اخبار برگزیده

کد خبر:119430
پ
خرید جنون‌آمیز
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

شیوع کرونا و آغاز بحران خرید جنون‌آمیز

 شیوع کرونا برای جهان امروز با بحرانی جدید به نام خرید جنون‌آمیز همراه شده‌است.

 شیوع کرونا برای جهان امروز با بحرانی جدید به نام خرید جنون‌آمیز همراه شده‌است.

 

*** بحران خرید جنون‌آمیز برای دفاع در برابر دشمن نامرئی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بیماری خرید جنون‌آمیز با سرعتی بیشتر از کرونا در جهان پیشروی می‌کند تا جایی که این بحران حتی در کشورهای توسعه یافته و ثروتمند با ابعادی بزرگتر نسبت به بقیه کشورها ظاهر شده‌است .

این موضوع را می‌توان از جنبه‌های مختلفی ریشه یابی کرد.

به عقیده کارشناسان آنچه امروز می‌بینیم، مبین این واقعیت است که علم روانشناسی در شناخت نارسایی‌های روانی مانند پانیک و استرس، نقش و تاثیر جدی استیصال نسبت به کنترل وقایع را دست‌کم گرفته است.

ویروس، دشمنی بسیار کوچک با توانایی‌های اعجاب‌آور است که هرچند سلامت انسان را تهدید می‌کند، اما نامرئی است و فرار قطعی از آن ناممکن خواهدبود.

انچه امروز در فروشگاه‌ها می‌بینیم، حاصل استیصال مردم از دفاع در برابر دشمنی است که آن را نمی‌بینند.

این امر باعث می‌شود همه تلاش کنند که ضعف خود را از راه‌‌های دیگری جبران کنند و از این طریق توانایی‌هایشان در برابر این دشمن را بالا ببرند.

 

*** راه‌حل مبارزه با این دشمن مرموز

 

اما حدس این مساله سخت نیست که راه‌حل مبارزه با این دشمن مرموز، نه خرید بیش از اندازه لوازم بهداشتی بلکه شناخت کافی و دقیق از آن است.

اگر ما بدانیم با چه دشمنی روبرو هستیم، این دشمن کجا کمین می‌کند و راه‌های دور ماندن از آن چیست، دیگر احساس نا امنی نخواهیم داشت و رفتار هایمان کنترل شده‌تر خواهد بود.

اما چنانچه گفته شد این شناخت حتما باید کافی و دقیق باشد، در صورتی که شناخت و آگاهی مردم نسبت به ابعاد واقعی بیماری موجب اقناع نشود، به جای کمک به بهبودی، ممکن است به وسواس و نگرانی آن‌ها دامن بزند.

 

*** شبکه‌های اجتماعی عاملی برای تحریک مردم

 

غرق شدن در شبکه‌های اجتماعی در شرایط کنونی یکی دیگر از بحران‌هایی است که ریشه در ناآگاهی نسبت به ابعاد تهدید داشته و بحران خرید جنون‌آمیز را تشدید می‌کند.

شبکه‌های اجتماعی که مملو از اخبار متفاوت و بعضا متناقض و غیرواقعی است می‌تواند عاملی برای تحریک مردم در هجوم برای خرید بیش از اندازه باشد.

افراد با دیدن فروشگاه‌های خالی، به طور قهری برای خرید بیشتر و انبار کردن کالاها وسوسه می‌شوند.

جهان به تازگی بحران اپیدمی سارس را پشت سر گذارده است اما بر خلاف این روزها، شیوع بیماری حاد تنفسی سارس در سال ۲۰۰۳، معضل  خرید جنون‌آمیز را به همراه نداشت.

 

*** شکل‌گیری بحران از زاویه تاثیرپذیری جامعه

 

شکل‌گیری بحران نو پدید خرید جنون‌آمیز باید از زاویه تاثیرپذیری جامعه از خلاء اطلاعات اقناع‌کننده و رفتارهای اجتماعی ناشی از ادراک غیرواقعی مورد بررسی قرار بگیرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، ابعاد و گستره ایجاد بحران خرید جنون‌آمیز که به صورت غیرقابل باوری در کشورهای غربی در حال توسعه است و مقایسه آن با شرایط نسبتا آرام جامعه در ایران نشان می‌دهد که روند شکل‌گیری ادراک جامعه ایرانی که سال‌ها با بحران‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه مواجه بوده به مراتب واقعی‌تر و آگاهانه‌تر پیش رفته‌است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه