کد خبر:120229
پ
کسب و کارهای فضاپایه
رئیس سازمان فضایی ایران:

امکان دریافت آنلاین داده‌ ماهواره‌ای با دقت بالا/ سال ۹۹، سال توسعه کسب و کارهای فضاپایه است

رئیس سازمان فضایی ایران، سال ۹۹ را سال توسعه کسب و کارهای فضاپایه دانست.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به ن دریافت آنلاین داده‌ ماهواره‌ای با دقت بالا، سال ۹۹ را سال توسعه کسب و کارهای فضاپایه دانست.

 

*** سال ۹۹، سال توسعه کسب و کارهای فضاپایه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مرتضی براری درباره فعالیت‌های سازمان فضایی، اظهار داشت:

مجموعه سازمان فضایی ایران، در یک سال گذشته بیشترین تمرکز خود را برای حمایت و توسعه کسب و کارهای فضاپایه صرف کرده‌ است.

وی با بیان اینکه سازمان فضایی ایران قصد دارد سه گام اساسی برای کاربردی کردن صنعت فضایی بردارد، گفت:

دریافت آنلاین داده‌های ماهواره‌ای از ۱۲ماهواره، آغاز به کار مرکز آرشیو و پردازش داده‌های ماهواره‌ای و ایجاد پلتفرم ارایه سرویس‌ به کسب و کارها از گام‌های اصلی سازمان است.

وی افزود: سال آینده، سال شتاب‌بخشی به توسعه کسب و کارها با توسعه مراکز نوآوری است. ضمن این که در کنار این سه گام اصلی، به زودی امکان دریافت آنلاین داده‌ ماهواره‌ای با دقت بالا نیز میسر می‌شود.

 

*** سه جریان مهم در شکل‌دهی به اکوسیستم استارتاپ‌های فضاپایه

 

رئیس سازمان فضایی در ادامه بیان داشت:

افزایش تعداد و حجم سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در دنیا، سودآوری ثابت و پایدار حوزه فضایی برای سرمایه گذاران و تبدیل ذی‌نفعان دولتی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مشتریان بالقوه خدمات استارتاپ‌های فضاپایه سه جریان مهم در شکل‌دهی به اکوسیستم استارتاپ‌های فضاپایه است که اغلب سازمان‌های متولی حوزه فضایی آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

براری تاکید کرد: خدمات فناورانه در راستای حل چالش‌های کشور، از نیازهای مهم دستگاه‌های اجرایی است و بودجه مورد نیاز نیز برای این امر در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران در پایان، اظهار داشت:

مساله اصلی شکل‌گیری ارتباط دوسویه میان دستگاه‌های اجرایی و استارت‌آپ‌ها و ایجاد نیاز به خدمات خلاقانه آنهاست که در موارد بسیاری باعث صرفه‌جویی در منابع دستگاه‌ها خواهد شد.

مهرماه ۹۹ سازمان فضایی از افتتاح چهار فضای کاری توسط سازمان و پژوهشگاه فضایی خبر داد.

 

*** سیر صعوی کسب و کارهای فضپایه در سه سال

 

اواخر سال ۹۶ زمانی که بحث توسعه کسب و کارهای فضاپایه مطرح شد، خیلی‌ها با این مساله مخالف بودند و آن را غیرممکن می‌دانستند، اما پس از تقریبا یک و نیم سال فعالیت مستمر، نزدیک به ۲۵۰ شرکت کاملا فعال در حوزه فضایی توسط سازمان فضایی ایران شناسایی شدند.

برنامه سازمان فضایی در سال ۹۷ با برنامه‌های ترویج آغازشد، ترویجی که به کاربرد ماهواره‌ها می‌پرداخت.

آن زمان بسیاری از دولتمردان و مشتریان این حوزه با پتانسیل آن آشنا نبودند در حالی که در تمام دنیا بخش بزرگی از اقتصاد به حوزه فضا اختصاص پیدا کرده و ما دراین حوزه سهم صفر درصدی داشتیم.

سازمان فضایی ایران با برگزاری ۵۰ سمینار و رویداد به صورت مستقیم و ایجاد بستری برای دسترسی آزاد و پایدار کسب و کارها قدم‌های خوبی دراین مسیر برداشت.

از آن‌جایی که در حوزه فضایی، زیرساخت‌ها به شدت گران‌قیمت هستند و خریداری آن‌ها توسط بخش خصوصی توجیه پذیر نیست، سازمان و پژوهشگاه فضایی اعلام کردند اگر کسب و کارها پروژه و طرحی موفق ارایه دهند می‌توانند برای پیشبرد آن از زیرساخت‌های این سازمان‌ها استفاده کنند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در گام بعدی پیرو بندی که در اساسنامه سازمان فضایی اشاره شد، احراز هویت، رتبه‌بندی شرکت‌ها و ایجاد نظام صنفی در دستور کار سازمان فضایی قرار گرفت تا کسب و کارها با دریافت این پروانه بتوانند اطمینان خاطر مشتریان خصوصا مشتریان دولتی را جلب کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید