کد خبر:120881
پ
تامین نیازهای وارداتی
رئیس سازمان برنامه و بودجه:

اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی/ بخشی از نیازهای وارداتی با اتکا به ظرفیت‌های داخلی تامین می‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی از تامین بخشی از نیازهای وارداتی با اتکا به ظرفیت‌های داخلی خبر داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی از تامین بخشی از نیازهای وارداتی با اتکا به ظرفیت‌های داخلی خبر داد.

 

*** تامین بخشی از نیازهای وارداتی با اتکا به ظرفیت‌های داخلی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدباقر نوبخت در سومین جلسه ستاد برنامه‌ریزی و راهبری جهش تولید، اظهار داشت:

بخشی از نیازهای وارداتی در سال جدید با تحقق سیاست «جهش تولید» در بخش‌های مختلف با اتکا به ظرفیت‌های داخلی و مجموعه‌های دانش بنیان تامین می‌شود.

 

وی در ادامه افزود: دستیابی به جهش مناسب برای تولید، نیازمند استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان است که در این جلسه معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گزارشی از هشت برنامه تدوین شده در این حوزه در راستای تحقق سیاست جهش تولید ارائه کردند.

 

*** شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۹۸

 

نوبخت با بیان اینکه در این برنامه به ظرفیت‌های مختلف پنج هزار شرکت دانش بنیان ۶۰۰۰ واحد استارت‌آپ اشاره شد، تاکید کرد:

شرکت‌های دانش بنیان در سال ۹۸ تولیداتی به میزان ۱۲۰ هزار میلیارد تومان داشتند که همین موضوع سبب شده که بتوان برای تحقق جهش تولید روی ظرفیت این شرکت‌ها حساب ویژه‌ای باز کرد.

 

*** ارائه دو دستورالعمل در راستای تحقق جهش تولید

 

معاون ریئیس‌جمهوری با بیان اینکه در این جلسه دو دستورالعمل برای استفاده از ظرفیت دستگاه‌های ملی و استانی در راستای تحقق جهش تولید ارائه شد گفت:

به طور حتم طرح‌ها و پروژه‌های ارائه شده از سوی دستگاه‌ها باید از جنبه اقتصاد کلان بررسی شوند.

 

وی در ادامه افزود: باید برای تولیدات افزوده شده از طریق سیاست‌های حمایتی بازاری برای مصرف وجود داشته باشد در غیر این صورت کالاهای تولیدی انبار خواهند شد و این سیاست به ما کمک نخواهد کرد.

بر همین اساس در جلسه آینده پروژه‌های پیشنهادی از منظر اقتصاد کلان و بازار مصرف بررسی خواهند شد تا اولویت بندی مناسبی نیز برای آنها انجام شود.

 

*** اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه بیان داشت:

در ستاد راهبری و برنامه‌ریزی جهش تولید بر این باور هستیم که می‌توان نیازهای کشور را از طریق جایگزینی واردات و ارتقاء صادرات برطرف کرد.

در سال گذشته ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی تخصیص داده شده است.

 

وی در ادامه افزود: با توجه به کاهش قیمت و همچنین تقاضای جهانی نفت سوالی که وجود دارد این است که آیا در سال جدید نیز می‌توانیم به همین میزان ارز برای تامین کالاهای وارداتی تخصیص دهیم.

 

*** تاکید بر کاهش تقاضای ارزی و تامین نیازهای وارداتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان، اظهار داشت:

در سال جدید بر کاهش تقاضای ارزی و تامین نیازهای وارداتی از طریق ظرفیت‌های گسترده داخلی تاکید خواهیم کرد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 17 =

کلید مقابل را فعال کنید