کد خبر:115477
پ
رئیس‌‍جمهور آلمان
رئیس‌جمهور آلمان:

خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران منطقه را امن‌تر نکرده است

رئیس‌جمهور آلمان ضمن انتقاد نسبت به عملکرد رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای ایران این اقدام را موجب ناامن‌تر شدن منطقه عنوان کرد.

رئیس‌جمهور آلمان ضمن انتقاد نسبت به عملکرد رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای ایران این اقدام را موجب ناامن‌تر شدن منطقه عنوان کرد.

 

*** خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، فرانک والتر اشتاین‌مایر، روز جمعه ۲۵ بهمن ماه ۹۸ از اقدام رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از برجام انتقاد کرده است.

وی که در جلسه افتتاحیه کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۲۰ سخنرانی می‌کرد گفت: خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران (برجام) منطقه را امن‌تر نکرده است.

 

به نوشته خبرگزاری ایتارتاس، رئیس‌جمهور آلمان گفت: «رد توافق هسته‌ای ایران، اشتباه بود. خاورمیانه، امن‌تر نشد. در عوض، این منطقه الان خطرناک‌تر است.»

اشتاین‌مایر در بخش دیگری از سخنانش به بیان ادعاهای اثبات‌نشده پرداخت و گفت که کشورهای اروپایی قصد دارند از دستیابی ایران به «سلاح‌های هسته‌ای» جلوگیری کنند.

 

*** کاهش تعهدات هسته‌ای ایران

 

گفتنی است؛ کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ وعده دادند در صورتی که ایران به تعهداتش پایبند بماند مقابل تحریم‌های آمریکا ایستادگی خواهند کرد.

سه کشور اروپایی علی‌رغم این، نتوانسته‌اند به وعده‌هایشان عمل کنند و ایران در پاسخ از اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸، طبق مفاد برجام، در پنج گام برخی از تعهداتش ذیل برجام را کاهش داده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، پنجمین و آخرین گام ایران در این راستا ۱۵ دی‌ماه برداشته شد و تهران اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید