کد خبر:121686
پ
انتخابات مجلس
معاون سیاسی وزیر و رییس ستاد انتخابات كشور:

همه اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس یازدهم صادر شده است

معاون سیاسی وزیر و رئیس ستاد انتخابات کشور از صدور همه اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس یازدهم خبر داد.

معاون سیاسی وزیر و رئیس ستاد انتخابات کشور از صدور همه اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس یازدهم خبر داد.

 

*** اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس

 

به گزارش خبرگزاری سروش، جمال عرف پیرامون فرایند صدور اعتبارنامه نمایندگان مجلس یازدهم شورای اسلامی، با اشاره به اینکه، موضوع فرایند و چگونگی صدور اعتبارنامه های نمایندگان منتخب مجلس شورای اسلامی به صورت مشخص به مواد۷۳، ۷۴ و ۸۹ تا ۹۲ قانون انتخابات مجلس مصوب ۷ آذر ۱۳۷۸ با اصلاحات بعدی مربوط می شود، اظهار کرد:
طبق مواد قانونی مرتبط، شورای نگهبان پس از تایید صحت انتخابات، مراتب را به ستاد انتخابات کشور اعلام کرده و ستاد انتخابات، موضوع را به فرماندار مرکز حوزه انتخابیه اعلام می‌کند.

وی افزود: فرماندار نیز موظف است بلافاصله از اعضای هیأت اجرایی و هیأت نظارت حوزه انتخابیه دعوت کند تا پایان انتخابات را صورتجلسه کنند.
در این مرحله، طبق ماده ۸۹ قانون، اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس جدید با امضای هیأت های نظارت و اجرایی در ۵ نسخه صادر می شود که یک نسخه از آن ها تحویل فرد منتخب یا نماینده رسمی وی، یک نسخه تحویل بایگانی فرمانداری و ۳ نسخه نیز تحویل ستاد انتخابات کشور می شود.
ستاد انتخابات نیز یک نسخه از اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس را تحویل شورای نگهبان و یک نسخه را تحویل مجلس شورای اسلامی می‌دهد و نسخه دیگر نیز در ستاد انتخابات بایگانی می شود.

 

*** حضور نمایندگان در مجلس

 

وی در تشریح ادامه این فرایند به ماده ۹۰ قانون انتخابات استناد و اظهار داشت:
طبق این ماده، پس از آن که اعتبارنامه‌های دو سوم مجموع نمایندگان مجلس شورای اسلامی واصل شد، اداره‌کل قوانین مجلس شورای اسلامی مراتب را به‌منظور فراهم‌نمودن مقدمات افتتاح مجلس شورای اسلامی به استحضار وزیر کشور می‌رساند.
در این مرحله، طبق ماده ۹۱، وزیرکشور پس از فراهم‌ کردن مقدمات افتتاح مجلس از نمایندگان منتخب دعوت می‌ کند تا در تهران حضور یابند.
نمایندگان منتخب موظف هستند ظرف پنج روز از تاریخ دعوت وزیرکشور، خود را به اداره‌ کل قوانین مجلس شورای اسلامی معرفی نمایند.

رئیس ستاد انتخابات کشور مرحله پایانی این فرایند را ماده ۹۲ قانون انتخابات دانست و افزود:
طبق این ماده، وزیر کشور در جلسه افتتاحیه دوره جدید مجلس شورای اسلامی، گزارش انتخابات را به مجلس شورای اسلامی تقدیم می کند.
بر اساس این ماده، وظیفه وزارت کشور در خصوص اعتبارنامه ها در همین مرحله به پایان می‌رسد و مجلس شورای اسلامی پس از تشکیل مجلس فرایند بررسی اعتبارنامه ها را آغاز می کند.

 

*** اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس یازدهم

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رییس ستاد انتخابات کشور در پایان گفت:
کلیه اعتبارنامه ها حسب فرایند فوق از سوی فرمانداری‌های مراکز حوزه های انتخابیه صادر شده و روال قانونی و اداری فرایند فوق از سوی وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور در حال اجرا است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید