کد خبر:117373
پ
اخبار جعلی کرونا
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد

حاکمیت دولت‌ها در فضای مجازی، تلاش برای کنترل اخبار جعلی کرونا

نتایج یک تحقیق نشانگر سرعت انتشار سریع‌تر اخبار جعلی کرونا از اخبار واقعی است.

نتایج یک تحقیق نشانگر سرعت انتشار سریع‌تر اخبار جعلی کرونا از اخبار واقعی است.

 

*** حاکمیت دولت‌ها در فضای مجازی، تلاش برای کنترل اخبار جعلی کرونا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، یکی از عناصر تشکیل دهنده دولت مدرن عنصری به نام حاکمیت به معنای برخوردار بودن از قدرت اعمال اراده و خواست از سوی دیگر عنصر تشکیل دهنده آن یعنی حکومت بر سرزمین، ملت به مثابه دو بخش آخر تشکیل دهنده دولت ملی است.

درعصرجامعه اطلاعاتی و دنیای مجازی نیز دولت‌ها سعی در اعمال حاکمیت بر مردم و قلمرو خویش دارند. بنابر این اصل حاکیمت دولت بر هر دو فضا از منطق تشکیل دولت ملی سرچشمه می‌گیرد که تمامی دولت‌ها با ایدئولوژی‌ها و روش‌های گوناگون حکمرانی سعی در اعمال آن دارند منتهی فناوری‌های اطلاعاتی از رهگذر قوت بخشیدن به نیروهای مرکز گریز، متعدد کردن بازگیران در گیر در عرصه‌های گوناگون، متنوع سازی منافع متصور ملی، کاهش هزینه‌های ارتباطی و شبکه سازی باعث فرسایش حاکمیت دولت‌های ملی شده‌اند.

بنابراین تمامی دولت‌های ملی در سراسر جهان با چالش‌های ناشی از فرسایش حاکمیت سیاسی در مرزهای سرزمینی در عرصه حکمرانی روبرو هستند منتهی میزان و نحوه این چالش بسته به ساخت دولت ملی، عوامل فرهنگی، تاریخی و اقتصاد سیاسی آنها متفاوت است. ولی اصل وجود چالش در تمامی کشورهای جهان وجود دارد.

 

*** میزان تقاضای ورودی به سیستم سیاسی

 

یکی از این چالش‌ها پدیده اخبار جعلی است که از دیر باز در تاریخ بشر وجود داشته ولی در عصر جامعه اطلاعاتی و با عنایت به ویژگی‌های خاص فضای مجازی از قبیل ناشناسی نسبی انتشار دهنده‌ها، سرعت بالای انتشار ناشی از شبکه‌ای شدن، نزدیک شدن خیلی زیاد مکان‌ها و امکان بهره‌گیری تمامی افراد بشری با انگیزه‌ها، سلایق و منافع گوناگون میزان و کیفیت آن افزایش بی نظیری در تاریخ بشر یافته و در عین حال به چالشی برای جوامع به خصوص حکومت‌ها تبدیل شده به عنوان مثال در کنفرانس امنیتی مونیخ در سال ۲۰۱۶ در حوزه فضای مجازی مسئله اخبار جعلی به تنها موضوع این اجلاس تبدیل شد.

این پدیده در شرایط بحرانی که میزان تقاضای ورودی به سیستم سیاسی از منابع و حمایت‌های آن بیشتر است تاثیر مخرب‌تری بر حکمرانی‌ها و در نهایت مردم جهان برجای می‌گذارد.

انتشار اخبار جعلی در مورد کرنا ویروس نمونه‌ای از این چالش است. برای اولین بار درژانویه ۲۰۲۰ ابتلا به این ویروس در کشور چین گزارش شد. پس از آن انواع اخبار و تحلیل‌های جعلی از اینکه این یک سلاح بیولوژیک دست ساز بشر است تا اینکه حدود ۱۰۰ هزارنفر در اثر آن کشته شده‌اند در فضای مجازی پخش شد.

پس از شیوع این ویروس دولت چین شروع به مبارزه با آن کرد ولی به گفته دکتر مایک رایان رییس برنامه اضطراری سازمان بهداشت جهانی نیاز به واکسن برای مقابله با اطلاعات جعلی از مهمترین اقدامات است.

 

*** فیلتر اطلاعات نادرست

 

چین با توجه به اینکه ۲۱% از جمعیت ۸/۳ میلیاردی مجازی جهان را در اختیار دارد اطلاعات جعلی سریع‌تر در آن گسترش یافت. مطالعه سال ۲۰۱۸ موسسه فناوری ماساچوست حاکی از این است که اخبار اشتباه سریع‌تر از اخبار صحیح در شبکه اجتماعی توئیتر گسترش می یاید زیرا این اخبار احساس قوی ترس، انزجار و تعجب را القا می‌کند از طرف دیگر پشت اخبار جعلی انگیزه‌های سیاسی جهت بر هم زدن نظم و نقض حاکمیت دولت‌ها و خراب کردن سیستم سلامت و مسئولین این حوزه بوده است.

در این خصوص سازمان بهداشت جهانی در حال همکاری با غول‌های فناوری مانند گوگل، توئیتر و فیس بوک و بایدو برای مقابله با شایعات در مورد ویروس کرونا است.

دبیر کل سازمان بهداشت جهانی از این شرکت‌ها خواسته اطلاعات نادرست را فیلتر کنند برای مقابله با اخبار نادرست گوگل به تازگی شروع به نمایش اطلاعات سازمان بهداشت جهانی در مورد ویروس کرونا در نتایج جستجو کرده است.

دولت چین نیز در حال برخورد با شبکه‌های خصوصی مجازی (وی پی ان) برای مدیریت این مشکل است. در مالزی پنج نفر به دلیل گذاشتن پستی اختلاف آمیز در خصوص دادن نسبت دروغ به یک مقام حکومتی این کشور با این مضمون که این ویروس یک اقدام الهی علیه چین است دستگیر شده‌اند.

روزنامه گاردین طی گزارشی این گونه بیان کرد که ۴۰% مردم انگلیس به تئوری توطئه اعتقاد دارند و این آمار در آمریکا بیشتر است و در قضیه کورونا انتشار اخبار جعلی جان انسان‌ها را به خطر انداخته است.

 

*** عصر جامعه اطلاعاتی جهانی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در مجموع در عصر جامعه اطلاعاتی جهانی و کاهش کنترل برای انتشار اطلاعات ناشی از ویژگی‌های فضای مجازی یکی از موضوعات مهم حکمرانی در سطح جهانی تلاش برای انتشار حقایق و تصویر واقعی از اتفاقات گوناگون و مقابله با انتشار اخبار جعلی به خصوص در مواقعی است که دولت‌ها با بحران‌ها مواجه می‌شوند در این خصوص افزایش سواد رسانه‌ای و تلاش برای افزایش اعتماد سازی بین مردم و حکومت‌ها در سراسر جهان مهمترین پادزهر در برابر چالش انتشار اخبار جعلی (فیک نیوز) است هر چند همکاری سازمان یافته بین بازیگران فروملی، دولت‌ها و سازمان‌های بین المللی برای مهار این پدیده نیز کمک زیادی برای مهار این چالش در سطح جهانی خواهد کرد زیرا تمامی کشورها و بازیگران در عرصه جهان دیر یا زود با این چالش مواجه خواهند شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه