کد خبر:115372
پ
تنظیم بازار شب عید
معاون اقتصادی وزیر کشور:

ابلاغ برنامه‌های استان‌ها برای تنظیم بازار شب عید

معاون اقتصادی وزیر کشور از ابلاغ برنامه‌های استان‌ها برای تنظیم بازار شب عید خبر داد.

معاون اقتصادی وزیر کشور از ابلاغ برنامه‌های استان‌ها برای تنظیم بازار شب عید خبر داد.

 

*** ابلاغ برنامه‌های استان‌ها برای تنظیم بازار شب عید 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بابک دین‌پرست در همایش سراسری استانداران کشور اظهار کرد:

درطول حدوداً ۱۶ ماهی که از زمان تشکیل ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی می‌گذرد و در ۴۶ جلسه این ستاد که برگزار شده، براساس رهنمودهای وزیر کشور و ریاست ستاد، موضوع تنظیم بازار در اکثر جلسات مطرح و مصوباتی تصویب شده است.

پس از هماهنگی با ستاد تنظیم بازارکشور، تمامی اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم برای تامین کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی مردم در ماه پایانی سال، تعطیلات نوروز و همچنین ماه مبارک رمضان صورت گرفت.

معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور گفت: برنامه‌ها و تکالیف استان‌ها در راستای حفظ آرامش سفره مردم و تنظیم بازار در ایام پایانی سال در دوازدهم بهمن ماه ابلاغ شده است.

وی با اشاره به گزارش ماه گذشته وزارتخانه‌های صمت وجهاد کشاورزی گفت:

با اقدامات و خریدهای حمایتی دولت، ذخیره‌سازی لازم انجام شده وبا محوریت حمایت از تولید داخلی، حدوداً ۳۵ هزار تن پرتقال و ۲۵ هزار تن سیب برای پایان سال خریداری شده است.

وی افزود:

واردات ۱۳ قلم کالای اساسی با بیش از ۱۷ میلیون تن که این رقم دو میلیون تن بیشتر از میزان واردات مدت مشابه سال قبل بوده و از این بابت، مبلغی بالغ بر ۵.۸ میلیارد دلار منابع ارزی تخصیص پیده کرده است.

 

*** هیچ‌گونه کمبودی از بابت تامین کالاهای اساسی نداریم

 

معاون اقتصادی وزارت کشور ادامه داد:

برآورده‌ها انجام شده نشان می‌دهد که هیچ‌گونه کمبودی از بابت تامین کالاهای اساسی مورد نیاز و مایحتاج عمومی مردم نداریم.

اما به طور قطع ضرورت مدیریت و نظارت صحیح در “فرآیند توزیع به هنگام”، “جلوگیری از انحراف روند توزیع واحتکار” و “ممانعت از افزایش بی‌ضابطه قیمت کالاها”، امری اجتناب‌ناپذیر است.

دین‌پرست یادآور شد: یکی از مصوبات جلسه ستاد تنظیم بازار، الزام این ستاد و مشخصاً وزارت صمت، به رصد قیمت ۱۰۰ قلم کالای منتخب و پرمصرف و مراقبت لازم برای جلوگیری از ایجاد نوسانات غیرمتعارف قیمت این صد قلم کالا بود.

وی با اشاره به دستور وزیر کشور مبنی بر ارائه گزارش قیمت صد قلم کالا و بررسی نوسانات دوره‌ای قیمت‌ها گفت:

درهمین راستا، سازمان حمایت ازمصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین دبیرخانه ستاد تنظیم بازار قیمت مقایسه‌ای صد قلم را بصورت روزانه برای وزارت کشور ارسال می‌کند.

 

*** بازرسی‌های صنفی و تعزیراتی

 

معاون اقتصادی وزیر کشور گفت:

براساس آخرین گزارش دریافت از وزارت صمت، مربوط به روز گذشته قیمت صد کالا در۲۳ بهمن ماه، در مقایسه با قیمت میانگین سه ماه قبل نشان می‌دهد که قیمت ۴۳ قلم کالا کاهشی بوده است یعنی ۴۳ درصد، قیمت ۱۶ قلم کالا میان صفر و یک درصد، قیمت ۲۲ قلم کالا میان یک تا پنج درصد و قیمت ۱۹ قلم کالا نیز افزایش بالای پنج درصد داشته است که البته افزایش قیمت ۱۹ قلم کالای مذکور نیز به دلایلی چون دوری از فصل برداشت، تغییر فصل و نوسانات نرخ ارز بر می‌گردد.

وی به بحث بازرسی‌های صنفی و تعزیراتی اشاره کرد و گفت:

در هشت ماهه امسال آمار بازرسی‌ها دو میلیون و۶۰۰ هزار مورد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۵ درصد افزایش داشته است البته حدوداً چهار هزار بازرس در بازرسی‌های انجام شده حضورداشته‌اند که تلفیقی از نیروهای وزارت صمت واتاق اصناف است.

دین‌پرست افزود: تعداد پرونده‌های متشکله ۲۳۲ هزار فقره بوده که ۵.۴۱ درصد افزایش داشته است، همچنین ارزش ریالی پرونده‌ها حدوداً ۵ هزار میلیارد تومان که حدوداً ۶۲ درصد افزایش داشته است.

 

*** تشکیل جلسات ستاد تنظیم بازار در سطح استان‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اقتصادی وزیر کشور در پایان اظهار داشت:

استمرار روند قابل قبول تشکیل جلسات ستاد تنظیم بازار در سطح استان‌ها در دستور کار است که البته وزارت صمت (دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار)؛ در سیزدهم بهمن ماه امسال، ارزیابی خودش را از عملکرد کارگروه های استانی تنظیم بازار اعلام کرده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + نه =

کلید مقابل را فعال کنید