کد خبر:121473
پ
ارتقای فرهنگ
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور:

ارتقای فرهنگ جامعه در گرو توجه به نسل جوان است/شخصیت حضرت علی‌اکبر(ع) الگویی جاودانه برای جامعه اسلامی

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه ارتقای فرهنگ جامعه در گرو توجه به نسل جوان است، شخصیت حضرت علی‌اکبر(ع) را الگویی جاودانه برای جامعه اسلامی دانست.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه ارتقای فرهنگ جامعه در گرو توجه به نسل جوان است، شخصیت حضرت علی‌اکبر(ع) را الگویی جاودانه برای جامعه اسلامی دانست.

 

*** شخصیت حضرت علی‌اکبر(ع) الگویی جاودانه برای جامعه اسلامی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حبیب‌رضا ارزانی با اشاره به فرارسیدن سالروز ولادت حضرت علی‌اکبر(ع) که در تقویم رسمی کشور به عنوان روز جوان نامگذاری شده است، اظهار داشت:

وجه تسمیه نامگذاری یازدهمین روز شعبان المعظم به نام روز جوان، از جنبه‌های متعددی قابل بررسی و توجه است، اما شاید یکی از مهمترین موارد الگوسازی از شخصیت جوان رشید دشت کربلا برای جوانان جامعه اسلامی‌مان ایران باشد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد:

امام حسین(ع) در توصیف فرزندش علی‌اکبر(ع) چنین فرمود: «هر وقت مشتاق دیدن پیامبر(ص) می‌شدیم به او نگاه می‌کردیم»، این سخن سیدالشهدا(ع) را از چند جهت می‌توان تحلیل کرد، در واقع فارغ از شباهت ظاهری علی اکبر(ع) به رسول خدا(ص)، نوع رفتار آن حضرت به گونه‌ای بود که برای همگان رفتار پیامبر اکرم(ص) را تداعی می‌کرد، به بیان دیگر در لوای چنین ویژگی‌هایی بود که علی اکبر(ع)، نَه تنها الگویی برای جوانان بنی‌هاشم که برای سایر جوانان از طوایف و قبایل عرب شده و داستان رشادت‌ها و خُلق نیکویش نسل به نسل و سینه به سینه نقل شد تا امروز که به دست ما رسید.

 

*** ارتقای فرهنگ جامعه در گرو توجه به نسل جوان است

 

وی با بیان اینکه ایران اسلامی جامعه‌ای متشکل از میلیون‌ها جوان است که نیازمند ارایه الگویی موفق در سبک زندگی هستند، بیان داشت:

بنابراین نامگذاری روز ولادت آن حضرت در تقویم رسمی کشور به عنوان روز جوان، اقدامی مبارک است که در راستای ترویج فرهنگ اسلامی و سیره ائمه اطهار(ع) شکل گرفته و انتظار می‌رود نهادها و ارگان‌های مختلف، با تأسی به سبک زندگی، اخلاق و رویکرد جوانِ دلیر دشت کربلا، از شخصیت والای آن حضرت الگوسازی کرده و برنامه‌ریزی‌های مناسبی را در راستای اشاعه فرهنگ دینی داشته باشند.

ارزانی با اشاره به اهمیت ارتقای فرهنگ، بیان داشت:

ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، نیز در راستای تقویت مضاعف رویکرد و سبک زندگی اسلامی میان جوانان کشور، از مسیر فعالیت‌های متعدد فرهنگی و هنری در دل مسجد به عنوان مهمترین هسته شکل‌گیری و نظام‌سازی دینی در طول تاریخ، تلاش می‌کند تا بیش از پیش بدنه فکری و فرهنگی این سرمایه عظیم را غنا و وسعت بخشیده و بر اساس فعالیت و حضور در مسجد شکل دهد.

 

*** وظیفه ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد

 

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در ادامه تصریح کرد:

امروز ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با میلیون‌ها نفر عضو فعال، با تاسی به رویکرد جسورانه و مخلصانه علی‌اکبر(ع) در واقعه کربلا، تلاش می‌کند جوانانی را تربیت کند که در مسیر لبیک به ولی امر خود، در عرصه فعالیت‌های دینی پیش رفته و در مدار شکل گیری جامعه‌ای منتهی به تمدن نوین اسلامی گام بردارند، مولفه‌ای که بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) بوده است.

 

*** اهمیت بحث الگوسازی برای جوانان

 

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت:

با توجه به اهمیت بحث الگوسازی برای جوانان و از سوی دیگر نوع تعاملاتی که امروز در سطح جهان برای گسترش روابط فرهنگی تعریف شده است، ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، اقدام به راه‌اندازی پرتال «بچه‌های مسجد» کرد تا از این رهگذر، علاوه بر ایجاد ارتباط شبکه‌ای میان اعضای کانون‌ها، امکان ارایه فعالیت‌های متعددی فرهنگی و هنری با محوریت مباحث دینی در سطح فضای مجازی را فراهم شود.

وی در ادامه ادامه داد: راه‌اندازی پرتال بچه‌های مسجد، دستاوردهای متعددی را به همراه داشت، از جمله آنکه در شرایط مختلف به ویژه وضعیت فعلی که ناشی از شیوع ویروس (کرونا) در کشور ایجاد شده است، امکان فعالیت کانون‌ها در بستر فضای مجازی میسر شد.

از سوی دیگر با توجه به اینکه عموم کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در طول ایام مختلف و اعیاد مذهبی و ملی برنامه‌های متعددی را در دستور کار خود داشتند، با راه‌اندازی این پرتال می‌توانند از مسیر تولید محتوا این رویه را ادامه دهند که خود این امر علاوه بر آنکه سبب ادامه فعالیت‌ها شده از سوی دیگر موجب می‌شود تا میلیون‌ها جوان فعال در کانون‌ها و فضای مجازی بتوانند از تجارب یکدیگر در عرصه برنامه‌های فرهنگی دینی بهره مند شوند.

 

خبرگزاری سروش، رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در پایان، اظهار داشت:

جامعه جوان ایران، نیازمند آن است که شخصیت‌های بزرگ و تاریخ‌ساز امت اسلام را بشناسند، دلاورمردی‌های جوانانی چون حضرت علی‌اکبر(ع) را بداند و قدم در مسیر هدف آنان که همانا قوام جامعه اسلامی بوده است بگذارد که در تحقق این هدف مهم قطعا مسجد و کانون‌های مساجد نقشی مهم ایفا می‌کنند چرا که محل حضور و مراجعه جوانانی از اقشار مختلف جامعه هستند. 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول