کد خبر:119949
پ
اینترنت
معاون وزیر ارتباطات::

ایجاد بستری مناسب برای استفاده مردم از اینترنت باکیفیت در ایام نوروز

معاون وزیر ارتباطات از ایجاد بستر مناسب برای استفاده مردم از اینترنت باکیفیت در ایام نوروز خبر داد.

معاون وزیر ارتباطات از ایجاد بستری مناسب برای استفاده مردم از اینترنت باکیفیت در ایام نوروز خبر داد.

 

*** وعده وزارت ارتباطات برای اینترنت با کیفیت در نوروز

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسین فلاح جوشقانی درباره تمهیدات وزارت ارتباطات برای برقراری ارتباطات با کیفیت در ایام نوروز ۹۹، اظهار داشت:

تمامی تلاشمان این است که در ایام تعطیلات نوروز از شبکه ارتباطی کشور مراقبت کرده و هر منطقه‌ای که با مشکل و تراکم شبکه مواجه شد را به سرعت برطرف کنیم.

 

*** افت کیفیت اینترنت عمدی نیست

 

وی موضوع افت عمدی کیفی اینترنت توسط اپراتورها به دلیل فعالسازی بسته‌های رایگان برای کاربران را رد کرد و گفت:

این موضوع که این روزها در خصوص افت عمدی کیفیت اینترنت مطرح می‌شود کاملاً غیرمنطقی و غیرکارشناسی است و هیچ اپراتوری کیفیت سرویس خود را کاهش نداده است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه خود اپراتورها داوطلب به ارائه بسته اینترنت هدیه به کاربرانشان بودند، افزود: تمامی اپراتورها تلاششان این است که بهترین کیفیت را در اختیار کاربرانشان قرار دهند و در حال مدیریت شرایط هستند.

 

*** کیفیت اینترنت به روزهای قبل از کرونا نرسیده است

 

فلاح جوشقانی با تاکید بر اینکه رگولاتوری به صورت مرتب در حال بررسی کیفیت ارائه خدمات است، بیان کرد:

کیفیت اینترنت در شرایط فعلی به دلیل مصرف بیش از حد کاربران تغییر کرده است و به رغم همه تلاش‌ها و افزایش ظرفیت صورت گرفته، اما همچنان کیفیت اینترنت به قبل از شرایط کرونایی نرسیده است.

وی گفت: این به این معنا نیست که اپراتورها کیفیت را کاهش داده‌اند و هیچ اپراتوری قصد آن را ندارد که یک تجربه بد در ذهن مشترک خود بگذارد. بلکه تمامی تلاش این است که شرایط مدیریت شود و به تمامی کاربران، خدماتی با کیفیت مناسب ارائه شود. اما به دلیل افزایش غیرقابل پیش بینی مصرف، شاهد بروز اختلال در برخی مواقع هستیم.

 

*** مصرف اینترنت دو برابر شد

 

معاون وزیر ارتباطات گفت: شاهد افزایش دو برابری مصرف حجم اینترنت کاربران شبکه ثابت خانگی هستیم و مصرف اینترنت در شبکه موبایل نیز ۴۰ درصد افزایش یافته است.

این میزان افزایش مصرف روی کیفیت سرویس اینترنت تاثیر می‌گذارد.

فلاح جوشقانی افزود: بخشی از اینترنت از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت تامین شد؛ بخشی دیگر که مربوط به شبکه انتقال بود توسط ظرفیت‌های شرکت مخابرات ایران فراهم شد و اپراتورهای اینترنت و موبایل نیز تمامی ظرفیت‌های شبکه خود را به کار گرفته‌اند تا مشکلی از بابت کیفیت ایجاد نشود.

هم‌اکنون توسعه و افزایش ظرفیت شبکه شامل رشد ۲۰ درصدی پهنای باند اینترنت بین‌الملل، رشد ۶۰ درصدی پهنای باند ارتباطات داخلی و نیز افزایش ۱۴۰۰ گیگابیت به ظرفیت هسته شبکه IP می‌شود.

در سامانه نت سنج پلاس، در حال رصد لحظه به لحظه کیفیت شبکه هستیم و قبول داریم که کیفیت اینترنت پایین آمده است؛ اما باید وضعیت فعلی را با حدود ۱۰ روز پیش مقایسه کنید، آن زمان متوجه می‌شوید که شرایط به دلیل ارتقای ظرفیت‌ها به شدت بهتر شده است.

 

*** شبکه به صورت شبانه روزی مدیریت می‌شود

 

رئیس رگولاتوری اضافه کرد: ما شبکه را رها نکردیم، شرایط به گونه‌ای نیست که مردم نتوانند سرویس دریافت کنند.

باید توجه داشته باشیم که در این شرایط سخت که توصیه می‌شود همه در خانه بمانند همکاران ما در اپراتورها، مخابرات، شرکت زیرساخت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به صورت شبانه روزی در حال مدیریت شبکه هستند و هرچه توان داریم به کار بسته‌ایم تا شرایط را بهبود دهیم که مردم بتوانند در روزهای عید، سرویس بهتری دریافت کنند.

فلاح جوشقانی در مورد عدم آمادگی اپراتورها در ارتقای شبکه برای ارائه بسته هدیه اینترنت، گفت:

ما قبول داریم که فعال‌سازی بسته رایگان اینترنت ۱۰۰ گیگابایتی روی مصرف کاربران تاثیر گذاشته است، اما این کل ماجرا نیست و از زمان شروع دورکاری‌ها و در خانه ماندن دانشجویان و دانش آموزان، ترافیک اینترنت برای کار، آموزش و سرگرمی بالا رفت.

وی با اشاره به افزایش چندبرابر ترافیک مصرفی شبکه‌های پخش فیلم (VOD ها)، بیان کرد:

پیش‌بینی ما این است که مصرف اینترنت در ایام عید نوروز نیز بیشتر خواهد شد؛ بنابراین برنامه ما مراقبت از شبکه است تا بتوانیم هرجا مشکل و شلوغی در شبکه بود را برطرف کنیم.

 

*** افزایش بیشتر ظرفیت، نیازمند تجهیزات است

 

معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا تصمیمی برای افزایش ظرفیت بیشتر شبکه وجود ندارد،اظهار داشت:

ظرفیت بیشتر شبکه نیاز به تجهیزات دارد، شبکه ارتباطی یک دفعه و در عرض یک ساعت قابل ارتقا نیست؛ باید توجه داشت که توسعه بیشتر از این، نیازمند تجهیزات و ظرفیت‌سازی است و شبکه باید آمادگی آن را داشته باشد.

فلاح جوشقانی افزود: از لحاظ فنی حتی ممکن است در بخش‌هایی از شبکه ظرفیت‌های خالی داشته باشیم اما در برخی بخش‌ها نیز با شلوغی و تراکم مواجه می‌شویم و امکان توزیع ظرفیت در این بخش‌ها وجود ندارد.

تمامی اینها کاملاً کارشناسی است و نمی‌توان گفت که به همین راحتی می‌توان ظرفیت شبکه را ارتقا داد.

 

*** مردم در مصرف اینترنت مراعات کنند

 

وی اضافه کرد: اما ما تمام توان خود را گذاشته‌ایم تا کاربران در ایام عید از ارتباطات با کیفیت بهره ببرند، البته از مردم نیز می‌خواهیم تا قدری مدیریت شده و توزیع شده از اینترنت استفاده کرده و رعایت کنند.

البته این به این معنی نیست که بگوییم از اینترنت استفاده نکنند، بلکه درخواستمان این است که در روز اول عید و در ساعات اولیه تحویل سال، قدری مراعات کنند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، ادامه داد:

اگر همه به صورت همزمان بخواهند تماس تصویری برقرار کنند، ممکن است بار ترافیکی شبکه بالا برود و کیفیت مناسبی دریافت نکنند و البته همه سال در زمان تحویل سال این مشکل وجود داشته است و همچنین در سال‌های گذشته این ترافیک باید برای مکالمات مدیریت می‌شد و امسال پیش‌بینی ما این است که ترافیک بالایی روی شبکه اینترنت داشته باشیم.

فلاح جوشقانی با اشاره به شرایط خاص پیش آمده برای نوروز امسال و کاهش دید و بازدید در این ایام، گفت:

پیش‌بینی می‌شود که کاربران به سمت استفاده از تماس تصویری بروند و ترافیک مصرف افزایش می‌یابد که براین اساس خواهشمان این است که مردم توزیع شده‌تر از اینترنت استفاده کنند.

 

*** فعال‌سازی مجدد بسته‌های اینترنت رایگان از سوی اپراتورها

 

وی افزود: یقیناً اطمینان می‌دهیم که همه بخش ICT کشور در ایام نوروز پای کار هستند تا کیفیت اینترنت را بهبود دهند و به کمک هم از این شرایط عبور کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون وزیر ارتباطات در پایان در مورد فعال‌سازی مجدد بسته‌های اینترنت رایگان از سوی اپراتورها، اظهار داشت:

اپراتورها در این رابطه بحث مالی ندارند اما موضوع فعلی نگرانی از بابت شلوغی و تراکم شبکه است که کیفیت را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول