کد خبر:120524
پ
کرونا
مدیر هماهنگی ستاد ملی کرونا:

آماده باش ۲۰ بیمارستان سیار/ احتمال حمله بیولوژیک کرونا علیه ایران در حال بررسی است

مدیر هماهنگی ستاد ملی کرونا با اشاره به آماده باش ۲۰ بیمارستان سیار از بررسی احتمال حمله بیولوژیک کرونا علیه ایران خبر داد.

مدیر هماهنگی ستاد ملی کرونا با اشاره به آماده باش ۲۰ بیمارستان سیار از بررسی احتمال حمله بیولوژیک کرونا علیه ایران خبر داد.

 

*** احتمال حمله بیولوژیک کرونا علیه ایران در حال بررسی است

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سردار نصرالله فتحیان، ۴ فروردین در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت:

فرضیه حمله بیولوژیک ویروس کرونا علیه ایرانیان در حال بررسی است و احتمال آن رد نشده است، این مساله از زوایای مختلف پزشکی و اطلاعاتی در حال بررسی است و اگر به اطلاعات دقیق‌تری برسیم اعلام خواهیم کرد البته هنوز شواهد متنقنی نداریم و هنوز سند محکمه پسندی در این مورد در اختیار نداریم.

وی افزود: حتی این شائبه مطرح است که ویروس خاص ژن ملت ایران ساخته شده باشد که تمام این فرضیه‌ها در حال بررسی است.

 

*** خلوت سازی شهرها بر اساس سیاست دولت

 

مدیر هماهنگی ستاد ملی کرونا درباره خلوت کردن شهرها نیز، گفت:

خلوت‌سازی شهرها و مجمتع‌ها و فروشگاه‌ها بر اساس سیاست دولت و بر اساس آنچه رئیس جمهوری و ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می کنند با همکاری نیروهای مسلح و بسیج اجرا می شود و صدا و سیما نیز در این مورد اطلاع رسانی خواهد داشت.

مشاور وزیر بهداشت درباره مراکز نقاهتگاهی نیز، توضیح داد:

مراکز نقاهتگاهی مراکز پسابیمارستانی هستند که در این مراکز افرادی بعد از بستری در بیمارستان و بهبود نسبی برای طی کردن دوران نقاهت نگهداری می‌شوند.

مراکز نقاهتگاهی در ۲۰ نقطه از کشور که عمدتا شهرهای بزرگ، مراکز استان‌ها و نقاط قرمز کرونا هستند ایجاد و ۱۰هزار تخت پسابیمارستانی در این مراکز مستقر می‌شوند.

فتحیان ادامه داد: مراکز نقاهتگاهی با مشارکت نیروهای مسلح، هلال احمر و نیروهای جهادی اداره می شوند و در واقع با نگهداری و استراحت بیماران پس از یک دوره بستری در بیمارستان امکان انتقال بیماری کاهش می یابد و بیماران نیز زودتر بهبود کامل پیدا می کنند.

در مورد قرنطینه شهرها، نظرات مختلفی وجود دارد و نمی‌شود یک نسخه را که در کشورهای دیگر اجرا شده عینا اجرا کرد.

 

*** آماده باش ۲۰ بیمارستان سیار

 

مدیر هماهنگی ستاد ملی کرونا درباره بکارگیری بیمارستان‌های سیار نیز گفت:

۲۰ بیمارستان سیار برای فعالیت کاملا آماده‌باش هستند و هر زمان که وزیر بهداشت درخواست کند در هر جایی که بخواهند بلافاصله این بیمارستان‌ها دایر می‌شوند، کمااینکه با درخواست وزیر بهداشت یک بیمارستان سیار در گرگان و یک بیمارستان سیار در بابل در فاصله چند ساعت بعد از درخواست وزیر بهداشت دایر شد.

فتحیان ادامه داد:بیش از ۵۰ بیمارستان نیروهای مسلح برای درمان بیماران کرونا در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است و از مجموع ۶ هزار تخت بیمارستانی نیروهای مسلح چهار هزار تخت اکنون در اختیار بیماران کروناست.

اکثر بیماران بستری در این بیمارستان‌ها نیز افراد عادی و غیر از کادر نیروهای مسلح هستند که زیر نظر وزارت بهداشت و با تعرفه‌ها و سیستم وزارت بهداشت به مردم خدمات رسانی می کنند.

وی درباره شیوع کرونا در پادگان‌ها گفت: در هیچ یک از پادگان‌ها گزارش کرونا نداشته‌ایم.

البته بسیاری از پادگان‌ها یا تعطیل شده یا خدمات آن‌ها به حداقل رسیده است و اقدامات بهداشتی و ضدعفونی نیز در پادگان‌ها انجام شده است.

 

*** خدمت‌رسانی ۱۵۰ هزار پزشک و پرستار به مردم

 

مشاور وزیر بهداشت افزود:

مهمترین اقدام برای مهار کرونا خدمات پیشگیرانه و بهداشتی است به همین علت هزار تیم شامل هزار پزشک، هزار پرستار و هزار کادر بهداشتی در هزار واحد درمانگاهی برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و غربالگری مردم با همکاری مراکز جامع سلامت وزارت بهداشت مشغول فعالیت هستند و ۴۷۸ گروه از این مجموعه کار خود را شروع کرده اند.

فتحیان گفت: اکنون ۸۷۵ بیمارستان در کشور درگیر کرونا هستند و ۱۵۰ هزار نفر از کادر پزشکی و پرستاری در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر هماهنگی ستاد ملی کرونا در پایان، اظهار داشت:

قرارگاه بهداشتی و درمانی نیروهای مسلح نیز با دستور فرمانده کل قوا از ۱۰ روز پیش کار خود را شروع کرده است و با هماهنگی وزارت بهداشت برای خلوت کردن مراکز تجمعی، ضدعفونی اماکن عمومی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی با استفاده از ظرفیت نیروهای مسلح مشغول فعالیت است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید