کد خبر:115503
پ
حذف پایان‌نامه
معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد

جزئیات حذف پایان‌نامه در دانشگاه آزاد

معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد جزئیات حذف پایان‌نامه در دانشگاه آزاد را تشریح کرد.

معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد جزئیات حذف پایان‌نامه در دانشگاه آزاد را تشریح کرد.

 

*** جزئیات حذف پایان‌نامه در دانشگاه آزاد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، جواد علمایی پیرامون جزئیات جایگزینی ۶ واحد درسی به جای ۴ واحد پایان‌نامه، اظهار داشت:

در کارشناسی ارشد دو مدل آموزش محور و آموزشی پژوهشی داریم که دانشجویان دانشگاه آزاد می‌توانند ۶ واحد درسی بردارند و ۴ واحد پایان‌نامه را انتخاب نکنند. به این صورت مدرک کارشناسی ارشد آن‌ها از آموزشی پژوهشی تبدیل به آموزشی محور می‌شود.

معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد در مورد این‌که این روش قابل تعمیم به دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد نیز می‌شود یا خیر خاطرنشان کرد:

این شیوه فقط برای دانشجویان کارشناسی ارشد آن‌هم با شرایطی که در بخشنامه گفته شده است در نظر گرفته شده است. ماهیت دکتری به رساله است. دروسی که در دوره دکتری گذرانده می‌شود در راستای کار کردن رساله است و این دروس ابزار کار پژوهشی این دانشجوی دکتری است. امتحان جامع نیز برای ارزیابی آمادگی دانشجو برای انجام کار پژوهشی است.

علمایی گفت: بعضی از دانشجویان واحد پایان‌نامه را گرفته و یا درخواست داده‌اند، ولی اقدامی برای نوشتن پروپوزال نمی‌کنند؛ این شیوه مشمول این دانشجویان نمی‌شود.

به دانشجویان توصیه می‌کنیم اگر واقعاً می‌خواهند اقدام به نوشتن پایان‌نامه کنند همان زمانی که ثبت‌نام می‌کنند درخواست خود را به گروه ارائه دهند.

 

*** استفاده از ظرفیت پایش

 

معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اذعان کرد:

هنگامی که دانشجو درخواست خود را به گروه بدهد، گروه موظف است شورای گروه را تشکیل دهد و برای هر یک از دانشجویان استاد راهنما تعیین کند.

اگر گروه قادر به تعیین استاد نباشد (با توجه به درخواست بالای دانشجویان و کمبود استاد)، مکلف است که در همان ترم به دانشجو اجازه دهد که از شیوه آموزشی پژوهشی به شیوه آموزش محور تغییر وضعیت دهد.

البته این مورد به شرط تقاضای دانشجو عملیاتی می‌شود.

علمایی افزود: گاهی مواقع است که دانشجو تصمیم می‌گیرد منتظر بماند تا ظرفیت یک استاد خالی شود و یا از ظرفیت پایش استفاده کند.

ظرفیت پایش یعنی این‌که دانشجویی به عنوان مثال از واحد تهران شمال با استادی در دانشگاه شیراز موضوع پایان‌نامه را بردارد و از استادان آن دانشگاه بعنوان استاد راهنما استفاده کند.

معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد در ادامه گفت:

اگر دانشجویی نخواهد منتظر خالی شدن ظرفیت بماند و یا از ظرفیت پایش استفاده کند و گروه نیز نتواند استاد برای این دانشجو تعیین کند؛ دانشجو می‌تواند درخواست دهد که شیوه آموزش محور شود و در همان ترم هزینه‌ای که دانشجو بابت ۴ واحد پایان‌نامه پرداخت کرده باز می‌گردد.

درنهایت دانشجو ۶ واحد درسی را انتخاب می‌کند تا تعداد واحدهایش به ۳۲ برسد و بتواند فارغ‌التحصیل شود.

وی در ادامه گفت: فرایند جایگزینی ۶ واحد درسی به جای پایان‌نامه باید قبل از تمام شدن بازه حذف و اضافه در همان ترم انجام شود و شهریه دانشجو نیز به شیوه آموزشی طبق ۶ واحد درسی انتخابی محاسبه خواهد شد.

 

*** دانشگاه به دنبال درآمدزایی نیست

 

علمایی اعلام کرد: این‌که بعضی گمان می‌کنند که دانشگاه آزاد با ابلاغ این دستورالعمل به دنبال درآمدزایی است؛ ابداً درست نیست چراکه هزینه دانشجو برای ۴ واحد پایان‌نامه برمی‌گردد ولی اگر پایان‌نامه را بگیرد و یک‌ترم وقت بگذارد و نتوانست دفاع کند هزینه این ۴ واحد به او برگردانده نمی‌شود.

وی در ادامه تأکید کرد: در دانشگاه آزاد بر خلاف دانشگاه دولتی عمل می‌کنیم. این دستورالعمل در دانشگاه دولتی نیز وجود دارد، اما برنامه در دانشگاه‌های دولتی به صورتی چیده می‌شود که دانشجو نتواند آموزش‌محور شود مگر در موارد خاص که اثبات شود دانشجو نمی‌تواند پایان‌نامه را بگذراند با تغییر شیوه پژوهش محور به آموزش محور موافقت می‌شود.

 

*** دانشجویانی که نتوانند دفاع کنند ملزم به تغییر شیوه می‌شوند؟

 

معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد گفت:

در این شیوه دانشجو اگر نتواند دفاع کند و استاد راهنما تشخیص دهد که این دانشجو توانایی نوشتن پایان‌نامه را ندارد به گروه پیشنهاد می‌دهد که این دانشجو آموزش محور شود.

آن زمان دانشجو می‌تواند آموزش‌محور شود و هیچ اجباری وجود ندارد و دانشجو می‌تواند صبر کند تا پایان‌نامه را تمام کند.

با استفاده از این دستورالعمل رویه را آسان کرده‌ایم و اعلام کرده‌ایم که اگر دانشجو در ابتدای ترم درخواست گذراندن پایان‌نامه داد و گروه نتوانست به او استاد بدهد سریع به او درس بدهیم و هزینه آن‌هم آموزشی حساب می‌شود.

علمایی در ادامه بیان داشت:

محدودیت خاصی برای دانشجویان آموزش محور وجود ندارد مگر این‌که فرد بخواهد در پژوهشگاه استخدام شود و این مراکز معمولاً دانشجویی را می‌گیرند که توانایی پژوهش داشته باشند و پژوهش محور کار کرده باشند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد در پایان، اظهار داشت:

چون این افراد پایان‌نامه را نمی‌گذرانند فقط می‌توانند از طریق شرکت در کنکور وارد مقطع دکتری شوند و نمی‌توانند بدون کنکور و با استفاده از شیوه‌های بدون آزمون وارد مقطع دکتری شوند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید