کد خبر:120979
پ
D1736735T13954457(web)(b)
مدیر کل توسعه کسب و کار و تامین مالی معاونت توسعه اشتغال وزارت کار:

پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی از محل صندوق توسعه ملی

مدیر کل توسعه کسب و کار و تامین مالی معاونت توسعه اشتغال وزارت کار از پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی از محل صندوق توسعه ملی خبر داد.

مدیر کل توسعه کسب و کار و تامین مالی معاونت توسعه اشتغال وزارت کار از پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی از محل صندوق توسعه ملی خبر داد.

 

*** پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی از صندوق توسعه ملی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رامین اسدی با اعلام این خبر، اظهار داشت:

تاکنون ۱۱ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال از صندوق توسعه ملی پرداخت شده و این میزان زمینه اشتغال ۲۵۰ هزار نفر را ایجاد می‌کند.
در سال ۹۶ با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تایید رهبر معظم انقلاب، مقرر شد یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در عرصه سرمایه‌گذاری اشتغال روستایی با هدف رونق تولید، رفع معضل بیکاری، پیشگیری از مهاجرت‌ها و افزایش بهره‌وری و تحقق سیاست‌های اقتصادی مقاومتی اختصاص یابد.
 
مدیر کل توسعه کسب و کار و تامین مالی معاونت توسعه اشتغال وزارت کار درباره پرداخت تسهیلات اشتغالزایی از صندوق توسعه ملی از این محل، گفت:
تقریبا سه سال از زمان تصویب این قانون می‌گذرد و تا کنون در چهار مرحله به بانک‌های عامل واریز شده است.
صندوق توسعه ملی در نخستین مرحله (۲۶ دی ماه ۱۳۹۶) ۳۷۵ میلیون دلار، دور بعد (۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷) ۳۷۵ میلیون دلار، مرحله سوم ۱۷۵.۵ میلیون دلار و مرحله چهارم (یکم اسفند ماه ۱۳۹۷) ۳۷۵ میلیون دلار به بانک‌های عامل واریز کرد.
 
 

*** مرحله پنجم واریز صندوق توسعه ملی

 
 
وی در ادامه بیان داشت: در مجموع ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان توسط صندوق توسعه ملی واریز شده است و سهم بانک‌ها نیز معادل مبلغ واریزی این صندوق است.
 
مدیرکل توسعه کسب و کار وزارت کار گفت: مرحله پنجم واریز صندوق توسعه ملی پس از ارزیابی عملکرد بانک‌ها انجام می‌شود.
 
 

*** روند پرداخت تسهیلات به متقاضیان

 
 
وی درباره روند پرداخت تسهیلات به متقاضیان، گفت:
پس از اطلاع رسانی به متقاضیان، افراد در سامانه کارا طرح‌های خود را بارگذاری می‌کنند. طرح‌ها در دستگاه‌های اجرایی و در کارگروه‌های اشتغال بررسی و پس از تایید و به بانک‌ها معرفی می‌شود.
 
اسدی در ادامه افزود: بانک‌ها موظفند مدارک، مستندات و مجوزهایی از جمله محل اجرای طرح، وثایق مورد نیاز و آورده متقاضی را بررسی کند و تمام این مراحل در بهترین حالت سه تا چهار ماه و در بدترین شرایط تا دو سال زمان نیاز دارد و نباید انتظار داشته باشیم به محض اختصاص تسهیلات متقاضی وام دریافت و کار خود را شروع کند.
متقاضیان در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات می‌توانند تسهیلات اشتغالزایی دریافت کنند و استان‌ها نیز باید زیرساخت‌های لازم برای این امر آماده می‌کردند تا تسهیلات به صورت هدفمند پرداخت شود.
 
 
*** ایجاد اشتغال برای ۲۵۰ هزار نفر
 
 
مدیرکل توسعه کسب و کار وزارت کار، بیان داشت:
تاکنون نزدیک به ۱۱ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است و این میزان زمینه اشتغال ۲۵۰ هزار نفر را ایجاد می‌کند که عمده آن ۱۵۰ هزار تحقق شغل انجام شده است.
 
وی افزود: بسیاری از طرح‌هایی که بازدید شده قرار بوده ۱۰ نفر شغل ایجاد کنند هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند و در مرحله تکمیل ماشین آلات و تجهیزات به صورت کامل نصب نشده است و در مرحله ساخت و فراهم کردن زیرساخت‌ها ۱۰ تا ۲۰ نفر مشغول به کار هستند.
 
 
*** تحقق اهداف طرح وابسته به متقاضیان است
 
 
اسدی در ادامه تاکید کرد: تحقق اهداف این طرح وابسته به متقاضیان است و اگر افراد، طرح، وثایق و تضامین را سر موعد تهیه کنند به موقع می‌توانند تسهیلات را دریافت کنند و در بازه تعیین شده طرح را به بهره‌برداری برسانند و شغل مورد نظر را ایجاد کنند.
 
وی افزود: متاسفانه از ابتدای سال ۹۷ با تغییر نرخ ارز قیمت ماشین آلات سه تا چهار برابر رشد یافت و برای بسیاری از طرح‌های بزرگ سرمایه‌گذاری، طرح متمم تسهیلات در نظر گرفته شد و برای این منظور باید پرونده مجددا بررسی می‌شد.
 
در اوایل اسفندماه بود که با ابلاغیه رئیس جمهوری، متمم از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به بانک‌ها ابلاغ شد و طرح‌هایی که مجوز دریافت ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات را داشتند می‌توانند متمم دریافت کنند و طرح را به اتمام برسانند.
 
 

*** پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی در بازه زمانی ۹ ساله

 
 
وی در ادامه بیان داشت: پرداخت تسهیلات صندوق توسعه مالی با مشارکت بانک‌ها در بازه زمانی ۹ ساله است و ۲ سال می‌تواند ساخت و ساز باشد و یک سال تنفس و ۶ سال بازپرداخت باشد و بنابراین بسیاری از طرح‌ها در حال سازندگی و تنفس هستند و بعد از آن بهره‌بردای انجام می‌شود.
 
اسدی در ادامه افزود: برنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و در نظر دارد بتواند از محل بازپرداخت این تسهیلات، به متقاضیان دیگر تسهیلات بپردازد تا افراد بتوانند تا پایان فرصت ۹ ساله بهره‌مند شوند و امیدواریم در آینده نزدیک قوانین مرتبط را اجرایی کنیم.
 
*** اجرای طرح‌های تولیدی در روستاها مناسب است
 
به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر کل توسعه کسب و کار و تامین مالی معاونت توسعه اشتغال وزارت کار، اظهار داشت:
در نهایت فرهنگ‌سازی و اقدامات انجام شده مردم متوجه شدند که اجرای طرح‌های تولیدی در روستاها مناسب است و در سالی که رهبر معظم انقلاب جهش تولید نامگذاری کرده‌اند استفاده از این تسهیلات و سرمایه در گردش و موارد دیگر می‌تواند کمک شایانی در امر افزایش تولید خواهد داشت
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید