کد خبر:120950
پ
اقدامات دولت
وزیر امور اقتصادی و دارایی تشریح کرد

اقدامات حمایتی دولت از مردم در سال ۹۹

وزیر امور اقتصادی و دارایی، اقدامات دولت برای حمایت از مردم در سال ۹۹ را تشریح کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، اقدامات دولت برای حمایت از مردم در سال ۹۹ را تشریح کرد.

 

*** اقدامات حمایتی دولت از مردم در سال ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری سروش، فرهاد دژپسند با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

به دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا، حمایت‌های دولت از مردم گسترده‌تر شد که از جمله پرداخت کمک معیشتی به سه میلیون نفر از هموطنانی که به دلیل از دست رفتن مشاغل خود در این شرایط امرار معاش آنها دچار مشکل شده است.
 
وی پرداخت تسهیلات بانکی دو ساله به صاحبان کسب و کار خرد خانگی و غیرخانگی را یکی دیگر از برنامه‌های دولت در این خصوص عنوان کرد و گفت:
 
وام قرض‌الحسنه‌ای با سود پایین نیز برای این اقشار در نظر گرفته شده که دولت بخشی از آن را پرداخت می‌کند و بخشی را خود بانک‌ها جبران می‌کنند و این وام‌ها هم به حدود چهار میلیون خانوار پرداخت می‌شود.
 
 

*** فراهم شدن انجام غیرحضوری عملیات بانکی در کشور

 
 
وزیر اقتصاد به نامه خود به رئیس‌جمهوری برای قرار گرفتن کارمندان نظام بانکی که در عرصه خدمت به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند، در زمره شهدای خدمت اشاره کرد و افزود:
 
تلاش شد استانداردهای بانکداری غیرحضوری را به گونه‌ای افزایش دهیم که ضرورت حضور در بانک به حداقل کاهش یابد و برپایه گزارش‌ها، اکنون امکان انجام غیرحضوری عملیات بانکی در بانک‌های کشور وجود دارد.
 

*** تسهیلات سازمان امور مالیاتی برای مودیان

 
وی درباره تعامل سازمان امور مالیاتی با مودیان در شرایط کنونی گفت:
حتی پیش از اینکه بخش خصوصی از ما تقاضا کند، در نامه‌ای به رییس جمهوری تقاضا کردیم که در حوزه مالیات تسهیلاتی را برای مودیان اعمال کنیم که از جمله، مهلتی است که مقرر شد مودیان بتوانند با سه ماه تاخیر مالیات خود را پرداخت کنند.
 
وزیر اقتصاد درباره نامگذاری امسال به «جهش تولید»، خاطرنشان کرد:
جهش تولید و رشد اقتصادی اولویت کشور است که نقشه راه آن تدوین و در بخشنامه‌ای به همکاران مجموعه وزارت اقتصاد ابلاغ شده است؛
همچنین بررسی و نهایی سازی پیش نویس برنامه جامع آن به زودی در دستور کار قرار می گیرد.
 
*** تمدید خودکار بیمه‌نامه‌ها به مدت دو ماه
 
دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود  افزایش ۲۵ درصدی نرخ بیمه شخص ثالث را ناشی از افزایش نرخ دیه و خارج از اختیار وزارت اقتصاد و بیمه مرکزی برشمرد.
 
وی در ادامه افزود: بیمه شخص ثالث از جمله بیمه‌هایی است که ضریب خسارت آن بالا و افزون بر ۱۱۴ درصد و در عمل میزان سود آن معادل صفر است.
این افزایش ۲۵ درصدی نرخ بیمه شخص ثالث، از سوی شورای عالی بیمه و با محاسبه بر مبنای نرخ سود صفر انجام شده و در این راستا، تنها دغدغه ما جلوگیری از خسران صنعت بیمه کشور بوده است.
 
*** تلاش بیمه مرکزی برای افزایش نیافتن دیه در سال ۹۹
 
وی با بیان اینکه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی به شدت پیگیر بود که امسال مانع افزایش دیه شود، ادامه داد:
حتی وزیر دادگستری به کمک آن آمد و در رایزنی‌هایی که با مسوولان قوه قضائیه انجام شد، تلاش شد که از  رشد نرخ دیه جلوگیری شود اما این اتفاق در نهایت رخ نداد.
 
دژپسند با یادآوری اینکه این رقم به هیچ عنوان مطلوب خود ما هم نیست، گفت:
اکنون به دلیل عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا، بیمه نامه‌ها تا دو ماه آینده به طور اتوماتیک تمدید شده، اما این تمدید خودکار به منزله «امهال» است و در زمان مقرر، قرارداد بیمه شخص ثالث انجام خواهد شد.
 
به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان، اظهار کرد:
این موضوع در بخشنامه‌ای از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شده و لازم است اطلاع رسانی شفاف در این زمینه انجام شود.
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید