کد خبر:115376
پ
همتی
رئیس کل بانک مرکزی:

ضرورت ورود بانک مرکزی در معاملات بازار ثانویه اوارق دولتی/ ظرفیت خوبی برای تامین کسری بودجه با اوراق بدهی داریم

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این که ظرفیت خوبی برای تامین کسری بودجه با اوراق بدهی داریم بر ورود بانک مرکزی در معاملات بازار ثانویه اوارق دولتی تاکید کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این که ظرفیت خوبی برای تامین کسری بودجه با اوراق بدهی داریم بر ورود بانک مرکزی در معاملات بازار ثانویه اوارق دولتی تاکید کرد.

 

*** ظرفیت خوبی برای تامین کسری بودجه با اوراق بدهی داریم

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی در صفحه شخصی خود نوشت:

میزان درصد بدهی دولت‌ها به تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد دولت ظرفیت خوبی برای تامین کسری بودجه به وسیله اوراق بدهی با حفظ پایداری مالی دارد.

وی در این پست اینستاگرامی افزود: ورود بانک مرکزی در معاملات بازار ثانویه اوراق دولتی و اعمال سیاست پولی منضبط، به طور قطع می‌تواند بسیار کارآمدتر از روش ناکارآمد و تورم‌زای پولی کردن کسری بودجه در چند دهه گذشته باشد.

 

 

*** ارائه ابزارهای مالی با عایدی بالاتر و ریسک پایین‌تر

 

گفتنی است پیشتر سازمان برنامه و بودجه با انتشار گزارشی اعلام کرده بود:

ارائه ابزارهای مالی با عایدی بالاتر و ریسک پایین‌تر از جمله اوراق بدهی دولت، زمینه جذب منابع مالی موجود در اقتصاد را موجب شده و می‌تواند به جبران کاهش سایر منابع بودجه عمومی، تجهیز منابع پایدار برای دولت و تخصیص بهینه منابع حاصل از انتشار اوراق و خلق هوشمندانه بدهی در دوره‌های آتی بیانجامد.

 

*** سقف کل بودجه کشور در سال آینده

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بر اساس لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور، سقف کل بودجه کشور در سال آینده ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان است که از این رقم ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت های دولتی و ۴۸۴ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت است. منابع بودجه عمومی دولت در لایحه بودجه سال ۹۹ بیش از ۵۶۳ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی و ۷۹ هزار میلیارد تومان منابع اختصاصی است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =

کلید مقابل را فعال کنید