کد خبر:116739
پ
سیل
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

بارش باران و سیل در برخی استان‌های کشور/۹ استان درگیر سیل( بروزرسانی)

سامانه بارشی جدید به کشور باعث سیل و تخریب در برخی استان‌های کشور شده است.

سامانه بارشی جدید به کشور باعث سیل و تخریب در برخی استان‌های کشور شده است.

 

*** بارش باران و سیل در برخی استان‌های کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سازمان هواشناسی از چند روز قبل اعلام کرده بود با ورود سامانه بارشی جدید ازغرب کشور از بعدازظهر روزدوشنبه گذشته ( برای ۹ استان ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان و بتدریج قم، مرکزی، تهران، البرز و شمال خوزستان، احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی پیش‌بینی می‌شود و برای ۳ استان لرستان؛ خوزستان و چهارمحال وبختیاری نیز هشدار صادر کرده بود.

 

*** سیل ۳۵ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های چرداول وارد کرد/۱۷:۰۰

 

ایلام-فرماندار چرداول گفت: سیل ۳۵ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های چرداول وارد کرده است.

الیاس فتاحی در بازدید از خسارت‌های سیل به بخش‌های مختلف این شهرستان اظهار کرد: بر اثر سیل اخیر بیش از ۳۵ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌های مختلف در حوزه راه، کشاورزی، آب و فضاهای شهری در شهرستان چرداول وارد شده است.

وی افزود: گزارش خسارات وارده به زیرساخت‌ها در اسرع وقت به ستاد مدیریت بحران استان ارسال شده است.

 

*** خسارت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به زیرساخت های راه و مسکن در ایلام/۱۶:۲۲

 

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام از خسارت یک هزار و ۱۵ میلیارد تومانی سیل به زیرساخت های راه و مسکن در استان خبر داد.

علی اصغر کاظمی در بازدید از خسارت‌های سیل در ایلام اظهار کرد: متاسفانه سیل طی دو روز گذشته بیش از یک هزار و ۱۵ میلیارد تومان به زیرساخت‌های حوزه راه و مسکن استان خسارت وارد کرده است.

 

خسارت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به زیرساخت های راه و مسکن در ایلام

وی با اشاره به اینکه از این میزان سهم زیرساخت‌های مسکن ۵۵ میلیارد تومان بوده است، افزود: خسارت‌های مسکن در بخش شهری و روستایی بوده است.

کاظمی تصریح کرد: در چند شهرستان استان تا ۱۸۰ میلی متر نیز گزارش شده است و جاری شدن سیل متأسفانه خسارات سنگینی به محورهای اصلی، فرعی، روستایی و ابنیه فنی وارد کرده است.

وی افزود: خسارت بخش زیرساخت‌های راه استان توسط کارشناسان تا این لحظه ۹۶۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

 

*** پیشنهاد اعتبار تنخواه برای مدیریت شرایط اضطراری/۱۵:۴۴

 

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از ارسال ۳ نامه پیشنهاد تأمین نیازمندی‌های مالی و مدیریت وضعیت اضطراری استان‌های ایلام، لرستان و استان آذربایجان غربی خبر داد.

اسماعیل نجار با بیان اینکه که در پی بارندگی‌های اخیر و وقوع سیلاب و آبگرفتگی در برخی از نقاط استان ایلام که خساراتی به ساختمان‌ها و تأسیسات زیربنایی وارد کرد، تصریح کرد:

از معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در خواست شد به منظور تأمین نیازمندی‌های مالی و مدیریت وضعیت اضطراری آن استان به استناد بند (م) ماده ۲۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (مصوب اسفند ۹۳) به فوریت نسبت به طرح و اختصاص مبلغ یکصد (۱۰۰) میلیارد ریال اعتبار به صورت هزینه‌ای در قالب تنخواه و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (به نسبت مساوی) در هیأت وزیران اقدام لازم معمول و پس از تصویب در اختیار ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران آن استان قرار گیرد تا با رعایت ضوابط و مقررات و با نظارت سازمان مدیریت بحران کشور هزینه شود.

 

پیشنهاد اعتبار تنخواه برای مدیریت شرایط اضطراری

 

*** ۸ مصوبه ویژه با رویکرد مشارکت محور برای کنترل آسیب‌های سیلاب‌/۱۴:۰۰

 

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه ۸ مصوبه ویژه با رویکرد مشارکت محور برای کنترل آسیب‌های سیلاب‌ در استان را تشریح کرد.

جلیل بالایی پیرامون مصوبات هفدهمین جلسه ستاد بحران استان اظهار داشت: پیرو اخطاریه هواشناسی مبنی بر بارش ۱۰۰ تا ۱۳۵ میلی متری باران در ۲۴ ساعت آینده با تکیه بر مدیریت مشارکت محور و مردمی سیل تصمیماتی اتخاذ شد.

وی افزود: آماده باش تمام فرمانداری‌ها و استقرار فرمانداران در فرمانداری و تدبیر لازم در مدیریت سیلاب و تشکیل ستاد بحران شهرستان‌ها، آماده باش تمام شهرداری‌ها و تدبیر لازم در مدیریت آب‌های سطحی، تسهیل در عبور روان آب‌ها و اخطار به خانوارهای مستقر در حریم و بستر رودخانه‌ها، آماده باش تمام دستگاه‌های خدمات‌رسان شامل آب، برق، گاز و ارتباطات و اتخاذ تصمیمات لازم در نگهداری و حفاظت از خطوط برای جلوگیری از هرگونه قطعی خدمات از جمله این تصمیمات است.

 

*** ثبت ۱۹۴ میلی متر بارندگی در «بدره» استان ایلام/۹:۵۵

 

طبق آمار هواشناسی استان ایلام، شهرستان بدره با ثبت ۱۹۴ میلی متر بارندگی از عصر دوشنبه تا صبح امروز چهارشنبه ( ۷ اسفند ۹۸) رکورددار بارش‌های استان بوده است.

همچنین طی این مدت ۱۲۵ میلی متر بارندگی در شهر ایلام ثبت شده است.

شهرستان آبدانان با ثبت ۱۷۱، دره شهر ۱۴۰، ایوان ۱۳۵، سرابله ۱۶۱ میلی متر بارش از دیگر مناطق پربارش استان ایلام طی این مدت بوده است.

 

سیل

 

*** ثبت ۱۴۴.۹ میلی متر بارش باران در «نورآباد»/۸:۳۳

 

براساس اعلام هواشناسی لرستان، میانگین بارش‌های سیل آسا در این استان به ۱۰۴ میلی‌متر رسیده و بیشترین بارش‌ها مربوط به نورآباد با ۱۴۴.۹ میلی متر است.

براین اساس در خرم آباد ۸۹ میلی متر، در بروجرد ۱۱۷.۳ میلی متر، در الیگودرز ۸۳.۱ میلی متر، در کوهدشت ۹۴.۹ میلی متر، در پلدختر ۷۰.۱ میلی متر، در دورود ۱۲۸.۸ میلی متر و در الشتر ۱۲۲ میلی متر بوده است.

 

*** ۹ استان درگیر سیل/۶:۰۰

 

خسارت‌هایی که تاکنون از بارش‌های سنگین در ۹ استان کشور گزارش شده است از تخریب چند جاده روستایی و آبگرفتگی فراتر نرفته است. اگر همین روند ادامه داشته باشد، می‌توان گفت این بارندگی‌ها به خیر گذشته و رحمتی بدون زحمت در این استانها باریده است.

 

***خبر در حال تکمیل

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید