کد خبر:120858
پ
آزادسازی ماسک
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

جلسه کمیته اقتصادی ستاد مقابله با کرونا/ احتمال برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه برای مبارزه با کرونا

رئیس‌جمهور در جلسه کمیته اقتصادی ستاد مقابله با کرونا از احتمال برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه برای مبارزه با کرونا خبر داد. 

رئیس‌جمهور در جلسه کمیته اقتصادی ستاد مقابله با کرونا از احتمال برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه برای مبارزه با کرونا خبر داد. 

 

*** جلسه کمیته اقتصادی ستاد مقابله با کرونا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی در این جلسه با اشاره به اینکه ده‌ها هزار تخت بیمارستانی برای دوره نقاهت آماده شده است، اظهار داشت:

تقریباً از این تخت‌ها استفاده نشده است و این تخت‌ها برای شرایط بسیار بدبینانه پیش بینی شده بود.

 

وی با بیان اینکه چهار هزار تخت بیمارستانی نیروهای مسلح آماده شده است که از این چهار هزار تخت هم تاکنون استفاده نشده است، افزود:

تمام تخت‌های بیمارستانی کشور را آماده کرده‌ایم که از این تخت‌ها هم حدود ۱۳ هزار تخت تاکنون استفاده نشده است.

 

رئیس جمهور در ادامه افزود: بنابراین ما یک رقم و عدد بسیار بالایی از تخت‌های بیمارستانی و تخت‌های نقاهتگاهی امروز در اختیار داریم که استفاده نکردیم، من تشکر می‌کنم از یک برنامه ریزی بسیار خوبی که در این کشور انجام گرفته است.

 

*** فعالیت ۱۰ هزار پرستار جدید

 

روحانی با بیان اینکه فکر نمی‌کنم هیچ کشوری شرایط کشور ایران را برای مقابله با بیماری کرونا داشته باشد که درحال حاضر در سخت‌ترین شرایطی که همه کشورهای دنیا با آن مواجه هستند، افزود:

ما حدود ۲۰ هزار تخت بیمارستانی خالی را در اختیار داریم و پزشکان و پرستاران نیز که روزهای اولیه روند کار برای آن‌ها بسیار خسته کننده بود، با آماده‌کردن ۱۰ هزار پرستار جدید این مسئله را هم حل کردیم، امروز شرایط به گونه‌ای است که می‌توانند پرستاران ما طبق معمول در بیمارستان‌ها فعالیت خودشان را ادامه بدهند.

 

رئیس‌جمهور تاکید کرد: کار پزشکان و پرستاران بسیار ارزشمند، فوق العاده و مجاهدانه و فداکارانه است و از همه آن‌ها تشکر می‌کنیم.

 

*** تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای بنگاه‌های صدمه‌دیده از کرونا

 

روحانی در ادامه بیان داشت: اولین تصمیم امروز ما این بود که کسب و کارهای صدمه دیده، مشروط به اخراج نکردن کارگران، تسهیلات ارزان قیمت دریافت کنند که وزارت صمت و وزارت رفاه جدول آن را مشخص می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه ۷۵ هزار میلیارد تومان برای این کار مد نظر قرار دادیم که بانک مرکزی با همکاری بانک‌ها آن را انجام خواهند داد، افزود:

نرخ ترجیحی تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای بنگاه‌های صدمه دیده از کرونا را ۱۲ درصد با مدت زمان پرداخت ۲ ساله اعلام کرد.

تصمیماتی که در جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا اتخاذ کردیم علاوه بر تصمیمات جلسه اقتصادی قبلی است که مقرر شد تسهیلاتی در اختیار چهار میلیون نفر قرار داده شود و نیز بسته‌ای معیشتی برای سه میلیون نفر درنظر گرفتیم.

 

*** تشدید مقررات برای فاصله‌گذاری اجتماعی در ۲ هفته آینده

 

روحانی از تشدید مقرارت برای فاصله‌گذاری اجتماعی در ۲ هفته آینده خبر داد و تاکید کرد:

یکی از این مقررات مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی است تا بتوانیم تا حدود ۲۰ فروردین این مقررات را اجرا و اطمینان بیشتری برای شکستن زنجیره کرونا در کشورمان کسب کنیم.

 

*** احتمال برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه برای مبارزه با کرونا

 

وی با بیان اینکه حدود ۵ هزار میلیارد تومان برای تأمین بیمه بیکاری در سه ماه پیش رو در نظر گرفته‌ایم، افزود:

مجموعه رقمی که وزارت بهداشت و درمان و صندوق بیمه بیکاری نیاز دارد یک میلیارد دلار است که برای تامین آن امروز نامه‌ای را خواهیم نوشت و امیدواریم مقام معظم رهبری موافقت کنند که این رقم از صندوق توسعه ملی برای رفع معضلات و پیچیدگی‌های بیماری کرونا به ویژه برای رفع نیاز حوزه بهداشت و درمان به ویژه برای تجهیز بیمارستان‌ها تامین شود.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای تجهیز بیمارستان‌ها و تأمین هزینه بهداشت و درمان به این بودجه نیاز داریم، بیان داشت:

مردم بدانند که دولت هم به سلامت آنها و هم به چرخش تولید و اقتصاد کشور توجه می‌کند.

 

*** تامین بودن نیازهای اساسی کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهوری در پایان با بیان اینکه ذخایر کشور به اندازه‌ای‌ است که نیازهای اساسی مردم تأمین شود، گفت:

در این زمینه شرایط ما از بسیاری از کشورهای جهان بهتر است، با وجود اینکه ما در فشار تحریم بودیم. کشورهای دیگر نه تنها در تحریم نیستند بلکه اتحادیه‌هایی دارند و منابع فراوانی در اختیار دارند. خوشبختانه کشور ما با آبرو در این مسیر پیش رفته است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + نه =

کلید مقابل را فعال کنید