کد خبر:115695
پ
حجامت
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

حجامت یا فصد خون؟

حجامت برای دفع سموم و مواد زائد در خون بهتر است یا فصد خون ؟

حجامت برای دفع سموم و مواد زائد در خون بهتر است یا فصد خون ؟

 

*** تفاوت فصد خون و حجامت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، یکی از روش‌های خون‌گیری در طب سنتی، فصد خون یا رگ‌زنی است که باید توسط افراد ماهر انجام شود. فصد خون موجب دفع سموم و مواد زائدی می‌شود که رسوب خون را افزایش را افزایش می‌دهند. حجامت از مویرگ‌ها و فصد خون از رگ‌ها خون گرفته می‌شود. این موجب می‌شود که در فصد خون فرد احساس ضعف کند در حالی که برای حجامت اینگونه نیست. فصد خون به صورت کلی پاکسازی می‌کند در حالی که حجامت موضعی است. حجامت خون غلیظ را دفع نمی‌کند اما فصد خون این کار را می‌کند.

 

*** فصد خون و کاهش ابتلا به بیماری

 

از آن جا که آهن ماده حیاتی برای عوامل عفونت‌زا، باکتری‌ها و حتی سلول‌های سرطانی است، با رگ‌زنی مقداری از خون یعنی میزانی از آهن بدن کم می‌شود. بنابراین این کار احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد با اهدای خون یا فصد خون خطر ابتلا به سرطان نیز کاهش می‌یابد.

 

*** ارتباط فصد خون و بیماری قلبی و عروقی

 

تحقیقات نشان داده است میان بالا بودن آهن خون و خطر بیماری قلبی و عروقی ارتباط وجود دارد. کسانی که خون اهدا می‌کنند کمتر در معرض حمله قلبی قرار می‌گیرند. بالا بودن میزان آهن خون، رگ‌ها را منقبض می‌کند و جریان خون در بدن را می‌کاهد. این زمینه حمله قلبی و عروقی را فراهم می‌کند.

 

*** نقش فصد خون در کاهش ابتلا به دیابت

 

آهن زیاد در خون می‌تواند حساسیت به انسولین را کاهش بدهد و باعث شود شما بیشتر مستعد ابتلا به دیابت نوع دوم شوید. حتی اگر شما مستعد دیابت نباشید، باز هم طبق یافته‌های علمی می‌توانید با اهدای منظم خون یا فصد خون به طور منظم به تعدیل سطح آهن خون‌تان کمک کرده و حساسیت به انسولین را در بدن‌تان افزایش دهید.
خون غلیظ نمی‌تواند مواد غذایی را به بافت‌ها برساند. اهدای خون یا فصد خون از میزان غلظت خون می‌کاهد. با اهدای خون فرد ۶۵۰ کالری می‌سوزاند.

 

*** فصد خون برای مردان مفیدتر از زنان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مردان شیوه‌ طبیعی برای تعدیل سطح خون خود ندارند و به طور متوسط آهن بیشتری نسبت به خانم‌ها در خون خود دارند. محققان معتقدند یکی از فاکتور‌هایی که منجر به افزایش طول عمر خانم‌ها می‌شود همین است که در مقایسه با آقایان، به دلیل داشتن تستوسترون کمتر و پریود‌های هر ماه، آهن کمتری در سیستم خون خود دارند. بنابراین فصد خون برای مردان مفید است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید