسایل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب جرم شناخته می‌شود.

تبصره ۱- مؤسسات و نهادهایی که دارایی آنها از اموال عمومی است،‌ همانند بنیاد مستضعفان مشمول این ماده می باشند.

تبصره ۲- نشریات و مطبوعات متعلق به سازمان‌ها،‌ وزارتخانه ها، ادارات، نهادها و مؤسسات یاد شده در متن این ماده، حق تبلیغ برای نامزدهای انتخاباتی را ولو به صورت درج آگهی ندارند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید