کد خبر:115545
پ
رشته دیوارنگاری
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران:

رشته دیوارنگاری می‌تواند بار علمی و عملی زیادی برای کشور داشته باشد

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران بر این باور است که رشته دیوارنگاری می‌تواند بار علمی و عملی زیادی برای کشور داشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران بر این باور است که رشته دیوارنگاری می‌تواند بار علمی و عملی زیادی برای کشور داشته باشد.

 

*** اهمیت رشته دیوارنگاری 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مجید سرسنگی در نشست تخصصی رشته دانشگاهی دیوارنگاری، الزامات و ضرورت‌ها، اظهار داشت:

بازنگری در رشته‌های هنری در حال گسترش است و این موضوع در کمیته برنامه‌ریزی برای رشته‌های هنری در حال انجام است و با کمک اساتید و هنرمندان پیگیری برای اجرای برخی مباحث که سال‌ها مورد غفلت واقع شده بود، بالاخره به سرانجام رسیده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران افزود:
شاهد تغییراتی در زمینه به روز کردن رشته‌های هنری هستیم چراکه در گذشته موضوعی به اسم اقتصاد هنر نداشتیم اما اکنون به دلیل بحث‌های بین رشته‌ای به این مورد نیازمند هستیم.
 

*** رشته‌های درسی مدارس نیز باید بازنگری و به روز شوند

 
وی در ادامه بیان داشت: اخیراً رشته‌های زیادی در حوزه هنر تأسیس شده است که با توجه به راه‌اندازی این رشته‌ها می‌توانیم به راحتی در دانشگاه‌ها تولید فکر کنیم.
سرسنگی با تأکید بر اینکه رشته‌های درسی مدارس نیز باید بازنگری و به روز شوند، تصریح کرد:
از قدیم مشکلات زیادی بین دانشگاه‌ها و بازار حرفه‌ای کار وجود داشته است و فارغ‌التحصیلان به خوبی وارد محیط حرفه‌ای کار نمی‌شوند به همین دلیل بر این باورم که با به‌روزکردن رشته‌های هنری می‌توانیم اشکالات عمده‌ای که در این خصوص وجود دارد را برطرف کنیم.
وی ادامه داد: متأسفانه سرفصل دروسی که در دانشگاه تدریس می‌شود متناسب با نیازهای بخش اجرایی کشور نیست و تحقیقاتی که در این بخش‌ها انجام شده مسائل کشور را درمان نکرده است و  پایان‌نامه‌هایی که توسط دانشجویان دفاع می‌شود نیز کیلومترها و فرسنگ‌ها از نیازهای کشور فاصله دارند.
 

*** رشته دیوارنگاری می‌تواند بار علمی و عملی زیادی داشته باشد

 
سرسنگی با بیان اینکه موضوع دیوارنگاری‎ها یکی از بحث‌های مهم هنر شهری است، گفت:
این رشته نیازمند تغییر و تحول در دانشگاه های کشور است. دیوارنگاری بسیار رشته جذابی است و می‌تواند بار علمی و عملی زیادی داشته باشد.
وی اضافه کرد: رشته دیوارنگاری به صورت یک رشته مستقل تجسمی و هنری در کشور راه‌اندازی شده تا افرادی را تربیت کند که لزوماً در حوزه نقاشی دیواری یا دیوارنگاری تخصص داشته باشند.
 
*** مشکلات اصلی معماری شهرها
 
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه یکی از مشکلات اصلی معماری این است که آثار زیبایی بر دیوارهای بی‌هویت نقش می‌بندد، افزود: دیوارنگاری می‌تواند در ترکیب‌کردن فضای روانی جامعه و بالا بردن سلیقه زیباشناختی مردم ارتباط موثر و ارزشمند زیادی برقرار کند.
دکتر سرسنگی تأکید کرد: باید در دانشگاه های کشور در رشته دیوارنگاری افرادی تربیت شوند که بتوانند کارهای فاخری انجام دهند و به لحاظ زیباشناختی ،مسائل جامعه شناختی و روانشناختی اثرهای بی‌نظیری خلق کنند.
 
به گزارش خبرگزاری سروش، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در پایان با بیان اینکه عمده‌ترین بخش پژوهش در زمینه دیوارنگاری در حال انجام است، اظهار داشت:
امیدوارم که با راه‌اندازی این دوره دیوارنگاری در سال‌های آینده شاهد پژوهش‌های خوبی در این حوزه باشیم و قطعاً پژوهش‌ها می‌تواند مورد استفاده هنرمندان، سازمان زیباسازی و سایر نهادهایی که در حوزه مدیریت شهری وظیفه دارند، قرار گیرد.
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − شش =

کلید مقابل را فعال کنید