کد خبر:117208
پ
مهرداد ارونقی
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران خبر داد:

اقدامات ویژه گمرک برای مقابله با کرونا+سند

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از اقدامات ویژه سازمان متبوع خود در ترخیص تجهیزات وارداتی و صادراتی مقابله با کرونا خبر داد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از اقدامات ویژه سازمان متبوع خود در ترخیص تجهیزات وارداتی و صادراتی مقابله با کرونا خبر داد.

 

*** اقدامات ویژه گمرک در حوزه صادرات برای مقابله با کرونا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مهرداد جمال ارونقی با اعلام این خبر، اظهار داشت:

با عنایت به برنامه ریزی های صورت پذیرفته در راستای افزایش تولید محصولات مرتبط با مقابله با ویروس کرونا همچنین واردات و انتقال ملزومات پزشکی مرتبط از جمله کیت ها و ملزومات تشخیصی، محلول‌های شوینده و ضدعفونی کننده، اقدامات ویژه‌ای را به حوزه‌های مرتبط ابلاغ کردیم.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک در ادامه با اشاره به اقدامات ویژه گمرک در حوزه صادرات برای مقابله با کرونا اظهار داشت:
کلیۀ گمرکات کشور نسبت به اِعمال ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های ابلاغی طی بخشنامه‌ها و مصوبات مختلف درخصوص رویۀ صادرات در حوزه‌های، تجهیزات پزشکی مانند ماسک، لباسِ گان، دستکش؛ محصولات بهداشتی مانند آب ژاول، ضدعفونی کننده ها، صابون ، مایعات شوینده، الکل و … ؛ نساجی و سلولزی مانند منسوج نبافته، کاغذ تیشو، دستمال کاغذی و بهداشتی و… اقدام نموده و همچنین بررسی‌های لازم درخصوص تعیین تکلیف اقلام صادراتی مذکور که به گمرکات کشور رسیده است در راستای عودت این کالاها به داخل کشور صورت پذیرد.

توجه به این نکتۀ مهم ضروری است که ضمن رصد این اقلام توجه شود اماکن گمرکی و انبارهای مربوطه، تبدیل به محلی برای دپوی این کالاها نگردد و به محض ابطال اظهارنامه های صادراتی اقلام صدرالذکر متعاقب درخواست ارائه شده از سوی صاحبان کالا یا نمایندگان قانونی آنها، تمهیدات لازم در راستای عودت این کالاها به داخل کشور اندیشیده شود و تصویری از احکام صادره با ذکر مشخصات کالاهای عودت داده شده، به این حوزۀ معاونت ارسال تا در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داده شود.

 

*** اقدامات ویژه گمرک در حوزه واردات برای مقابله با کرونا

 

مهرداد جمال ارونقی در ادامه با اشاره به اقدامات ویژه گمرک در حوزه واردات برای مقابله با کرونا نیز، گفت:
بر اساس ابلاغیه مذکور مقرر شد، کلیۀ گمرکات کشور نسبت به اتخاذ تدابیر لازم درخصوص ترخیص و حمل فوری اقلام مرتبط با موضوع به شرح ذیل اقدام کنند:

۱: با توجه به اینکه کیت‌های تشخیصی و سایر اقلام پزشکی مربوطه دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، باید در دمای زیر صفر درجه حمل شوند و برای حفظ دمای مذکور لازم است در بسته های یخ ژل بیولوژیکی انتقال داده شوند.
با توجه به مدت زمان محدود کاربری کیسه های یخ ژلی ضروری است این اقلام به محض ورود به گمرکات هوایی کشور هرچه سریعتر از گمرک ترخیص و انتقال داده شوند؛ بنابراین موافقت با حمل یکسره و ترخیص شبانه روزی این اقلام با صدور حکم، حداقل اسناد یا به هر نحو ممکن، با رعایت سایر مقررات مربوط، مورد تأکید می باشد.

۲: در خصوص کلیۀ مواد اولیۀ مورد نیاز در تولید محصولات مرتبط با مقابله با ویروس کرونا از جمله مواد اولیۀ محصولات بهداشتی و ضدعفونی کننده و تجهیزات پزشکی، ضمن موافقت با حمل یکسرۀ مواد اولیۀ مربوطه و خروج شبانه روزی این مواد، در صورت نیاز به تعیین ماهیت کالای وارده و ارائه سابقه ترخیص توسط واحد تولیدی وارد کننده، نسبت به پذیرش سابقه ترخیص کالا حتی در مسیر قرمز اقدام و ضمن نمونه‌برداری از کالا بقید فوریت، اجازۀ ترخیص داده شود و ضمن ترخیص کالا، نتیجه اعلام ماهیت پیگیری شود.
توجه به این نکته ضروری است که اخذ و ارائه مجوزهای قانونی لازم ضروری بوده و گمرکات اجرائی درصورت ارائه مجوزهای قانونی لازم، نهایت تسریع را در انجام تشریفات گمرکی این اقلام به عمل آورند.

۳: ترخیص کالاهای با مجوز حداقل اسناد در صورت ارائه مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بصورت خارج از نوبت و درحداقل زمان ممکن از کلیۀ گمرکات کشور.

 

*** معافیت از پرداخت حقوق ورودی برای تجهیزات مقابله با کرونا

 

معاون فنی و امور گمرکی گمرک در ادامه توضیحات خود پیرامون اقدامات ویژه سازمان متبوعش برای مقابله با کرونا اضافه کرد:
علاوه بر معافیت‌های مذکور در جدول تعرفه گمرکی ضمیمه آیین‌نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات و معافیت‌های دیگری که به موجب قوانین، تصویب نامه‌ها، موافقتنامه‌ها و قراردادهای مصوب مجلس شورای اسلامی برقرار شده است، موارد زیر نیز از پرداخت حقوق ورودی معاف شدند:
۱: دارو و لوازم طبی و بیمارستانی مورد احتیاج درمانی و بهداشتی مؤسسات خیریه و عام المنفعه با گواهی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
البته لازم به ذکر است، فهرست این مؤسسات باید با تأیید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران رسیده باشد.

۲: وسائط نقلیه از جمله آمبولانس، خودروهای فرماندهی امداد و نجات، خودروهای ویژه امداد و نجات به استثناء سواری، دارو، لوازم پزشکی طبی و بیمارستانی، بالگرد و قایق امدادی، موادغذایی، پوشاک، پتو، چادر، خانه‌های پیش‌ساخته یا سایر کالاهای امداد و نجات مورد نیاز که به منظور کمک به آسیب دیدگان از بلایای طبیعی یا حوادث غیرمترقبه یا سایر وظایف و مأموریت‌های تصریح شده در اساسنامه هلال احمر جمهوری اسلامی ایران که به نام هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وارد می شود با تشخیص وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز از پرداخت حقوق ورودی معاف شدند.
در این خصوص نیز لازم به ذکر است، تشریفات گمرکی و ترخیص کالاها و اقلام وارداتی و اهدائی به هنگام وقوع بحران ها و سوانح و حوادث غیرمترقبه ملی و منطقه ای در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود.
 
*** اقدامات ویژه گمرک در حوزه انتقال و عبور برای مقابله با کرونا

 

مهرداد جمال ارونقی در ادامه به اقدامات ویژه گمرک در حوزه انتقال و عبور برای مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت:
گمرکات مرزی کشور پیگیری های لازم را در خصوص ادامه مسیر کانتینرهای حاوی محموله‌های پزشکی یا کیت‌های آزمایشگاهی به مقصد کشور که بدلایل مختلف در برخی از مرزهای کشور متوقف و اجازۀ ادامه مسیر به آنها داده نشده است را ضمن هماهنگی با مراجع قانونی ذیربط و ذیصلاح انجام داده و درصورت بقای مشکل مراتب را جهت ادامه پیگیری به این حوزۀ معاونت و دفاتر ستادی ذیربط منعکس فرمایند.

 
*** اجرای مصوبات با قید فوریت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون فنی و امور گمرکی گمرک در پایان توضیحات خود پیرامون اقدامات ویژه سازمان متبوعش برای مقابله با کرونا ، خطاب به کلیه گمرکات اجرایی کشور، خاطرنشان کرد:
ضمن تاکید مجدد و تشکر از اهتمام صورت پذیرفته توسط گمرکات اجرائی کشور درخصوص ترخیص سریع و بموقع اقلام مرتبط با روند مقابله با کرونا از جمله تجهیزات پزشکی، کیت های تشخیصی اهدائی و… ، مسئولیت حسن اجرای این بخشنامه برعهدۀ بالاترین مقام اجرائی گمرکات کشور بوده و مسئولیت نظارت برحسن اجرای آن برعهدۀ کلیۀ حوزه های نظارت گمرکات استان‌ها و نیز دفاتر ستادی تحت سرپرستی این حوزۀ معاونت می باشد؛ لذا دستور فرمایید ترتیبی اتخاذ گردد کوچکترین ایستایی یا مشکل حادث شده در این راستا بقید فوریت و بصورت شبانه روزی به این حوزه معاونت منعکس و کسب تکلیف گردد. 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید