کد خبر:115408
پ
بازگشت ایران به تعهدات برجامی
وزیر امور خارجه ایران تشریح کرد:

تنها شرط ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی

وزیر امور خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ تنها شرط ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی را تشریح کرد.

وزیر امور خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ تنها شرط ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی را تشریح کرد.

 

*** تنها شرط ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدجواد ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد:

ایران تصمیم خواهد گرفت که آیا اقدامات اروپا در خصوص تعهدات برجامی، برای کاهش و یا بازگشت ما به این تعهدات کافی است یا نه.

ظریف افزود: اگر اروپا منافع اقتصادی ایران را تأمین کند، تهران مایل خواهد بود به سمت تعهدات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بازگردد.

وی بار دیگر تأکید کرد: ایران آماده است متناسب با کارهایی که اروپا انجام می‌دهد، اقدامات خود را در زمینه برجام کند و یا معکوس کند.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت: ایران تصمیم خواهد گرفت که آیا اقدامات اروپا در این خصوص، برای کند یا معکوس کردن برخی از اقدامات کافی است یا نه.

ظریف همچنین گفت: ما در مورد امور خیریه صحبت نمی‌کنیم بلکه در باره حقوق مردم ایران برای دریافت مزایای اقتصادی سخن می‌گوییم.

ایران به‌دلیل تحریم‌های آمریکا صدمات زیادی دیده است اما اگر اروپا قدم‌های معناداری بردارد ما نیز اقدامات انجام‌شده را باز خواهیم گرداند.

 

*** احیای توافق هسته‌ای

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه روز جمعه نوشت:

انتظار می‌رود که محمدجواد ظریف در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در مورد احیای توافق هسته‌ای برجام گفت‌وگو کند.

آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای، دیگر اعضای این توافق بین‌المللی را تحت فشار قرار داده تا مانند این کشور از برجام خارج شوند اما با وجود این، ماس گفت که آلمان مخالف راهبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران است.

وزیر امور خارجه آلمان افزود: ما به‌طور جدی به مسیر خود در خاورمیانه مبنی بر کاهش تنش به‌جای افزایش فشار ادامه خواهیم داد.

 

*** دیدارهای وزیر امور خارجه ایران با مقامات کشورهای مختلف

 

ظریف نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران بار دیگر تأکید کرد: همه اقدامات کاهش تعهدات در برنامه هسته‌ای که در چند ماه گذشته صورت گرفته قابل برگشت است به‌شرط اینکه اروپا قدم‌های معقول و منطقی بردارد.

وی که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده است، در حاشیه این نشست دیدارهای متعددی با مقامات دیگر کشورها انجام داده و پیرامون مسائل مختلف بحث و تبادل نظر کرده است.

ظریف صبح جمعه با جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا و «فرانسوا فیلیپ شامپانی» همتای کانادایی خود دیدار و دو طرف درباره روابط دوجانبه و مسائل مورد علاقه رایزنی کردند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین با گروه اُلدرز (ریش‌سفیدان ــ مقامات بلندپایه سابق سازمان ملل متحد) نیز در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ گفت‌وگو کرد.

دیدار با وزیر خارجه فنلاند و واتیکان از دیگر دیدارهای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از آغاز کنفرانس امنیتی مونیخ بود.

 

*** پنجاه و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ

 

به گزارش خبرگزاری سروش، پنجاه و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ که روز جمعه با حضور مقامات بلندپایه از جمله رهبران ۳۵ کشور آغاز شد تا یکشنبه ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهوری آلمان در این اجلاس سه‌روزه که با عنوان غرب بدون محتوا در حال برگزاری است، از این‌که دولت ترامپ به‌عنوان نزدیک‌ترین متحد برلین با رویکرد جامعه جهانی مخالفت می‌کند، به‌شدت انتقاد کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
 • محمدرضا کیانفر ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۰
  0 0

  محمدجواد ظریف وزیر خارجه گفت: توان خواندن جعبه سیاه را نداریم به هیچ کشوری هم نمی‌دهیم که بخواند.

  آقای ظریف،
  این لحن صحبت مخصوص تروریست‌هاست که از برملا شدن جنایات‌شان وحشت دارند ولی مطمئن باشید که ترس برادر مرگ است.

  سرور گرامی،
  تنها راه نجات کشور اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
  ۱- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی،
  ۲- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی،
  با تشکر از توجه شما،

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید