کد خبر:119439
پ
واردات خودروهای خارجی
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد

شورای نگهبان مصوبه واردات خودروهای خارجی را رد کرد

شورای نگهبان مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مبنی بر واردات خودروهای خارجی را لغو کرد.

شورای نگهبان مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مبنی بر واردات خودروهای خارجی را لغو کرد.

 

*** شورای نگهبان مصوبه واردات خودروهای خارجی را رد کرد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، شورای نگهبان در بررسی مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، اجازه واردات خودروهای خارجی (موضوع بند الحاقی ۷ به تبصره ۶) را مغایر بند هفتم سیاستهای کلی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و بند ۸ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و آن را مخالف بند ۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی شناخت.

 

*** نظر کمیسیون تلفیق در خصوص واردات خودرو

 

در شرایطی که دولت در لایحه ابتدایی خود برای سال آینده، درآمدی از محل واردات خودرو ندیده بود، هم اینک کمیسیون تلفیق در متن لایحه بودجه سال آینده که به شورای نگهبان ارائه کرده، واردات مشروط خودرو را در نظر گرفته است.

در بند الحاقی ۷ ذیل تبصره ششم این لایحه آمده است: «در سال ۱۳۹۹ واردات خودروهای سبک و سنگین (با اولویت خودروهای ترکیبی (هیبریدی)» و ماشین‌آلات معدنی و راه سازی با ارز منشأ خارجی، طبق قوانین و مقررات مجاز است»

 

*** ممنوعیت واردات خودرو

 

به گزارش خبرگزاری سروش، طبق پیش‌بینی‌های مرکز پژوهش مجلس افزایش نرخ ارز و به دنبال آن رشد قیمت کالاهای وارداتی که منجر به کاهش تقاضا در این حوزه می‌شود و برخی سیاست‌های دولت و بانک مرکزی جهت کنترل منابع ارزی باعث اتخاذ تصمیم در جهت ممنوعیت واردات خودرو شده است.

واردات خودروهای خارجی و ۱۴۰۰ کالای دیگر در ابتدای تیرماه سال گذشته به واسطه اعمال تحریم‌های بین‌الملل و به بهانه نقض برجام ممنوع اعلام شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید