کد خبر:115269
پ
سید حسن نصرالله و حاج قاسم
حاج قاسم سلیمانی از نگاه دبیرکل حزب الله لبنان

مکتب حاج قاسم سلیمانی یعنی خطرپذیری یعنی رفتن به عرصه عملیات و میدان عمل

دبیرکل حزب الله لبنان مکتب حاج قاسم را خطرپذیری و رفتن به عرصه عملیات و میدان عمل میداند، شخصی که صرفا یک فرمانده نظامی نبود و درک بالایی از مسائل مختلف داشت.

دبیرکل حزب الله لبنان مکتب حاج قاسم را خطرپذیری و رفتن به عرصه عملیات و میدان عمل میداند، شخصی که صرفا یک فرمانده نظامی نبود و درک بالایی از مسائل مختلف داشت.

 

*** شخصیت سردار سلیمانی از نگاه دبیرکل حزب‌الله لبنان 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سید حسن نصرالله در اولین گفتگو با رسانه ها بعد از شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به معرفی و تحلیل ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی وی پرداخته است.

دبیرکل حزب الله لبنان در ابتدای این گفتگو درباره آشنایی با حاج قاسم، اظهار داشت:

اولین دیدار ما در لبنان بود. بعد از اینکه ایشان به فرماندهی نیروی قدس منصوب شد، آمد لبنان این‌جا در جلسه‌ی معارفه همدیگر را دیدیم، من قبلش حاج قاسم را نمی‌شناختم یعنی همدیگر را ندیده بودیم از همان دیدار حسی از نزدیکی روحی روانی و فکری به ما دست داد، طوری که انگار ده سال است ما حاج قاسم را می‌شناسیم.

وی در ادامه تصریح کرد: ارتباطی میان انتصاب عماد مغنیه در حزب الله و سردار سلیمانی در سپاه قدس نبود، خیلی زود مشخص شد شخصیت حاج قاسم طوری است که یک فرمانده نظامی صِرف نیست، بلکه مسائل امنیتی را نیز خیلی عمیق و جدی می‌فهمد.

میان سردار سلیمانی و حاج عماد مغنیه و باقی برادران مسئول در امور جهادی، یک رابطۀ برادرانه و شخصی شکل گرفت. یعنی به سرعت رابطه، به رابطه‌ای دوستانه، محبت‌آمیز و برادرانه تبدیل شد، فکر نمی‌کنم هیچ لبنانی تا قبل از نیروی قدس، با شخص حاج قاسم آشنایی داشت، درست است که وی فرمانده نیروی قدس بود اما در تهران نمی‌نشست. بلکه به میدان‌های عملیات و خطوط مقدم می‌رفت، حاج عماد و حاج قاسم مثل دو دوست قدیمی رفتار می‌کردند.

وی افزود: ایشان فرمانده یک نیرو در سپاه بود؛ می‌توانست در تهران بنشیند و به دیگران بگوید بیایید این‌جا بعد با آن‌ها جلسه بگذارد و به حرف‌هایشان گوش بدهد و مسائلشان را به صورت طبیعی و خوب پیگیری کند و مثلا هر شش ماه یا یک سال نیز سری به لبنان و سوریه و عراق و اینها بزند.

 

*** مکتب حاج قاسم یعنی رفتن به عرصه‌ی میدان عمل

 

 دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به مکتب این شهید بزرگ گفت:

مکتب حاج قاسم یعنی رفتن به عرصه‌ی عملیات و میدان عمل یکی دیگر از مزیت‌هایش این بود که به مجاهدان پشتگرمی می‌داد و نشان‌دهندۀ احترام و محبت او به آنها بود، حاج قاسم خسته نمی‌شد.

ما همه خسته می‌شویم و گاهی احساس می‌کنیم مسائل خیلی دارند به ما فشار می‌آورند، اما حاجی ساعت‌ها کار می‌کرد و حتی وقتی خسته می‌شد نیز به کار ادامه می‌داد، نظامیان چون در وضعیت جنگی هستند و احساس قدرت می‌کنند، گاهی به خودبرتربینی، تکبر و اینها دچار می‌شوند اما حاج قاسم حتی در برخورد با آدم‌ها و مردم عادی نیز بسیار متواضع بود.

وی ادامه داد: وقتی از مکتب حاج قاسم صحبت می‌کنیم معنی‌اش خطرپذیری است. همیشه به دهان مرگ می‌رفت، وقتی حاج قاسم مسئولیت نیروی قدس را به عهده گرفت، کمبودها و نیازها را دید و از فرصت‌های موجود نیز مطلع شد ما به ایشان می‌گفتیم حاجی! اگر فلان امکانات برسد فلان فرصت‌های مهم ایجاد می‌شود که می‌تواند شکست دشمن اسرائیلی را جلو بیندازد.

ایشان نیز ایده را پذیرفت و معتقد بود طرحی که برادران ارائه می‌دهند خیلی معقول است و آن را کاملا تأیید کرد از همان ابتدا نیز کوشید در ایران و جمهوری اسلامی سطح بالایی از امکانات نظامی و مادی را تأمین کند و راه را برای آموزش ‌نیز در سطح پیشرفته‌ای باز کرد تا آمادگی نیروی انسانی بالا برود.

 

*** جنگ سال ۲۰۰۰ و فرمایشات رهبر انقلاب 

 

سید حسن نصرالله در ادامه این گفتگو، بیان کرد:

رهبر انقلاب پیش از پیروزی در جنگ سال ۲۰۰۰ خطاب به ۵۰ نفر از رزمندگان خط مقدم فرموده بودند همه‌ی شماها این پیروزی را با چشم خودتان می‌بینید در حالی که آن ۵۰ نفر فرماندهان خطوط مقدم بودند. صادقانه بگویم، کمی نگران شدم. چون این برادران لبنانی روی همه‌ی کلمات دقت خاصی داشتند.

اگر فردا کسی از آن‌ها شهید می‌شد باقی افراد می‌گفتند پس حرف حضرت آقا چه شد که گفتند همه‌تان پیروزی را می‌بینید؟ این‌ها که شهید شدند و پیروزی را ندیدند. عجیب این‌جاست که همه‌ی آن ۵۰ برادر فرمانده که مسئولان عملیات‌های مقاومت بودند، ۶ یا ۷ ماه بعد از آن دیدار، با چشم خودشان پیروزی را دیدند.

وی ادامه داد: تأسیس نیروی موشکی مقاومت لبنان کار بسیار پیچیده‌ای بود. نیازمند خلاقیت، اندیشه، دقت و آرامش بود. و این‌ها همه چیزهایی بود که به واسطه‌ی شخصیت حاج قاسم سلیمانی و حاج عماد مغنیه و برادرانشان ممکن شد در برهه‌ای که ایشان کنار ما بود این حضور اولا به ما روحیه می‌داد و از ما به لحاظ معنوی و روانی پشتیبانی می‌کرد چون ما به‌شدت زیر فشار بودیم.

 

*** حادثه شهادت سردار سلیمانی

 

 دبیرکل حزب‌الله لبنان درخصوص حادثه شهادت سردار سلیمانی گفت:

حاج قاسم و حاج عماد در طول جنگ در یک مکان و باهم بودند، یک حادثه‌ی واقعا تأثیرگذار که حاج قاسم را خیلی متأثر کرد چیزی است که در لبنان به «نامه‌ی رزمندگان» معروف است ماجرا این بود که برادران مقاومت نامه‌ای برای من نوشتند و در رسانه‌ها منتشر شد، خیلی از مردم گریه ‌کردند حاج قاسم نیز نشسته بود و وقتی از تلویزیون به نامه گوش می‌داد گریه می‌کرد.

وی در ادامه بیان کرد:

ما اطلاعات زیادی را از اسرائیلی‌ها پنهان کرده بودیم من قاطعانه می‌گویم اسرائیلی‌ها در طول جنگ نه توانستند بفهمند من کجا هستم، نه حاج قاسم، نه حاج عماد و نه اتاق‌های عملیات مرکزی، حضرت آقا با اشاره به اسیرگیری حزب‌الله از اشغالگران صهیونیست پیش از آعز جنگ ۳۳ روزه فرمودند: عملیات مقاومت اسلامی لبنان در اسیرگیری دو سرباز اسرائیلی، لطفی از الطاف خداوند سبحان بود!

چون اسرائیلی‌ها و امریکایی‌ها برای آغاز جنگی علیه شما در لبنان در پایان تابستان و شروع پاییز برنامه‌ریزی کرده بودند.حضرت آقا گفته بودند اگر فلانی این موضوع را در رسانه‌ها بگویند سودمند خواهد بود. من هم این را در رسانه‌ها گفتم، این موضوع قابل توجهی است که حضرت آقا این ایده و دیدگاه و تحلیل را از کجا آورده بودند، در حالی که ما خودمان از چنین چیزی اطلاع نداشتیم؟

سید حسن نصرالله اضافه کرد:

سردار سلیمانی یک شخصیت چندوجهی بود. یعنی یک فرمانده نظامی صِرف نبود، هنگام شهادت حاج عماد مغنیه، حاج قاسم در دمشق بود. آن‌ها با هم بودند از خانه خارج شده بودند و با هم به فرودگاه رفته بودند.

بعد حاج عماد به همان خانه برگشته بود. ولی قبل از آن‌که هواپیما بپرد، ماجرای شهادت روی داد، تنها درخواستی که سردار سلیمانی از ما کرد برای عراق بود و آن نیز فرستادن ۱۲۰ فرمانده میدانی حزب الله به جنگ با داعش، ابومهدی مهندس در آخرین دیدار من با او گفته بود: تمام ریش‌ها و موهای من سفید شده. من بعد از این همه عمر واقعا ترسم از این است که در بستر بمیرم، من از شما با اصرار می‌خواهم دعا کنی که خداوند شهادت نصیبم کند.

 

*** حاج قاسم دیدگاه خاص خودش را داشت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دبیرکل حزب‌الله لبنان در پایان، اظهار داشت:

حاج قاسم می‌خواهد شهید شود و دنبال قاتلش می‌گردد! به همین علت به این مناطق می‌رود این حرف نادرست یا حداقل نادقیق است چون او حداقل می‌دانست مسئولیت شرعی دارد و جایز نیست خودش را بیهوده در معرض کشته‌شدن قرار دهد این طور نبود.

حاج قاسم دیدگاه خاص خودش را داشت که تا حد زیادی نیز درست بود، می‌گفت این نبرد در عراق و سوریه نیازمند ایستادگی شدید و شجاعت بالا و پایداری در جبهه‌های نبرد است و این موضوع با مدیریت از پشت جبهه محقق نمی‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید