کد خبر:115576
پ
بررسی چالش‌های سیاسی و اقتصادی
رئیس کل بانک مرکزی:

نقش عمده افزایش خالص ذخایر ارزی کشور در رشد نقدینگی/موفقیت نسبی بانک مرکزی در مهار تورم و نرخ ارز

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نقش عمده افزایش خالص ذخایر ارزی کشور در رشد نقدینگی اظهار داشت که بانک مرکزی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نقش عمده افزایش خالص ذخایر ارزی کشور در رشد نقدینگی اظهار داشت که بانک مرکزی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است.

 

*** نقش عمده افزایش خالص ذخایر ارزی کشور در رشد نقدینگی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نوشت:

آمارهای رشد نقدینگی باید با توجه به روندهای بلندمدت متغیرهای پولی کشور تحلیل شود، بطوری که رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی ۵۰ ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است.

افزوده شدن خالص ذخایر ارزی کشور نقش عمده‌ای در این رشد داشته است؛ هم‌زمان باید دقت شود که شرایط نسبتاً مساعد، زمینه شروع رشد اقتصادی غیر نفتی و کاهش فشار تورمی را ایجاد کرده است.

در ضمن، به هنگام شوک شدید هزینه‌ای و افزایش اندازه اسمی اقتصاد، تلاش برای کنترل بیشتر رشد کمیت‌های پولی، رکود را تعمیق می‌کرد.

 

*** موفقیت نسبی بانک مرکزی در مهار تورم و نرخ ارز 

 

وی همچنین افزود: در تحلیل آمار متغیرهای پولی، باید به کاهش شدید اضافه‌برداشت بانک‌ها، کنترل مؤثر سود بانکی و در بعد خارجی به کاهش بدهی خارجی و افزایش ذخایر نیز توجه شود.

با وجود فشار تحریمی حداکثری، پیش‌بینی‌های بدبینانه از طوفان تورم و رشد افسارگسیخته نرخ ارز، بانک مرکزی در یک سال گذشته تا حدود زیادی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است.

همتی افزود: در کنار تاب‌آوری بی نظیر ملت ایران در مقابل فشارهای گوناگون آمریکا، در کنترل متغیرهای پولی و ارزی نیز، با وجود شرایط سخت تحریمی، توفیق‌های خوبی حاصل شده است.

وی اضافه کرد: مبارزه با سفته‌بازی و پول‌شویی و کنترل جریان ریال و مهار التهاب‌های ارزی از طریق مدیریت علمی بازار، رشد صرفاً ۵ درصدی نرخ ارز در بازار آزاد، نسبت به ابتدای سال و پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار ارز و روند کاهنده تورم و مثبت شدن رشد اقتصادی غیرنفتی، نمونه‌هایی از این توفیق‌ها است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کل بانک مرکزی در پایان این یادداشت آورده است:

هم‌زمان با اقدامات انجام گرفته، اجرای عملیات بازار باز و تغییر چارچوب سیاست‌گذاری پولی به سمت مهار تورم و اصلاح ترازنامه بانک‌ها، در حال انجام است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید