کد خبر:119450
پ
کرونای جدید
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

محققان درباره رفتار کرونای جدید در فصل گرم چه پیش‌بینی می‌کنند؟

محققان حوزه ویروس‌شناسی انسانی پیش‌بینی‌های جدیدی درباره رفتار ویروس کرونای جدید مطرح کرده‌اند.

محققان حوزه ویروس‌شناسی انسانی پیش‌بینی‌های جدیدی درباره رفتار ویروس کرونای جدید مطرح کرده‌اند.

 

***محققان درباره رفتار کرونای جدید در فصل گرم چه پیش‌بینی می‌کنند؟

 

به گزارش خبرگزاری سروش، همزمان با گسترش شیوع ویروس کرونای جدید (SARR-CoV-2) و بیماری ناشی از آن کووید-۱۹ در سراسر دنیا سئوالات و شبهات متعددی درباره رفتار این ویروس و مقایسه آن با سایر بیماری‌های ناشی از گونه‌های دیگر این ویروس پیش کشیده است.

یکی از مهم‌ترین پرسش‌ها در این روزها رفتار کرونای جدید در شرایط آب و هوایی گرم است و گمانه‌زنی‌هایی مطرح شده که با شروع فصل بهار و فصل گرما این ویروس نیز تضعیف شده و به مرور از زندگی مردم دنیا رخت برخواهد بست.

 

*** گونه‌های ویروس کرونا

 

ده‌ها ویروس در خانواده‌ کروناویروس‌ها وجود دارند اما فقط ۷ گونه آن انسان‌ها را بیمار می‌کنند.

۴ نوع از این ویروس‌ها در انسان حالت‌هایی شبیه سرماخوردگی‌های خفیف ایجاد می‌کنند و ۳ مورد دیگر که گمان می‌رود از حیوانات به ایران منتقل شده‌باشند مرگبارتر هستند.

کرونای جدید یکی از ۳ نوع کرونای مرگبار است و آنچه موجب شکل‌گیری شائبه‌ها درباره از بین رفتن آن در فصل گرم شده مقایسه رفتار آن با سایر ویروس‌های این گونه است.

آنفولانزا در شرایط آب و هوایی سرد و خشک شیوع پیدا می‌کند و به همین سبب هم هست که زمستان در نیم‌کره شمالی کره زمین فصل آنفولانزا به شمار می‌رود.

 

*** آیا کووید-۱۹ هم مانند آنفولانزا رفتار فصلی خواهد داشت؟

 

پژوهش‌های علمی که تا به حال بر روی کرونای جدید انجام گرفته‌اند به هیچ قطعیتی درباره اینکه سیر شیوع کرونای جدید با شروع فصل گرم نزولی خواهد شد، نرسیده‌اند.

بسیاری از پژوهشگران گفته‌اند برای پیش‌بینی درباره اینکه ابتلا به کرونای جدید با تغییر فصل کاهش پیدا می‌کند هنوز خیلی زود است.

استوارت وستون از محققان دانشگاه مریلند که فعالانه در حال پژوهش بر روی (SARR-CoV-2) است، می‌گوید:

امیدوارم این ویروس هم رفتار فصلی از خودش نشان دهد، اما دشوار است بتوانیم بفهمیم اینطور است یا نه.

بسیاری از پزشکان و محققان منتظرند ببینید با شروع فصل گرم چه تغییراتی در رفتار کرونای جدید ایجاد خواهد شد.

 

*** مقایسه وضعیت شیوع کرونای جدید در نقاط گرم‌تر و سردتر

 

اما از طرف دیگر محققانی دیگر از شواهد و داده‌های موجود برای طرح فرضیه‌هایی در خصوص اثر گرما بر روی رفتار این ویروس استفاده کرده‌اند.

پژوهش‌هایی که در آنها به مقایسه وضعیت شیوع کووید-۱۹ در نقاط گرم‌تر و سردتر کره زمین پرداخته می‌شود در همین دسته قرار می‌گیرند.

در برخی از تحقیقاتی که در این باره در دنیا انجام شده این فرضیه مطرح شده که مناطقی که کرونا در آن‌ها تلفات بیشتری داشته از الگوهای آب و هوایی مشابهی برخوردار بوده‌اند.

به عنوان مثال، گروهی از پژوهشگران دانشگاه مریلند در پژوهش خود به این نتیجه رسیده‌اند تا تاریخ ۵ مارس ۲۰۲۰ (۱۵ اسفندماه) واقع شدن کشورها در شرق و غرب کره زمین، تأثیری بر شیوع معنادار بیماری در میان اجتماعات نداشته و از آن طرف شمالی و جنوبی بودن الگویی برای پیش‌بینی نسبی نرخ شیوع بیماری در اختیار قرار داده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نتایج تحقیق این گروه از پژوهشگران نشان می‌دهد کانون‌های جدید شیوع بیماری (ایران، کره جنوبی، شمال ایتالیا) تقریباً همگی روی مدار ۳۰ تا ۵۰ درجه شمالی کره زمین قرار دارند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه