کد خبر:115655
پ
شافعی
رئیس اتاق بازرگانی ایران:

لزوم احیای شورای عالی تامین اجتماعی/انتقاد رئیس اتاق بازرگانی ایران از اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار برای اشتغال روستایی

رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر احیای شورای عالی تامین اجتماعی از اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار برای اشتغال روستایی انتقاد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر احیای شورای عالی تامین اجتماعی از اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار برای اشتغال روستایی انتقاد کرد.

 

*** لزوم احیای شورای عالی تامین اجتماعی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، غلامحسین شافعی در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، اظهار داشت:

شورای عالی تأمین اجتماعی به منظور رفع مشکلات بخش خصوصی باید احیا شود؛ این در حالی است که امروز نیازمند بسط و گسترش مفاهیمی همچون کار شایسته هستیم؛ بر این اساس برای داشتن یک اقتصاد شکوفا و رشدیابنده باید بدانیم که تشکل‌های کارگری و کارفرمایی باید کنار هم قرار گیرند و بدون همکاری سازنده و اثربخش نیروی کار در امر تولید و بهره‌وری، با سرمایه تنها نمی‌توان اقتصاد را شکوفا کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: در طول یکسال گذشته، جامعه کارگری و کارفرمایی کشور به قرابت و همکاری بهتری دست یافته است و این یک نقطه مناسب است؛ این در حالی است که نسبت اشتغال به جمعیت در ایران، بر اساس آمارهای بانک جهانی نشانگر آن است که ما در رتبه ۱۷۸ دنیا قرار داریم و این نسبت، در ایران ۳۸.۵ درصد بوده در حالیکه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و موفق، این نسبت از ۶۰ درصد همواره بالاتر بوده است.

 

*** بازنگری در پاداش دهی به فعالیت‌های نامولد

 

وی ادامه داد: امروز نسبت اشتغال به جمعیت در حوزه زنان و هم در حوزه جوانان نسبت به دیگر کشورهای موفق، بسیار پایین است و این موضوع بیانگر این واقعیت است که ما نتوانستیم در این دو حوزه، در جهت ایجاد اشتغال، موفق عمل کنیم.

شافعی با بیان اینکه فرهنگ کار در ایران، جا نیفتاده است، گفت:

این کار را نمی‌توان با توصیه، نصیحت و اجبار آن را پیاده کرد، چراکه اقتصاد ما مبتنی بر نفت، رانتی، غیرشفاف و غیرمولد است که شایستگان در آن جایی ندارند، پس دور از ذهن نیست که فرهنگ کار، شکل واقعی خود را نیابد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: نبود فرهنگ کار در کشور، زاییده قواعدی است که خود در اقتصاد وضع کرده ایم و نبود فرهنگ در جامعه علت توسعه نیافتگی نیست، بلکه معلول و برگرفته از شواهد و قرائنی است که از سوی سیاستگذاران بر اقتصاد تحمیل شده است؛ این در حالی است که فرهنگ کار در اقتصادهایی شکل می‌گیرد که پاداش بر اساس کار، اهلیت، نوآوری و شکوفایی تقسیم شود؛ در حالیکه در اقتصاد ایران پاداش‌ها بر اساس دلالی توزیع می‌گیرد و رابطه در آن تأثیرگذار است.

وی خواستار بازنگری در پاداش دهی به فعالیت‌های نامولد شد و افزود:

شاید بتوان گفت که علت العلل مشکلاتی نظیر حاشیه‌نشینی، خالی شدن روستاها از سکنه و انفجار جمعیتی در شهرهای بزرگ به دلیل مهاجرت گسترده از روستا به شهر، عدم شغل مناسب برای روستایی است که علاوه بر پیامدهای اقتصادی، تبعات گسترده اجتماعی برای کشور به همراه داشته و به همراه خواهد داشت.

 

*** انتقاد از اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار برای اشتغال غیرهدفمند روستایی

 

شافعی با انتقاد از اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار برای اشتغال غیرهدفمند روستایی، بیان کرد:

این پول به هدر خواهد رفت و البته خطرناک است، تا زمانی که برنامه مشخص اشتغال روستایی وجود نداشته باشد، نمی‌توان اشتغال پایدار ایجاد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در خصوص یارانه‌ها و شناسایی جامعه هدف نیز، گفت:

سیاستهای اشتباه و مکرر در کنار تحریم، وضع معیشتی مردم را متأثر کرده است؛ این در حالی است که نظام یارانه ای کشور تاکنون از کارآمدی لازم برخوردار نبوده است؛ به این معنا که عدم شناسایی گروههای هدف نیز به این ناکارآمدی دامن زده است و منابع عظیمی را هدر داده است؛ این در حالی است که افزایش نرخ بنزین و وعده اعطای کمک معیشتی در دستور کار دولت قرار گیرد، اما طی تصمیمات اخیر کمیسیون تلفیق بودجه مجلس مبنی بر تجمیع یارانه نقدی و معیشتی و پرداخت یک یارانه واحد در ماه و نیز گسترش چتر مشمولان یارانه معیشتی از ۶۰ میلیون نفر به ۷۷ میلیون نفر مشکلات جدی‌تری را ایجاد خواهد کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: امروز وضعیت صندوق‌های بازنشستگی کشور به گونه‌ای است که از بحران آن به عنوان یکی از چالش‌های اساسی اقتصاد ایران یاد می‌شود و وضعیت نابسامان اقتصادی و نرخ بالای بیکاری، سوءاستفاده‌های مالی صورت گرفته و عدم وجود یک استراتژی مشخص در مدیریت دارایی‌ها و سرمایه گذاری، شرایطی را رقم زده است که نگرانی همه صاحب نظران اقتصادی را در این مورد به دنبال داشته است.

در این زمینه به طور خاص می‌توان به بحران سازمان تأمین اجتماعی به عنوان بزرگترین صندوق بیمه‌ای کشور و صندوق بازنشستگی کشور اشاره کرد که ناپایداری‌های مالی، پیشی گرفتن مصارف بر منابع، انباشت بسیار بالای بدهی‌های دولت به این سازمان و نداشتن نگاه بلندمدت و جامع نگر آینده این صندوق‌ها را ناپایدار نشان می‌دهد.

 

*** ایجاد شوک‌های پیاپی اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان، اظهار داشت:

ایجاد شوک‌های پیاپی اقتصادی، نه تنها تعداد بیکاران و مستمری‌بگیران را افزایش داده است، بلکه نظام تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی صندوق‌ها را دچار مشکلات حادی کرده است و میراثی که به دست مدیران فعلی اقتصادی داده است که درآمدن از آن کار بسیار سختی است.

پس در آینده‌ای نزدیک دولت و جامعه هزینه‌های گزافی را متحمل خواهند شد و بار اصلی مسئولیت به دوش مسئولان وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید