کد خبر:120863
پ
حسین ذوالفقاری
رئیس کمیته اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا تشریح کرد

جزئیات طرح کاهش زنجیره انتقال برای کنترل کرونا

رئیس کمیته اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا جزئیات طرح جدید اعمال محدودیت‌ها را تشریح کرد.

رئیس کمیته اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا جزئیات طرح جدید اعمال محدودیت‌ها را تشریح کرد.

 

*** جزئیات طرح کاهش زنجیره انتقال برای کنترل کرونا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسین ذوالفقاری در تشریح جزئیات طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا، اظهار داشت:

اگر کمکی نتوانیم به حوزه بهداشت و درمان و قطع زنجیره بیماری کنیم، نمی‌توانیم شاهد کاهش شیوع بیماری باشیم. ما هنوز به قله نرسیده‌ایم و به سیر نزولی شیوع بیماری نرسیده‌ایم. ضرورت دارد همه مردم همکاری کنند و تلاش کنیم زنجیره را قطع کنیم که در غیر این‌صورت امکانات کشور ممکن است جوابگوی تعداد بیماران نباشد.

 

وی در ادامه افزود: طرح‌های زیادی مطرح شده است؛ به‌خاطر مشکلاتی که ممکن بود به وجود آورد به اجماع نرسید تا اینکه طرح روز گذشته به تصویب رسید.

 

*** تشدید محدودیت‌ها در این طرح

 

رئیس کمیته اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه بیان داشت:

این طرح شامل تشدید محدودیت‌ها خواهد بود؛ اول اینکه کسانی که قصد مسافرت دارند از همین الآن باید سفر را لغو کنند، چون در این طرح این‌طور دیده شده است که فقط ساکنان شهرها اجازه ورود به شهرها را خواهند داشت و غیرساکنان نهایتاً اجازه عبور از کنارگذر شهرها خواهند داشت.

محور دوم درباره کسانی است که الآن در مسافرت هستند؛ نمی‌خواهیم برای‌ آنها تعجیل داشته باشیم اما می‌خواهیم که در اولین فرصت به محل سکونت خود برگردند و افرادی که در شهرهای خود هستند برای سفر برنامه‌ریزی نکنند.

 

ذوالفقاری در ادامه افزود: در برخی شهرها، کارمندان و کارگرانی هستند که خارج از شهر محل فعالیت هستند که شاید محل سکونت آنها نیست. برای اینها هم تدابیر اتخاذ شده است که با اقدامِ استانداری‌ها با کارت‌های شناسایی یا کارت‌های جدید امکان جابه‌جایی داشته باشند.

اما به‌هرحال هر نوع محدودیتی بخواهیم ایجاد کنیم قطعاً برای عده‌ای مشکل ایجاد خواهد کرد و عمده موفقیت با همکاری مردم خواهد بود.

 

*** محدودیت سفرهای برو‌ن‌شهری

 

وی با بیان اینکه سومین اقدام، محدودیت سفرهای برو‌ن‌شهری خواهد بود، ادامه داد:

بنابر اعلام استانداران میزان لزوم سفرهای ریلی، هوایی و زمینی صورت می‌گیرد و همه این موارد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود. تمام وسایل نقلیه باری، امدادی، انتظامی، درمانی، اورژانس و آتش‌نشانی مستثنی خواهند بود.

محور چهارم، تعطیلی بوستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و ورزشی خواهد بود که در اختیار استانداران قرار می‌گیرد. هر نقطه‌ای که به‌نوعی محل تجمع مردم باشد به استانداری‌ها ابلاغ شده است تعطیل شوند.

 

رئیس کمیته اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد:

اصنافی هستند که باید قطعاً فعال باشند و به مردم خدمات ضروری دهند و حتی محدودیت فعالیت ندارند و استانداری‌ها باید در این زمینه همراهی و همکاری کنند. گروه دوم گروهی هستند که باید حتماً تعطیل شوند که لیست آنها تهیه شده است و تا پایان طرح اجازه فعالیت ندارند.

گروهی هم هستند که فعالیت آنها در حد ضرورت برای خدمت‌رسانی به مردم است که به‌عهده استانداری‌ها گذاشته شده است.

 

*** ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم رسمی و غیررسمی

 

ذوالفقاری محور پنجم طرح را ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم رسمی و غیررسمی عنوان کرد و گفت:

 استانداری‌ها باید همه این برنامه‌ها را لغو کنند که بالاترین مصداق این امر لغو سفر مقام معظم رهبری به مشهد و سخنرانی ایشان در حرم مطهر امام رضا(ع) بود.

فعالیت ادارات و دستگاه‌های دولتی براساس بخشنامه معاون اول ریاست‌جمهوری خواهد بود که برخی ابهامات ایجاد شده است.

بخشی از ۲ میلیون کارمندان اداری دولت کاملاً تعطیل هستند، بخشی هم مثل بهداشت و امداد و انتظامی و آتش‌نشانی، الزاماً باید مستقر باشند، درصد کمی باقی می‌مانند که قرار است براساس دستورالعمل معاون رئیس‌جمهور با حداقل حضور، ادامه فعالیت بدهند.

 

*** توقیف خودرو و پلمب واحدهای صنفی در صورت تخلف 

 

وی با اشاره به میزان جریمه برای خودروها در صورت تخلف، افزود:

ضمانت اجرای این طرح این است که اگر رانندگان خودروها که ورود آنها به شهرهای غیر محل سکونت ممنوع شده‌ است، به این شهرها ورود کنند و مرتکب تخلف شوند، تا یک ماه خودروهای آن‌ها توقیف می‌شود و ۵۰۰ هزار تومان نیز جریمه خواهند شد. اصنافی که از این مقررات تخلف کنند به‌مدت یک ماه محل کسب آن‌ها پلمب خواهد شد.

قرار شد خودروهای متخلف پس از ثبت تخلف، به شهر محل سکونت برگردند و مراحل بعدی جریمه و توقیف در شهر محل سکونت انجام شود.

 

*** انتقاد مردم از نگرفتن تصمیمات قاطع در کنترل کرونا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کمیته اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان در تشریح جزئیان طرح زنجیره مقابله با این بیماری، اظهار داشت:

عزم راسخ برای اجرای طرح در تمام سطوح ایجاد شده است؛ اجرای این طرح یک مطالبه عمومی است و مردم منتقد هستند که چرا تصمیم قاطع برای کنترل شیوع بیماری گرفته نمی‌شود.

هرچند اجرای هر طرحی با هر جزئیاتی منتقدان و موافقانی خواهد داشت. این طرح با لحاظ همه شرایط صورت گرفته است. همه دادستان‌ها و مراجع انتظامی کشور پشت اجرای این طرح هستند تا با قاطعیت کامل و احترام لازم اجرا شود.

امیدواریم با هماهنگی مردم این طرح اجرا شود، در حد ضرورت هم تأکید شده است که با جدیت و کنترل لازم طرح اجرا شود. در قوانین جزایی ما هم برای کسانی که رعایت اصول بهداشتی را نکنند و در شیوع بیماری کشنده نقش داشته باشند مجازات سنگینی پیش‌بینی شده که امیدواریم استفاده از این مجازات سنگین لازم نباشد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید