کد خبر:115705
پ
حسن روحانی
رئیس‌جمهور:

نشست خبری رئیس‌جمهور با رسانه‌های داخلی و خارجی

رئیس‌جمهور در نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

رئیس‌جمهور در نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

*** آیا امکان دستیابی به یک توافق یا گشایش وجود دارد یا نه؟

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی در چهاردهمین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه قبل از انتخابات امریکا آیا امکان دستیابی به یک توافق یا گشایش وجود دارد یا نه، اظهار داشت:

 این سوال را باید بیشتر از آن طرف بپرسید. برای ما فرقی نمی‌کند چه حزبی در آمریکا حاکم باشد. آنچه برای ما مهم است منافع ملی ما است.  

وی با اشاره به وجود دو گروه در آمریکا اظهارداشت:

یک گروه معتقد بودند با فشار به ایران آن را وادار به مسیر دلخواه خود خواهند کرد و گروهی دیگر معتقد بودند ایران قدرتمندتر از این هست و باید با آن تفاهم کنند که دولت قبلی آمریکا به تفاهم با ایران معتقد بود و پای میز مذاکره آمد مذاکره سختی بود اما به تفاهم رسیدیم؛ اگر به صورت کامل طرف‌های ما تفاهم را عمل می کردند شرایط بهتری را در منطقه و جهان تجربه می‌کردیم.  

رئیس‌جمهوری افزود: اما حین اجرا گروهی روی کار آمدند که فکر می‌کردند راه حل تحمیل به ایران است نه اینکه بنشینیم با ایران راجع به موضوعاتی بحث کنیم و نقطه نظر مشترک برسیم با فشارهایی که اسرائیلی‌ها و برخی کشورهای مرتجع به آنان آوردند و خود نیز ذاتا این موضوع را دنبال می کردند فکر می‌کردند با اعمال تحریم حداکثری ظرف چند ماه مثلا ۳ تا ۴ ماه ایران نمی تواند مقاومت کند و تسلیم می‌شود و آن وقت بسته خود را روی میز مذاکره می‌گذارند و به تعبیر آنان ایران مجبور است بسته را بپذیرد.

روحانی یادآور شد: از تحریم جدید و فشار حداکثری آمریکا ۲۰ ماه گذشته  است و در این ۶ ماه اخیر شرایط ما بهتر شده و این فشار حداکثری شکست خورده است شرایط داخلی ما، اتحاد و وحدت ما است و می‌خواستند درون کشور مردم در شرایطی قرار بگیرند که به این باور برسند بدون تفاهم و توافق با آمریکا نمی‌توانیم زندگی خود را ادامه دهیم که هیچ کس در کشور این را قبول ندارد.

وی ادامه داد: در این مدت با کمی سختی عبور کردیم بنابراین اینکه دولت بعدی کی است مهم نیست؛ طرح و حرف ما همیشه یکی بود و آن حرف این بود که گفتیم اگر آمریکا به برجام برگردد و از تحریم‌ها دست بردارد می‌تواند در قالب ۵ به اضافه به ۱ مذاکره کند در غیر این صورت امکان مذاکره وجود ندارد.

 

*** آیا لیست انتخاباتی منتشر شده موسوم به یاران روحانی صحت دارد؟

 

رئیس‌جمهوری در پاسخ به سوالی دیگر درباره فضای انتخاباتی رقابتی در کشور و لیست انتخاباتی منتشر شده موسوم به یاران روحانی اظهارداشت:

فضا مقداری نسبت به گذشته فرق کرده است، امروز شور و نشاط نسبی را در کشور برای انتخابات می‌بینیم و می‌خواهیم این شور و نشاط به حداکثر برسد و انتخابات به بهترین شکل برگزار شود.

وی گفت: حتما انتخابات پرشور و حداکثری به نفع همه ما است، حتما آمریکایی‌ها از حضور حداکثری مردم خوشحال نمی‌شوند و خوشحالی آنها در انتخابات حداقلی مردم است، به نفع مردم کشور ما نیز نخواهد بود.

روحانی اظهارداشت: از ابتدا نگران بودم که شرایط به گونه ای باشد که رقابت خوبی صورت نگیرد و وقتی رقابت نیست ممکن است انتخابات سالم و درست باشد، اما حضور مردم کم می شود و در رقابت حضور مردم بیشتر می‌شود.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در گزارشی که وزارت کشور به من داده بود و در دولت مطرح کرد، گفتند که در ۷۰ حوزه انتخابات غیررقابتی است و  این من را نگران کرد و همه تلاش من این بود که کاری کنیم که رقابت بیشتر شود و حتی‌الامکان افرادی که امکان تایید آنها طبق قانون وجود دارد، تایید شوند و به صحنه بیایند تا اینکه انتخابات پرشور شود.

 وی اظهارداشت: امروز از وزارت کشور در مورد ۷۰ حوزه ای که گفته می‌شد رقابتی نیست، پرسیدم که طبق آخرین گزارش فقط ۴۴ حوزه رقابتی نیست.

 

*** در صورت توقف تجاوز علیه یمن این مسئله بر ازسرگیری روابط دو جانبه بین ریاض و تهران تاثیرگذار خواهد بود؟

 

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر امور خارجه ایران در مونیخ گفته‌ که پیام‌هایی از سوی عربستان ارسال شده که ایران به آنها پاسخ مثبت داده است اما بعد از آن وزیر امور خارجه عربستان این موضوع را تکذیب کرد مضمون این پیام‌ها چه بوده است و در صورت توقف تجاوز علیه یمن این مسئله بر ازسرگیری روابط دو جانبه بین ریاض و تهران تاثیرگذار خواهد بود؟ اظهار داشت:

همواره دولت‌هایی بودند که پیام‌هایی را برای ما می‌آوردند در ابتدا نخست وزیر سابق پاکستان برای این موضوع به ایران آمد و بعد نیز کشورهای دیگر به ایران آمدند همین اواخر نیز دولت پاکستان در این زمینه فعال بود. دولت عراق نیز در این زمینه فعال بوده است.

روحانی افزود: دولت‌های دیگری نیز در این زمینه فعال بودند، دولت‌های اروپایی نیز پیام‌هایی را برای ما آوردند همواره پاسخ ما این بوده که ما یک مشکل پیچیده غیرقابل حل با عربستان نداریم و هر زمانی که عربستان آماده باشد، مسائلی که میان دو کشور است، قابل گفت و گوست.

رئیس‌جمهور بیان کرد: البته الان مهمترین مسئله در منطقه، برای عربستان سعودی مسئله یمن هست و بسیار مهم است که پایان کار چگونه باشد. عربستان سعودی اشتباه بزرگی نسبت به یمن در منطقه مرتکب شد و فکر می‌کرد می‌تواند یمن را در چند هفته یا چند ماه تسلیم کند. این خطا و اشتباهی بود که عربستان انجام داد و تا امروز نیز خودش گرفتار شده و مردم عزیز یمن را گرفتار و کشتار بی‌سابقه و در آنجا ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: البته اگر عربستان دست از تجاوز در یمن بردارد، شرایط برای گفت ‌وگو و مصالحه بسیار آماده‌تر خواهد بود و یکی از مسائل بسیار مهم مسئله یمن است.

ما معتقدیم مسئله یمن باید به خود مردم یمن واگذار شود و خود مردم یمن باید حل و فصل کنند و کشورهایی که به یمن تجاوز کردند نیز باید دست از تجاوز بردارند و هم باید غرامت و خسارت را به مردم یمن بپردازند.

 

*** پاسخ روحانی به ادعای یکی از خبرنگاران

 

رئیس‌جمهوری در پاسخ به ادعای یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه وی گفته «در ایران انتخابات نداریم»، به مزاح گفت:

اگر رییس‌جمهور چنین صحبتی کرده، کار بدی کرده و حتما اثر بدی می‌گذارد.

روحانی با بیان اینکه هیچ موقع، من انتخابات را زیر سئوال نبرده ام و نخواهم برد، افزود:

انتخابات مسئله مهمی در کشور ما و یک رکن رکین کشور است، همانطور که رهبری فرمودند همه ارکان کشور در واقع با انتخابات به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم با رای مردم روی کار آمده‌اند.

وی، مشروعیت مقامات کشور را از لحاظ حقوقی و از لحاظ اجتماعی با رای مردم دانست و گفت:

همه حرف من از روز اول که ممکن است برخی برداشتشان از صحبت‌های من دقیق نباشد، این است که نگذاریم یک وقتی انتخابات تبدیل به انتصابات شود نه این الان انتصابات است و انتخابات نیست.

رئیس‌جمهور گفت: اگر انتخابات نیست پس چرا من، خودم این همه اصرار می‌کنم که شرکت کنید و بیاید حضور پیدا کنید چرا من این همه خواهش می‌کنم از نظارت، از شورای محترم نگهبان که یک مقدار سخت گیری را کمتر کنید تا بیشتر بیایند و رقابت بهتر شود.

روحانی ادامه داد: اگر انتصابات بود که این همه اصرار و التماس نیاز نبود. همه بحث‌ها این است که ما انتخابات داریم وحتما انتصابات نیست.

وی با بیان اینکه انتصابات مربوط به رژیم گذشته بود، گفت: در سخنرانی قبلی خود گفتم که در رژیم گذشته، همه در تهران انتخاب می‌شدند و بی‌خودی مردم را پای صندوق‌های رای می‌کشاندند نباید اجازه دهیم چنین اتفاقی در تاریخ ما بیافتد.

رئیس‌جمهور  تصریح کرد: حتما امروز ما انتخابات داریم و حتما همه مردم باید تلاش کنند. ممکن است ما از فرایندها به طور کامل راضی نباشیم و اشکالی ندارد که انتقاد داشته باشیم اما نباید انتخابات را ترک کنیم، قهر کنیم و کنار برویم.

روحانی تصریح کرد: من افتخار می‌کنم که در سال ۹۲ و ۹۶ با انتخاب مردم روی کار آمدم و اگر انتخابات نبود حتما من و مجلس مشروعیت نداشتیم و همه ارکان کشور به نوعی با انتخابات  و رای مردم روی کار آمده‌اند.

وی ادامه داد: همه انتخابات‌ها برای ما مهم هستند و از همه مردم خواهش می‌کنم همه پای صندوق‌های رای حاضر شوند و در انتخابات شرکت کنند تا بهترین‌ها برگزیده شوند و مجلس خوبی پیش روی ما باشد.

 

***  در ماجرای بنزین به نادرست القای شکاف حاکمیتی کردند

 

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از اظهاراتش گفت:

واقعیت این است که همه ما، همه احزاب و جناح‌ها از این ذهنیت باید خارج شویم که یک جناح، باید کشور را در اختیار داشته باشد.  همه جناح‌ها، احزاب، گروه‌ها در حد خودشان حق دارند و همه باید حضور داشته باشند و فعال باشند و اصلا معنی ندارد که یک جناح یا حزب حاکم مطلق باشد و در کشور همه جا او باشد و این به نفع کشور نیست.

وی در خصوص مسائل پیش آمده پس از سقوط هواپیمای اوکراینی نیز گفت: باید تلاش کنیم اعتماد را به مردم برگردانیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در آبان ۹۸، غروب جمعه یک علامت غلطی داده شد یعنی صبح جمعه که بنزین با نرخ جدید به مردم اعلام شد و مردم خرید و فروش را انجام می‌دادند هیچ مشکلی وجود نداشت.  تاغروب جمعه مشکلی در کشور نداشتیم. غروب جمعه، حرکت هایی در فضای مجازی شروع شد و علامت آن این بود که در زمینه افزایش قیمت بنزین، توافق همگانی نیست.

روحانی ادامه داد: موضوع گرانی بنزین را اختلافی اعلام و یک شکاف حاکمیتی را به نادرست القا کردند و بعضی از مردم فکر کردند که این موضوع مخالف و موافق دارد و حتی بعضیها گفتند با طرح دو فوریتی، یکشنبه آن را برمی‌گردانیم و این موضوعات، ذهن مردم را مغشوش کرد.

 

*** آیا شما به تغییر رژیم در آمریکا اعتقاد دارید؟

 

در ادامه خبرنگار آزاد رسانه آمریکایی از روحانی پرسید: رهبران در واشنگتن به تغییر حکومت در ایران اشاره دارند آیا شما نیز به تغییر رژیم در آمریکا اعتقاد داریدو اعتقاد دارید که رئیس‌جمهور بعدی آمریکا از کدام حزب خواهد بود؟

روحانی پاسخ داد: آنچه برای ما مهم است این است که مسوولان آمریکا و کاخ سفید تغییر فکر بدهند و آنچه به نفع مردم آمریکا و ملت‌های منطقه است آن را انتخاب کنند، حالا هر فرد یا حزبی که باشد، من نسبت به حزب یا فرد خاصی نظری ندارم. آنچه مهم است این است که کسی در کاخ سفید باشد که مسیر درست را برود.

وی تصریح کرد:  آمریکا باید یکجانبه گرایی را فراموش کند و از یاد ببرد که رهبر دنیاست اگر این دو را رعایت کنند برای همه ملت‌ها و حکومت‌های قانونی ارزش قائل باشد ما می‌توانیم از این مشکلات عبور کنیم.

 

*** توضیحاتی پیرامون هواپیمای اوکراینی

 

وی در پاسخ به سوالی در مورد حادثه هواپیمای اوکراینی گفت:

در موضوع هواپیمای اوکراینی حادثه اتفاق افتاد آن زمان ما در دولت بودیم آنچه در دولت مطرح شد این بود که این یک سانحه بود و چیزی بود که وزیر راه و شهرسازی در جلسه مطرح کرد، بعدازظهر آن روز شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت موضوع اصلی حمله به عین الاسد بود ولی در حاشیه آن ما این موضوع را نیز بررسی کردیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد:

تا پنج و نیم جلسه طول کشید در آنجا بحث هواپیما بحث اصلی نبود در آن جلسه هم مساله حادثه بود، آن شب من با رئیس‌جمهور اوکراین صحبت کردم لحنش متفاوت بود و اشاراتی به موضوع خطا داشت، شب با وزیر راه صحبت کردم او باز هم می‌گفت که سانحه بوده است چون پدافند هوایی کشور می‌گفت شلیکی از سوی ایران صورت نگرفته است.

روحانی افزود: شبهات بیشتر شد که با ستاد کل نیروهای مسلح صحبت کردم این احتمال قوی بود که خطایی در پدافند صورت گرفته است به آنان گفتم اگر به این نتیجه رسیدید اعلام رسمی کنید گفتند نه ما شبهاتی داریم که باید در دبیرخانه شورای امنیت بررسی کنیم، قبل از ظهر جمعه در شورای عالی امنیت ملی جلسه داشتند و بعدازظهر گفتند که خطای انسانی صورت گرفته است.

وی گفت: به آنان گفتم اگر اینچنین است این موضوع را اعلام کنید که گفتند ما در حال نوشتن بیانیه هستیم، ساعت ۵ عصر جمعه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به من اعلام کرد که به طور قطعی خطایی انجام شده است. گفتند که جلسه شورای عالی امنیت تشکیل شود که ما جمعه شب آن را تشکیل دادیم در آنجا بیانیه ستاد کل را آماده کرده بودند در جلسه مطرح شد و قرار شد تصمیم کلی اعلام شود و مسوولیت را بپذیرند.

رئیس‌جمهور یادآورشد: من اصرار داشتم که همان شب اعلام شود تعجب کردم که چرا صبح اعلام شد. می‌شد چند ساعتی زودتر این خبر را اعلام کرد ولی به طور طبیعی این خبر آن قدر عجیب و غریب بود که یک سیستم پدافندی یک تصمیمی گرفته بدون هماهنگی چیز عجیبی بود که آدم باورش نمی‌شد، کل ماجرا این بود و ما مسیر را دنبال می کنیم در حال گفت گو با اوکراینی ها هستیم و امیدواریم مسائل حل و فصل شود.

 

*** چرا کلیر شدن آسمان در زمان پیش از حادثه هواپیما انجام نشد؟

 

وی در پاسخ به این سوال که چرا کلیر شدن آسمان انجام نشد و  این مسئولیت به عهده چه کسانی بود، گفت:

آسمان ما باز است همه هواپیماها رفت و آمد می کنند در دو شرایط باید آسمان بسته شود که این مساله را دو نهاد هواشناسی و نیروهای مسلح اعلام می کنند.

روحانی افزود: این موضوع را هواپیمایی اعلام می کند ولی این که چه کسانی باید به آنان بگویند این دو نهاد هستند که باید اطلاع دهند دولت در زمینه کلیر کردن و مسائل امنیتی مسئولیتی ندارد و این موضوع به عهده نیروهای مسلح است.

 

*** نظر شما درباره احتمال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل چیست؟

 

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره درباره فعال شدن مکانیسم ماشه توسط طرف‌های اروپایی برجام و احتمال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل طی چند هفته آینده، گفت:

ظرف چند هفته آینده هیچ اتفاقی نمی افتد یعنی آنچه که مورد بحث هست، این است که در برجام تعهداتی ما داریم و تعهداتی طرف مقابل دارد.

روحانی گفت: طرف مقابل عمدتا به خاطر خروج آمریکا و مقداری نیز به خاطر بی‌عملی خودشان، نتوانست به تعهدات خود انجام دهند ما نیز ناچار شدیم در پنج مرحله تعهداتمان را متقابلا کاهش بدهیم در واقع امروز ما در فعالیت هسته‌ای، چه در زمینه تحقیق و توسعه و چه در زمینه غنی‌سازی به تعهد برجامی مقید نیستیم و در چارچوب آژانس بین‌المللی کار خود را انجام می‌دهیم.

وی افزود: سه کشور اروپایی بر مبنای بند ۳۶ برجام به دنبال روند ماشه رفتند. بعد ما استدلال کردیم روندی که شما انتخاب کردید با بند ۳۶ در برجام نمی خواند. آقای بورل که به تهران آمدند، من به طور مفصل برای ایشان توضیح دادم که چرا از لحاظ حقوقی شما نمی توانید از این ماده استفاده کنید.

روحانی اظهارداشت: ذهن من این بود که او هم با این استدلال موافق بود و لااقل چیزی نگفت و مخالفتی نکرد. من به او توضیح دادم که ماده ۳۶ به روشنی می‌گوید که ۱+۵ باید این اقدامات را انجام بدهد بنابراین شما اول باید بروید آمریکا را به برجام برگردانید تا ۱+۵ مجددا تشکیل شود و بعد ببینیم که باید چه کرد و او در این زمینه پاسخی نداشت.

رئیس شورای امنیت ملی تاکید کرد:

من به بورل همچنین توضیح دادم که استفاده از ماده ۳۶ به نفع هیچ کدام از طرفین نیست آن‌ها نیز به خوبی می‌دانند پایان قصه چه خواهد شد و من نیز در یک نامه صریح به سران اروپا نوشته‌ام که پایان این قصه چه خواهد شد بنابراین به نظر من دنبال این قصه نخواهند رفت و بورل نیز در ملاقات با من گفت برای مدت نامعین ما این روند را تعلیق کردیم یعنی برای طولانی مدت ما فعلاً تعلیق کردیم تا بعدها با یکدیگر بنشینیم و ببینیم باید چه کار کنیم.

روحانی تصریح کرد: بنابراین فعلاً نه مکانیسم ماشه ای در کار خواهد بود، نه در هفته‌های آینده حتی ماه‌های آینده خبری خواهد بود. ما به فعالیت‌های هسته‌ای خودمان ادامه می‌دهیم، البته تحت نظارت آژانس که همچنان ادامه خواهد داشت.
وی گفت:

امیدواریم اروپایی ها بتوانند راه حلی را پیدا بکنند که ما بتوانیم باهم تفاهم کنیم و آن‌ها بتوانند به تعهدات خودشان در برجام برگردند تا ما نیز به تعهدات خود در برجام به طور کامل برگردیم در این زمینه قول‌هایی اروپایی کمابیش به ما داده‌اند که در این زمینه تلاش می‌کنند و امیدواریم به نتیجه برسند.

 

*** از نظر دولت تصویب این دو لایحه FATF و CFT منتفی است؟ 

 

در ادامه نشست خبری خبرنگاری  از رئیس‌جمهور سوال کرد که مهلت اقدام ویژه مالی رو به پایان است مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز پاسخ شفافی به دو لایحه پالرمو و CFT نداده است. از نظر دولت تصویب این دو لایحه منتفی است؟ در صورت ورود ایران به لیست سیاه FATF دولت چه تدابیری در نظر گرفته است.

 روحانی گفت: دعای ما این است که مجلس آینده که تشکیل می شود، مجلس و دولت با هماهنگی بیشتری باهم کار کنند.

من به عنوان رئیس دولت جای تاسف است که لوایح متعددی را ما به مجلس دادیم و برخی در آن جا مورد بررسی قرار نگرفت و برخی موارد بررسی قرار گرفت، به عنوان مثال لایحه جامع انتخابات که ماه‌ها دولت روی آن کار کرد و شاید بگوییم بیش از یک سال وزارت کشور روی آن کار کرد و لایحه خیلی خوبی بود و دلمان می‌خواست این لایحه ماه‌ه‌ا پیش تصویب می‌شد و  این انتخابات هم برمبنای آن لایحه برگزار شود متاسفانه آن کنار رفت و امروز با مشکلاتی مواجه هستیم.

رئیس‌جمهور افزود: ما سه لایحه مهم برای مساله شفافیت، تعارض منافع و مبارزه با فساد دادیم که هنوز در مرحله رسیدگی نهایی‌اند.

وی ادامه داد:دو لایحه بسیار مهم دیگر یکی پالرمو که مبارزه با جرایم سازمان یافته از لحاظ مالی و لایحه دیگری الحاق به کنوانسیونی برای مبارزه با مسایل مالی تروریسم بود که به مجلس ارایه دادیم.

این دو را  دولت تصویب کرد و به مجلس ارائه کرد و تقریبا در مجلس تصویب شد و شورای نگهبان هم تقریبا در یک مورد که مساله مهمی نبود و حل و فصل شد و در موردی هم می توانست با مجلس تفاهم و حل شود نظر داد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد:

متاسفانه  با روال معمولی که می‌شناختیم این لایحه به مجمع نرفت روال معمول این است که لایحه‌ای که دولت به مجلس می فرستد، مجلس بررسی و تصویب می کند و بعد به شورای نگهبان می فرستد.

شورای نگهبان اگر ایراد گرفت و مجلس آن ایراد شورای نگهبان را به مصلحت ندید و قبول نکرد آن زمان این لایحه و قانون را برای مجمع می فرستد که مجمع در مورد مصلحت بین مجلس و شورای نگهبان داوری کند.

 

*** اظهارات رئیس‌جمهور درخصوص عملکرد شورای نگهبان

 

روحانی یادآور شد: چیزی دیگری اخیرا مرسوم شده است که قدیم این روند کمتر بود و آن این بود که گروهی در مجمع به عنوان ناظر یا هیات نظارت یا هیات عالی نظارت بگویند  لایحه‌ای که دولت فرستاده یا حتی مجلس تصویب کرده است با مصوبات مجمع یعنی با سیاست‌های کلی که مجمع تصویب کرده نمی‌خواند.

این روند در قانون‌گذاری خیلی سابقه طولانی ندارد، این اواخر راه افتاده است یعنی مجمع که بنا بود اختلافات بین مجلس و شورای نگهبان را حل و فصل کند، خودش نیز یک طرف دعوا شد.

وی اضافه کرد: الان بعضی موارد را مجمع می‌گوید نه، شورای نگهبان می‌گوید من قبول دارم، مجلس می‌گوید من قبول دارم مجمع می‌گوید نه اینجای آن با سیاست کلی که من قبلا تصویب کردم در منافات است. به هر حال به این صورت درآمده است و  این دو لایحه گرفتار این روند شده است. 

ما دلمان می‌خواست این لوایح را که دولت به مجلس فرستاده و مدت‌ها روی آن فکر و بررسی کرده است و چارچوب‌های روشن برای آن گذاشته است و به مصلحت کشور است و مجلس نیز به مصلحت دیده است و شورای نگهبان ایراداتی گرفته است.

روحانی افزود: حضرت امام (ره) بیانی دارد که حقوقدان‌ها به آن مراجعه کنند در آغاز تشکیل مجمع قبل از اصلاح قانون اساسی که امام (ه) دستور دادند، امام(ره) آنجا می‌گوید که اگر چیزی را دولت گفت مصلحت کشور است و لازم است و رفت در کمیسیون مجلس همین تشخیص را داد.

مجلس نیز همین را تشخیص داد این برای مصلحت کافی است و نیازی به چیزی ندارد ولی برای احتیاط بیشتر جمعی  را تعیین می‌کنم که اگر بین شورای نگهبان و مجلس اختلاف افتاد نظر بدهند و حل کنند این اصل تاسیس مجمع است که به بیانات امام توجه کنید که بعد هم در اصلاح قانون اساسی جزو اصول قانون اساسی شد.

 

*** دولت تمام تلاش خود را در خصوص دو لایحه FATF و CFT انجام داده است

 

روحانی در ادامه گفت: از آن چیزی که پیش آمده است متاسفم دیگر از توان دولت خارج است و آنقدر در این زمینه ما مکاتبه کردیم نامه نوشتیم، حضورا چند بار خدمت رهبر معظم انقلاب صحبت کردم ایشان صریحا به من فرمودند من نسبت به لوایح دولت نظر مخالفی ندارم و بنابراین لوایحی که دولت تهیه کرده رهبری با آن مخالف نبوده و گفته من نظر مخالف ندارم. ولی در مجمع در این پیچ و خم گرفتار شده است.

وی افزود: اما این که گروه ویژه اقدام مالی چه نظری خواهد داد و چه مشکلاتی پیش می‌آید، ما امیدواریم و همه تلاشمان را انجام می دهیم که ما به لیست سیاه برنگردیم. اگر هم چنین باشد باز دولت تلاش خودش را ادامه خواهد داد . ما در لیست سیاه بودیم دولت یازدهم بود که از لیست سیاه درآورد یعنی ما کاری کردیم که از  لیست سیاه درآمدیم و آوردیم به تعلیق که حل شود و به سمت حل نهایی می رفتیم. متاسفانه باز داریم بر می‌گردیم  که البته امیدواریم برنگردیم. البته اگر برگشتیم باز تمام توانمان را برای حل و فصل مساله به کار می‌گیریم.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور در پایان، اظهار داشت:

البته  در شرایط امروز ما روابط بانکی آنچنانی با دنیا نداریم که بگوییم مشکلی برای ما پیش می‌آید اما برای آینده بسیار مهم است.

شرایط بانکی که همیشه اینطور نمی‌ماند و باید از آن عبور کنیم. وقتی از آن عبور می‌کنیم خیلی مهم است چرا که مساله FATF  مساله یک کشور و دو کشور نیست و تقریبا همه کشورهای دنیا قبول کردند و یا در لیست سفید یا در لیست خاکستری هستند و در جایی هستند نسبت به تعهداتشان عمل می‌کنند و تنها یک کشور است که در لیست سیاه است و آن کره شمالی است.

ما نیز در لیست سیاه بودیم که دولت یازدهم از لیست سیاه آن را درآورد امیدواریم باز هم کسانی که مسئول این کار هستند تلاش کنند که این مسایل حل و فصل شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید