کد خبر:115537
پ
رئیس‌جمهور
رئیس‌جمهوری در نشست زنان ایرانی:

زنان می‌توانند سرنوشت انتخابات را تغییر دهند/دست رئیس‌جمهور را در انتخاب وزیر زن باز بگذارید

رئیس‌جمهور ایران با اشاره به اینکه زنان می‌توانند سرنوشت انتخابات را تغییر دهند تاکید کرد که باید دست رئیس‌جمهور در انتخاب وزیر زن باز باشد.

رئیس‌جمهور ایران با اشاره به اینکه زنان می‌توانند سرنوشت انتخابات را تغییر دهند تاکید کرد که باید دست رئیس‌جمهور در انتخاب وزیر زن باز باشد.

 

*** نشست زنان ایرانی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی در نشست «زنان ایرانی» به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)، اظهار داشت:

امروز در شرایطی که ما هستیم الگوسازی برای ثبت زندگی و رفتار ما بسیار حائز اهمیت است، همان که ما امروز به عنوان مراجع اجتماعی می‌نامیم، برای حرکت در مسیر زندگی، علاوه بر داشتن قانون و مقررات، دانش، علم تعقل و خردورزی الگو و حائز اهمیت است.

خداوند می‌دانست اسلامش را توسط یک کتاب به جهانیان عرضه کند، اما این کار را نکرد کتابش را بر قلب انسان ولایی به نام پیامبر نازل کرد و فرمودند: او آیه آیه آن کتاب را بر مردم بخواند و تلاوت کند و او آن آیات را در مقام عمل به مردم نشان دهد.

 

*** دیدگاه همه ما نسبت به مقام زن باید تصحیح شود

 

رئیس‌جمهور در ادامه افزود: دیدگاه همه ما نسبت به مقام زن باید تصحیح بشود. ما به زبان می‌گوییم جنس دوم نداریم، زن و مرد مساوی هستند، هر دو انسان هستند و هر دو دارای کمالات‌اند. اما این گفتن کافی نیست. در مقام عمل، در مقام قانون‌گذاری و در مقام اجرا ما باید این حقیقت را ببینیم.

وی با بیان اینکه اگر زن با مرد از لحاظ خلقت انسانی، از لحاظ قدرت انسانی، از لحاظ کمالات معنوی و از لحاظ قرب به خداوند مساوی هستند، پس باید در عمل ما، در رفتار ما، در الگوی زندگی ما، در برخورد ما و در سخن گفتن ما این مقام مساوی دیده شود، اظهار داشت: تردیدی نداریم که خداوند زن و مرد را کنار هم قرار داده است و به صراحت گفته عمل صالح «من ذکر او انثی»، به صراحت گفته «من عمل صالحا من ذکر او انثی»، به روشنی گفته «و من یعمل من الصالحات من ذکر او انثی».

رئیس دولت دوازدهم افزود: اساساً خداوند ما را خلق کرده و عالم را آفریده برای اینکه محل آزمایش انسان‌ها باشد، خداوند می‌فرمایند همه زمین و همه زیورهای زمین و هرآن چه در زمین قرار دادیم، برای این است که نشان داده شود کدام‌یک از شما بهتر عمل می‌کنید؟ هر که بهتر عمل می‌کند، هر که کاراتر و مفیدتر است و می‌تواند جامعه را بهتر به سمت سعادت ببرد.

 

*** جامعه اسلامی باید جامعه رقابت سالم باشد

 

روحانی تأکید کرد: اینکه ما می‌گویم جامعه اسلامی، باید جامعه رقابت سالم باشد برای این است که خداوند ما را در یک رقابت سالم آفریده است؛ بنابراین در اقتصاد باید در جامعه ما یک رقابت سالم باشد، در مدیریت باید رقابت سالم باشد، در علم و دانش باید رقابت سالم باشد؛ و این رقابت سالم وقتی امکان‌پذیر است که موانع را برداریم و فرصت‌ها را برابر کنیم.

وقتی فرصت برابر نیست، به چه شکلی می‌شود رقابت را انجام داد؟ در مسائل اجتماعی، سیاسی، قضایی، قانون‌گذاری و فعالیت‌های علمی اگر فرصت مرد با زن برابر نیست، چطور می‌شود این رقابت را انجام داد؟

رئیس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت:

به یکی همه فرصت‌ها را بدهید و به یکی دیگر هیچ فرصتی ندهید، بعد بگویید این دو نفر از نظر من مساوی هستند و دارای مقام برابرند! اگر برابرند پس چرا فرصت برابر به آن‌ها ندادیم؟ اولین مسئله مهم دادن فرصت برابر و فضای رقابت سالم در جامعه برای زنان جامعه است.

 

*** برابری مقام زن و مرد 

 

رئیس‌جمهور ادامه داد: زنان جامعه ما در طی مدت چهل و یک سال بعد از انقلاب به خوبی نشان داده‌اند که در تمام صحنه‌ها دوشادوش مردها و در کنار مردها حضور و ظهور پیدا کرده‌اند.

البته در بعضی از جاها امروز ممکن است تعداد خانم‌ها در مسئولیت بیش از مردان باشد.

در معلمین آموزش و پرورش اگر ما بسنجیم، تعداد معلمین خانم بیش از آقایان است و حدود ۶۱ درصد معلمین را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

وقتی به تعلیم و تربیت می‌رسیم این آمار، آمار خوبی است.وقتی به دانشجویان دانشگاه ایران می‌رسیم آمار، آمار خوبی است. وقتی به دانش‌آموزان مدارس می‌رسیم، آمار قابل قبول است.

وقتی به بهداشت و درمان می‌رسیم، آمار تقریباً قابل قبول است. اما آیا در همه جا این‌چنین است و وقتی به مدیریت‌های سطح بالاتر می‌رسیم بازهم مقام زن با مقام مرد برابر است و در کنار هم هستند؟

 

*** در انتخاب وزیر زن دست رئیس‌جمهور را باز بگذارید

 

روحانی افزود: حالا یک جمعی هستند که در مکانی کار می‌کنند که ۳۰ یا ۴۰ نفر هستند.

مدیر تأثیرگذار هم هستند چه اشکال دارد که چند نفر آن‌ها زن باشند.

یعنی مشکلی پیش می‌آید. فکر می‌کنیم اساس و رکن مهم جامعه دچار خسارت می‌شود که خانم‌ها نیز حضور داشته و حرف بزنند.

رئیس‌جمهور بیان کرد: اگر در دولت یک جمع ۲۰- ۳۰ نفر هستیم اگر خانم‌ها باشند غیر از معاونین رئیس‌جمهوری که دست رئیس‌جمهور باز است و می‌تواند معاون خانم بگذارد.

در آن طرف نیز دست را باز بگذارید. وزیر نیز دست رئیس‌جمهور را باز بگذارید. اگر ما قبول داریم و واقعاً تعارف نمی‌کنیم و فقط به زبان نمی‌گویم که زنان در کنار مردان هستند.

خداوند می‌گوید از جنس خودتان از خودتان برای شما همسر آفریدیم. یک جنس و یک نفس واحده هستید. اگر این‌چنین هست پس در بقیه موارد نیز ما قدم به قدم پیش بیاییم.

 

*** حداقل ۱۰ درصد اقتصاد کشور باید دیجیتال باشد

 

روحانی اضافه کرد: خوشبختانه با آنچه که ما امروز به عنوان اقتصاد دیجیتال وارد آن شدیم و امیدواریم این اقتصاد توسعه پیدا کند ما در آخرین مصوبه شورای عالی فضای مجازی تصویب کردیم که حداقل ۱۰ درصد اقتصاد کشور باید دیجیتال باشد.

اگر ما اقتصاد را، اقتصاد دیجیتالی تبدیل کردیم در این فضا فرصت بیشتری برای خانم‌ها وجود دارد. فرصت راحت‌تری برای خانم‌ها وجود دارد که در اشتغال حضور پیدا کنند.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: ما در دولت یازدهم و دوازدهم بدون هیچ تعارف و شعاری از ابتدای دولت، من در دولت تأکید کردم و گفته‌ام و وظیفه همه وزرا و معاونین آن است که برای حضور خانم‌ها و جوان‌ها و از اقوام و مذاهب تلاش کنید.

 

*** تاکید بر کاهش سن مدیریت در دولت

 

روحانی عنوان داشت: به همه وزرا گفته شد که حداقل باید یکی از معاونین و مشاورین عالی شما یا دستیاران شما از خانم‌ها باشد؛ و این را من همواره تأکید کردم.

تأکید شد در دولت که در مدیریت خانم‌ها قدم به قدم در این فضا بتوانند ارتقا پیدا کنند و این به این دلیل نیست که اینجا الآن روز میلاد فاطمه اطهر است و من خدمت شما بانوان عزیز هستم این را بخواهم تأکید کنم بلکه همواره مورد تأکید من است.

رئیس‌جمهور گفت: نمی‌شود که جامعه ما در اختیار یک نسل باشد و فرصت برای نسل‌های دیگر مهیا نکنیم.

اینکه در این دولت تأکید شد سن مدیریت هشت سال کاهش پیدا کرده به این دلیل است که نسل جوان ما بتواند در مدیریت‌های مختلف حضور پیدا کند و فعال باشد.

 

*** ۲۶ درصد مدیران کشور در نیمه اول امسال از خانم‌ها بوده‌اند

 

روحانی خاطرنشان کرد: در کشور ما کل کارمندان دولت دو میلیون و ۳۷۹ هزار و ۱۵۱ نفر است البته نیروهای مسلح داخل این آمار نیستند. از این تعداد ۹۵۹ هزار و ۷۸۳ نفر خانم هستند یعنی ۴۲.۱۱ درصد کارمندهای دولت را خانم‌ها تشکیل می‌دهند یعنی نزدیک یک میلیون جمعیت کارمندهای دولت خانم‌ها هستند این رقم رقمی است که نسبت به گذشته رقم قابل توجه است و بیش از ۴۲ درصد کارمندهای دولت خانم‌ها هستند.

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: طبق مصوبه شورای اداری در سال ۹۶ قرار بر این شده که میزان ۳۰ درصد از کل مدیران کشور را خانم‌ها تشکیل بدهند. آماری که الان در اختیار من است در نیمه اول ۹۸ تا پایان شهریور امسال ۲۶ درصد مدیران را خانم‌ها تشکیل می‌دهند نسبت به یکی دو سال قبل ۴ درصد اضافه شده و قولی که سازمان داری و استخدامی داده گفته تا پایان برنامه به ۳۰ درصد می‌رسد.

وی با بیان اینکه همه تلاش دولت این بوده و آنچه به بانوان قول داده برای اینکه پست‌های مدیریتی را به عهده بگیرند بتوانند این کار را انجام دهند، گفت:

قبل از این دولت بعضی از مشاغل ما صرفاً مردانه بود مثلاً سفیر بودن کاملاً شغل مردانه بود وقتی هم که صحبت می‌کردیم خانم‌ها سفیر شوند.

روحانی یادآور شد: مقداری برای وزارت خارجه هم حرف نویی بود، بحمدالله چهار نفر پست سفارت را بر عهده گرفتند و من همین اخیراً با وزیر خارجه تأکید کردم باز هم در پست‌های سفارت که خالی می‌شود تلاش کنند زن‌هایی که شرایط لازم را دارند پست سفارت را به عهده بگیرند کما اینکه در بقیه امور نیز امروز زنان ما فعال هستند.

 

*** زن‌های ما اهل عفت و شرف و پاک‌دامنی هستند

 

رئیس‌جمهور گفت: یکی از مسئولین می‌گفت: چندی پیش از تهران به یکی از شهرها می‌رفتم و دیدم خلبان خانم هست.

وقتی به خوبی پرواز انجام داد و به خوبی نشست همه تشویق کردند. زن‌های ما استعداد همه کارها را دارند.

وی یادآور شد: وقتی ما در حوزه علیه قم درس می‌خواندیم آن زمان در حوزه طلبه زن نبود و حوزه اصلاً مردانه بود.

طلبه زن نداشتیم یک خانمی در اصفهان بود و معروف بود این خانم نیز تفسیر نوشته تعجب می‌کردند و می‌گفتند مگر زن هم می‌تواند. چنین فضایی در حوزه بود.

روحانی افزود: وقتی در دانشگاه آمدم، البته ما استاد زن آن‌وقت نداشتیم در دانشکده حقوق هیچ استاد زنی هیئت‌علمی خانم‌ها نبودند الآن بحمدالله اساتید بسیار شایسته از خانم‌ها در حقوق تدریس می‌کنند.

دانشجوی دختر داشتیم در کلاس دیدم دخترهای دانشجو مثل پسرها و حتی گاهی بهتر می‌فهمند.

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: این حرف نادرست است که بگوییم زن است یا مرد است حرف بدتری زده می‌شود برخی فکر می‌کنند اگر وارد جامعه شود آن جامعه از منزه بودن و پاکی و اخلاقی بودن فاصله می‌گیرد تفکر قدیمی غلط نادرستی بود که می‌گفتند مردها را زنان منحرف می‌کنند می‌گفتند آدم را هم حوا منحرف کرد.

البته ما در معیار قرانی قبول نداریم. در قران آمده است هر دو عین هم هستند هیچ فرقی میان آن‌ها وجود ندارد. زن‌های ما خودشان اهل شرف و عفت هستند پاک‌دامنی هستند.

 

*** رهبری در خانه با زنان است

 

روحانی گفت: در داخل خانه رهبری تربیت، عاطفه، نظم و آرامش به عهده چه کسی است؟ به عهده زن است، مرد که رهبر آرامش نیست و از بیرون که می‌آید در خانه شروع به اظهار نارضایتی‌هایش می‌کند.

در قرآن نیز تأکید شده است «لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَ رَحْمَهً» آن که خانه را، «مسکن» می‌کند زن است، خانه‌ای که زن در آن نباشد، مسکن نیست.

مسکن یعنی محل آرامش و سکونت. اگر در آن خانه خانم نباشد، کسی نیست که غم‌ها را بزداید و آرامش به وجود بیاورد.

رهبری نظم هم در داخل خانه بر عهده زنان است. مردان اگر به عهده خودشان باشد، نمی‌توانند جوراب خود را در اتاقشان پیدا کنند!

وی یادآور شد: چرا خداوند این همه عواطف سرشار را به خانم‌ها داده است.

برای اینکه بتوانند رهبری تربیت را انجام دهند. خداوند رهبری تربیت را بر عهده زنان قرار داده است، درست است که مرد نیز در تربیت نقش دارد، اما رهبری با زنان است.

امام (ره) تأکید بسیاری داشت که همه آن‌هایی که به عرش الهی رسیده‌اند از دامن زنان به این مقام رسیده‌اند.

 

*** عده‌ای اول انقلاب می‌خواستند میان خانم‌ها و آقایان دیوار بکشند

 

روحانی خاطرنشان کرد: یکی از شانس‌های انقلاب این بود که به رهبری امام راحل این انقلاب پیروزی شد و امام کسی بود که در این زمینه‌ها، فکر باز و روشن داشت. اما حتی یک عده‌ای اعتراض می‌کردند که در راهپیمایی‌ها زنان شعار ندهند و فقط مردان شعار بدهند.

اما امام بود که این راه‌ها را گشود. شما دیدید که برخی علمای قم در مورد حضور زنان در فیلم‌ها به امام نامه نوشتند، راه اینکه زن در داخل هنر باشد را امام بود که باز کرد.

رئیس‌جمهور افزود: این امام بود که راه را برای حضور دختران در دانشگاه باز کرد.

عده‌ای در سال اول انقلاب می‌گفتند در دانشگاه وسط کلاس دیواری میان خانم‌ها و آقایان کشیده شود! اما امام نگذاشت.

من این مسائل را به شوخی نمی‌گویم! بعضی‌ها وقتی در انتخابات می‌گفتم برخی دنبال دیوار کشیدن هستند، مدعی می‌شدند من این حرف‌ها را برای انتخابات می‌زنم و کسی دنبال دیوار نبوده است.

اما شماها اول انقلاب به دنبال دیوار بودید و کسی که جلوی شما را گرفت امام بود.

 

*** نقش‌آفرینی زنان در جامعه

 

وی با تأکید بر اینکه امام راه نقش‌آفرینی زنان در جامعه، علم و فضیلت را باز کرد، افزود:

امروز نقش زنان در فناوری‌های نو را می‌بینید. امروز ببینید در نانو، در بیوتکنولوژی و آی تی چقدر خانم‌ها حضور دارند. حضور خانم‌ها نشان می‌دهد، خداوند لیاقت این دو جنس، یعنی مرد و زن را، برابر قرار داده است و قدرت آن‌ها برابر است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اینکه در برخی کارها مردان بهتر انجام می‌دهند و در برخی دیگر زنان بهتر هستند، بحث دیگری است. هرکدام از این دو جنس در خلقت از لحاظ جسمی و روحی ویژگی‌های خاصی دارند که آن‌هم برای اینکه مرد و زن در کنار هم بتوانند آینده بشریت را تضمین کنند ضروری و لازم بوده است. این اختلافات مورد نیاز بوده است، اما این به معنای فضیلت یا برتری این بر آن یا آن بر این نیست. این حقیقتی است که در آیات قرآن مجید و در تاریخ به خوبی آن را می‌بینیم.

 

*** این دولت برای شرایط زندگی بهتر در روستاها تلاش فراوانی کرد

 

روحانی به آمار ارائه شده توسط رئیس سازمان اداری و استخدامی استناد کرد و گفت:

در این دولت در پست‌های مدیریت ۵۳ نفر معاون وزیر و هم‌تراز، ۲۰ نفر مشاور وزیر، ۲۵ نفر دستیار وزیر و چهار نفر سفیر جزو مواردی است که در مدیریت ارتقای جایگاه زنان حاصل‌شده است.

وی افزود: به شما قول می‌دهم دولت تدبیر و امید از آغاز تا امروز و از امروز تا پایان دولت، بی‌تردید شعاری را که از روز اول در دولت مطرح کردم و تأکید کردم، همچنان تا روز آخر آن را پیگیری خواهیم کرد.

حضور فعال زنان، حضور فعال جوانان، و حضور اقوام و مذاهب، سه نکته‌ای بوده است که همواره بر آن تأکید کرده‌ام و الآن نیز بر او تأکید می‌کنم.

رئیس‌جمهور گفت: این دولت برای شرایط زندگی بهتر در روستاها تلاش فراوانی کرد.

من خواهش می‌کنم همه آن‌هایی که اهل آمار و ارقام و مطالعه هستند، ببینند وضع روستاهای ایران تا سال ۹۲ را در آب، در برق، در گاز، در راه، در آموزش، در بهداشت، در ارتباطات، در شرایط لازم برای کشاورزی، در کارها و صنایع دستی و روستایی و در اشتغال را با وضعیت از سال‌های ۹۲ تا ۹۸ مقایسه کنند.

 

*** تا آخر دولت ۱۰ میلیون نفر در روستا‌ها دارای آب آشامیدنی سالم پایدار خواهند بود

 

روحانی افزود: من یک آمار به شما می‌دهم؛ کل روستاییانی که در پوشش آب سالم آشامیدنی پایدار تا سال ۹۲ عدد ۹۰۰ هزار نفر بوده است و امروز ۷ میلیون نفر دارای آب آشامیدنی پایدار سالم در روستاها هستند که تا آخر دولت این عدد به ده میلیون خواهد رسید.

آن‌ها که گاهی راجع به کارآمدی دولت به دلیل مسائل حزبی تردید می‌کنند، به من بگویند در روستاها چه دولتی بوده که قبل و بعد از انقلاب به اندازه این دولت در این ۶ سال تلاش کرده است؟

از زمان رژیم گذشته تا ابتدای آغاز کار دولت ما ۱۴ هزار روستا گاز داشته است.

اما امروز ۳۰ هزار روستا گاز دارد. یعنی در این هشت سال بیش از دو برابر کل تاریخ ایران برای گازرسانی به روستاها کار و تلاش شده است.

 

*** اگر ایستادگی این دولت نبود، امروز موبایل نسخه ۳ و ۴ وجود نداشت

 

رئیس‌جمهور اظهار داشت: البته در مسئله ارتباطات من خیلی تأکید نمی‌کنم، چون فضا در دنیای امروز تغییر کرده است، اما بدانید در حوزه ارتباطات ۸۰ درصد روستاهای ما در این دولت به اینترنت پرسرعت وصل شده‌اند.

درست است یک علت این پیشرفت، رشد تکنولوژی است، اما یک علت دیگر آن ایستادگی این دولت بوده است.

بدانید که اگر ایستادگی این دولت نبود، امروز موبایل نسخه ۳ و ۴ وجود نداشت.

امروز در این کشور ارتباط اینترنت به گونه‌ای بود که شما اگر یک چیزی می‌خواستید ببینید، باید آنقدر معطل می‌شدید که پشیمان بشوید.

وی افزود: ما در این دولت توانستیم سرعت اینترنت و پهنای باند رو ۳۳ برابر افزایش بدهیم تا امروز در روستای به عنوان مثال یک خانم بتواند به راحتی بتواند کار دستی خودش را عرضه بکند. خانه خودش را به عنوان بوم‌گردی عرضه کند.

 

*** ما توانستیم ارتباطات و اینترنت را به روستاها ببریم

 

روحانی در ادامه به ذکر خاطره‌ای حضور در روستایی زلزله‌زده در آذربایجان پرداخت و گفت:

در همین مسئله زلزله اخیر در آذربایجان، به روستایی که برخی از خانه‌هایشان نیز تخریب شده بود رفته بودم تا صحبت کنم در محل سخنرانی آقایان و خانم‌ها حاضر بودند.

در جمعیت من یک خانم ندیدم که موبایل در دستش نباشد! در طول مدت یک ربعی که صحبت کردم همه آن‌ها مشغول گرفتن عکس یا فیلم بودند.

رئیس جمهور تأکید کرد: شرایطی که امروز ایجاد شده و اینکه ما توانستیم ارتباطات و اینترنت را به روستاها ببریم به این معنا است که در این دولت، تلاش ما بر این بوده که همه خانم‌ها و حتی خانم‌هایی که در روستاها زندگی می‌کنند، شرایط عادلانه و برابر داشته باشند.

 

*** زنان می‌توانند سرنوشت انتخابات را تغییر دهند

 

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت: هیچ‌وقت در تاریخ ایران، زنان در سیاست به اندازه این ۴۱ سال حضور نداشتد. اینکه زن‌ها می‌توانند سرنوشت یک انتخابات را تغییر بدهند. زن‌ها می‌توانند در انتخابات سرنوشت را تغییر بدهند.

روحانی افزود: علیرغم اینکه عده‌ای سال‌ها تلاش کردند، پول خرج کردند، رسانه دارند و همه چیز دارند، خانم‌ها تصمیم بگیرند و ببینند یک کاندیدایی بهتر هست، قادر هستند کاندیدای موردنظر خودشان را در انتخابات پیروز کنند.

وی در ادامه بیان کرد: امروز نیز در انتخابات مجلس شورای اسلامی که پیش روی ما است ولو اینکه ممکن است ما گله داشته باشیم ولو اینکه برخی از امور بصورت مطلوب قرار نگرفته باشد، اما باید پای صندوق برویم و میان آن‌هایی که امروز مطرح هستند بگردیم.

به هر حال یک عده‌ای از نظر ما بهتر هستند. آن بهترها را برگزینیم و انتخاب کنیم و پای صندوق برویم.

 

*** نقش بسیار تأثیرگذار بانوان در آینده کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور در پایان، اظهار داشت:

شور انتخابات با خانم‌ها است و همیشه اینچنین بوده است. در تمام انتخابات، اگر خانم‌ها تصمیم بگیرند شور انتخاباتی را درست می‌کنند و خانم‌ها قادرند افرادی را که می‌بینند افکار آن‌ها و نیات و تصمیمات و اذهانشان برای پیشرفت کشور مفیدتر است آن‌ها را برگزینند و انتخاب کنند.

بی‌تردید نقش شما امروز نقش بسیار تأثیرگذار برای آینده کشور ما خواهد بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید