کد خبر:115702
پ
روحانی
رئیس‌جمهوری:

کاهش مشکلات کشور نسبت به سال ۹۷/شاخص‌ها نشانگر عبور از فشار حداکثری آمریکا است

رئیس‌جمهوری با اشاره به کاهش مشکلات کشور نسبت به سال ۹۷ بیان کرد که شاخص‌ها نشانگر عبور از فشار حداکثری آمریکا است.

رئیس‌جمهوری با اشاره به کاهش مشکلات کشور نسبت به سال ۹۷ بیان کرد که شاخص‌ها نشانگر عبور از فشار حداکثری آمریکا است.

 

*** شاخص‌ها نشانگر عبور از فشار حداکثری آمریکا است

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی در چهاردهمین نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی، اظهارداشت:

ایام میلاد دخت پیامبر اسلام را تبریک و تهنیت می‌گویم و همچنین از ملت بزرگوار ایران برای حضور پرشورشان در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۴۱ سال پیروزی انقلاب اسلامی سپاسگذاری می‌کنم.

وی افزود: سالی که گذشت و رو به پایان است مانند سال قبل سال پرماجرایی برای مردم بزرگ ایران بود. از آغاز سال که با سیل در ۲۵ استان کشور مواجه بودیم، حادثه بی‌سابقه در تاریخ ایران و بعد حوادث طبیعی دیگری که در طول ماه‌های گذشته غیر منتظره بود، ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی که برای همه مردم ما یک واقعه بسیار سخت بود و حضور با شکوه مردم نشان داد که مردم مسیر و راهی که انتخاب کردند را به درستی ادامه خواهند داد.

همچنین حوادث دیگری از جمله سقوط هواپیمای اوکراینی که موجب تاثر مردم ایران شد و حادثه کرمان که عده‌ای از هم‌وطنان جان خود را از دست دادند.

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: با همه اتفاقات سخت ملت ما ایستادگی و مقاومت عظیمی را در برابر فشارهای خارجی از خود بروز دادند علیرغم این که بدخواهان می‌خواستند با شرایط غیر قابل تحمل مواجه شویم ولی خوشبختانه مشکلات ما کمتر از سال ۹۷ است.

وی افزود: علیرغم این که شرایط از سال گذشته سخت‌تر است اما همه شاخص های ما نشان می دهد که موضوع فشار حداکثری آمریکا را پشت سر گذاشتیم بی‌تردید آمریکایی‌ها امروز به این نتیجه رسیدند مسیری که انتخاب کردند با محاسبه غلط بوده و نسبت به مردم ایران تاثیرگذار نخواهد بود.

 

*** هیچ گاه با ضعف پای میز مذاکره نخواهیم رفت 

 

روحانی ادامه داد: این تحریم‌ها بی‌ثمر خواهد بود ثمری برای دشمنان ما نخواهد داشت و آنچه آنها فکر می‌کنند که با فشار حداکثری می‌توانند در حال ضعف ما را پای میز مذاکره ببرند، چنین چیزی امکان ندارد.  

رئیس‌جمهوری گفت: تمام هدف آمریکا این است که با فشار حداکثری و در حالی که مردم در سختی فراوان و استیصال قرار گرفتند، دولت با ضعف در برابر میز مذاکره حضور پیدا کند که این کار امکانپذیر نیست و ما با قدرت و توانمندی و عزت در برابر دنیا سخن حقمان را به صراحت بیان کردیم و می‌کنیم اما هیچ‌گاه با ضعف در پای میزمذاکره نخواهیم رفت.

وی گفت: همه بخش های مختلف کشور در طول این شش و نیم سال گذشته وقتی آمار را با ۶.۵ یا ۸ سال قبل از دولت یا سال‌های قبل از این دولت مقایسه کنیم علیرغم تحریم و فشار اولین بار در تاریخ ایران اقتصاد بدون نفت را در سال ۹۷ و ۹۸ تجربه می‌کنیم.  

رئیس‌جمهوری افزود: هیچ زمانی در تاریخ ایران هیچ دولتی اقتصاد بدون نفت را تجربه نکرده است اما ما در سال ۹۷ و ۹۸ اقتصاد بدون نفت را تجربه کردیم و دیدیم کشور بدون نفت قابل اداره است البته ممکن است پیشرفت‌های ما نسبت به اهدافی که دولت یازدهم و آغاز دولت یازدهم ترسیم کرده بود، کند شده باشد.

 

*** ما دشمن را مجبور خواهیم کرد که به پای میز مذاکره بیاید

 

رئیس‌جمهوری افزود:

علی رغم این مسائل وقتی آمار و ارقام را در بخش‌های انرژی، نفت، گاز، برق، آب، کشاورزی، گردشگری، شرکت‌های دانش بنیان، صنعت و معدن و در هر بخش دیگری از خدمات، آموزش و سلامت مقایسه می‌کنیم نه تنها شرایط ما شرایط نسبتاً مناسبی هست وقتی که با سال‌های قبل مقایسه کنیم آمار و ارقام به خوبی با ما صحبت میکند و به ما نشان میدهد که اولاً ملت ما تا چه حد فداکارانه در این دو سال در صحنه بودند و ثانیاً خادمان مردم و کارگزاران دولت در سراسر کشور تلاش و کوشش خودشان را به خوبی انجام دادند.

روحانی در ادامه اظهار داشت: پیام من در سخن کوتاه آغاز مصاحبه تشکر از مردم بزرگ ایران و اعلام به مردم که سال ۹۹ نیز با همین توانمندی و قدرتمندی ما مسیر را ادامه خواهیم داد و بالاخره مثل گذشته روزی ما دشمن را مجبور خواهیم کرد که به پای میز مذاکره بیاید.

وی گفت: در سال‌های قبل هم در مذاکرات مان طی سال‌های ۹۲ و ۹۳ هم آن ها بودند که پای میز مذاکره آمدند و از ما درخواست مذاکره کردند البته امروز نیز از ما درخواست مذاکره می‌کنند، اما باید به شرایط عادلانه برگردند، تا این کار امکان پذیر باشد.

 رئیس‌جمهوری گفت:

بنابراین مسیر ما مسیر ایستادگی و مقاومت و پیشرفت در سال آینده خواهد بود و آنهایی که تبلیغاتی را می‌کنند برای سال آینده، تبلیغات نادرستی می‌کنند همانطور که در سال ۹۷ تبلیغ کرده بودند که ایران به تورم سه رقمی می‌رسد و ما دیدیم که در سال ۹۷ چنین نشد. در ۹۸ هم تا امروز توانستیم این مسیر را در مسیر درستی قرار بدهیم.

روحانی یادآور شد: سال ۹۹ همین مسیر را ادامه خواهیم داد و در سال ۹۹ نیز رشد اقتصادی ما بهتر خواهد بود، هم مسیر کنترل تورم بهتر خواهد بود.

بنابراین من آماده‌ام به سوالات پاسخ بدهم اما پیام من این است که سال ۹۹ خوب خواهد بود و از مردم بسیار شریف ایران که در روزهای سخت زندگی در کشورمان در برابر فشارهای دشمن مقاومت می‌کنند تشکر می‌کنم.

 

*** همچنان بر طرح صلح هرمز و امید اصرار داریم

 

روحانی درباره طرح پیشنهادی صلح هرمز از سوی دولت و اینکه تلاش‌های دولت و دستگاه دیپلماسی برای تحقق این طرح چه نتایجی به همراه داشت، گفت:

برای همه جهانیان روشن است که در این منطقه صلح، و ثبات، بدون مشارکت ایران و حضور ایران امکان ناپذیر است ثبات و صلح در منطقه با حضور کشور مهم و قدرتمندی مانند ایران امکان‌پذیر خواهد بود.  

وی افزود: همواره دنبال امنیت در این منطقه بودیم و شهید سلیمانی جزو سردارانی بود که دنبال صلح در منطقه حساس خاورمیانه بود و همواره در این مسیر تلاش کرد و آخرین تلاشش نیز در مسیر گفت و گو با نخست وزیر عراق بود که وی را ناجوانمردانه ترور کردند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهوری در پایان سخنرانی خود با بیان اینکه در مجمع عمومی سازمان ملل طرح صلح هرمز یا امید را مطرح و به همه کشورها پیشنهاد کردیم و برای دبیر کل سازمان ملل و دولت‌های منطقه این طرح ارسال شده است، اظهار داشت:

به طور رسمی برای سران کشورهای منطقه این طرح را ارسال کردم و از همه آنان خواستم در این طرح مشارکت کنند، برخی کشورهای منطقه به خوبی استقبال کردند برخی تاکنون پاسخ صریحی نداده‌اند. اما همچنان معتقدیم راه حل صلح و امنیت منطقه، استقرار بخشی آن توسط کشورهای منطقه است و همگان با تلاش خود باید این هدف را محقق کنند.

پهمه کشورهای منطقه باید از صلح و ثبات منطقه استفاده کنند و همه باید از این امنیت برخوردار باشند اگر بخواهیم همه کشورهای منطقه از ثمرات امنیت برخوردار نباشیم این صلح برپا نخواهد ماند، همچنان بر طرح صلح هرمز و امید اصرار می‌ورزیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید