کد خبر:115666
پ
بیژن زنگنه
وزیر نفت:

صدور مجوز برای راه‌اندازی صندوق مالی صنعت نفت / افزایش ۴۰۰ میلیارد دلاری ثروت ملی با رشد یک‌درصدی ضریب بازیافت میادین نفتی

وزیر نفت با اشاره به صدور مجوز برای راه‌اندازی صندوق مالی صنعت نفت از افزایش ۴۰۰ میلیارد دلاری ثروت ملی با رشد یک‌درصدی ضریب بازیافت میادین نفتی خبر داد.

وزیر نفت با اشاره به صدور مجوز برای راه‌اندازی صندوق مالی صنعت نفت از افزایش ۴۰۰ میلیارد دلاری ثروت ملی با رشد یک‌درصدی ضریب بازیافت میادین نفتی خبر داد.

 

*** اقدامات وزارت نفت برای همکاری با دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بیژن زنگنه در گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های صنعت نفت و ارائه نیازهای فناورانه، تمرکز وزارت نفت را حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نام برد و اظهار داشت:

زمانی که ما در این مسیر گام برداشتیم، متوجه شدم که سازوکارهای زیادی در این زمینه طراحی شده است ولی از آن جایی که در این سازوکارها دستگاه‌های اصلی متقاضی و عرضه‌کننده حضور ندارند، شرکت‌های دانش بنیان نتوانستند به طور کامل از این سازوکارها بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اقدامات وزارت نفت برای همکاری با دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد:

در سال‌های گذشته متوجه شدیم که در دانشگاه‌ها رشته‌های مرتبط با حوزه‌های بالادستی صنعت نفت در دانشگاه‌ها وجود ندارد، از این رو با همکاری وزارت علوم در سال ۷۶ اقدام به راه‌اندازی رشته‌های مرتبط با این حوزه‌ها کردیم.

زنگنه با تاکید بر این که در این راستا آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها، سرمایه‌گذاری و توسعه یافتند خاطرنشان کرد:

علاوه بر آن به منظور تربیت استاد، عده‌ای را به خارج اعزام کردیم و با این اقدامات یک جریان زنده فعال از فارغ‌التحصیلان این حوزه‌ها ایجاد شد، به‌گونه‌ای که به اتکای این آموزه‌ها، کرسی‌های علمی در دانشگاه‌ها ایجاد شد.

 

*** افزایش ۴۰۰ میلیارد دلاری ثروت ملی با رشد یک‌درصدی ضریب بازیافت میادین نفتی

 

وزیر نفت ایجاد انستیتوهای نفت در دانشگاه‌ها به منظور انجام پژوهش و مطالعه در صنعت نفت را از دیگر اقدامات این وزارتخانه نام برد و اظهار کرد:

علاوه بر آن با انعقاد قرادادهای با دانشگاه‌ها پروژه ازیاد برداشت از مهم‌ترین میادین نفتی را به دانشگاه‌ها واگذار کردیم.

وی با بیان اینکه اکنون ضریب بازیافت میادین نفتی در ایران زیر ۳۰ درصد است، گفت:

به ازای هر یک درصد افزایش ضریب بازیافت، بیش از ۷ میلیارد بشکه نفت به نفت قابل برداشت اضافه می شود که می تواند ۴۰۰ میلیارد دلار به ثروت ملی اضافه کند.

نفت یک ثروت ملی است و با ارتقای دانایی مردم آن‌ها از ما مطالبه می‌کنند و امضای این تفاهم‌نامه‌ها در این راستا انجام شده است.

زنگنه با اشاره به چالش‌های غیر مهندسی وزارت نفت گفت: قاچاق سوخت یک چالش اصلی است که ربطی به عملیات مهندسی و ساخت داخل ندارد ولی نیاز به سیستم‌های دارد که در این راستا استارتاپ‌ها می‌توانند یاور ما باشند.

 

*** صدور مجوز برای راه‌اندازی صندوق مالی صنعت نفت 

 

وی بهینه‌سازی انرژی را حوزه بی انتها توصیف کرد که کشور در آن ضعف‌های اساسی دارد و ادامه داد:

ما برای حمایت از استارتاپ‌ها در گام اول اقدام به راه‌اندازی پارک فناوری در منطقه ری به وسعت ۱۸ هکتار کرده‌ایم که فاز اول آن ظرف چند ماه آینده آماده می‌شود و شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها نیز در آن استقرار می‌یابند.

وزیر نفت همچنین از صدور مجوز راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت در روز گذشته خبر داد و گفت:

این مجوز با همکاری وزارت علوم و صندوق نوآوری و شکوفایی ایجاد شده است، سرمایه اولیه آن ۱۰۰ میلیارد تومان و این میزان نیز قابل افزایش است.

 

*** انتخاب استارتاپ‌های برتر

 

زنگنه همچنین با اشاره به اقدام این وزارتخانه برای انتخاب استارتاپ‌های برتر اظهار کرد:

در این رویداد دو روزه درصددیم ۱۰۰ استارتاپ را طی فرآیندی انتخاب و با استقرار آن‌ها در پارک فناوری صنعت نفت حمایت‌ها از آن‌ها صورت می‌گیرد.

زنگنه با تاکید بر این که علاوه بر آن ما سیستم تضمین خرید برای بار اول فعال خواهیم کرد و این امر شامل تولید کالا و خدمات می‌شود.

وی همچنین از برنامه‌های این وزارتخانه در زمینه ایجاد فرصت‌های مطالعاتی برای اساتید و دانشجویان فعال در صنعت نفت خبر داد و اظهار کرد:

همچنین دستورالعمل برای اعطای پژوهانه به اساتید و دانشجویان این حوزه صادر شده است.

 

*** دستاوردهای جدید محققان صنعت نفت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر نفت در پایان با اشاره به دستاوردهای جدید محققان این صنعت، اظهار داشت:

تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی به امضا رسیده است، این دانش فنی از سوی پژوهشگاه صنعت نفت برای تولید فولاد و آلومینیوم بوده است و قرار است با حمایت مالی پالایشگاه‌های بندر عباس و اراک به تولید برسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید