کد خبر:121785
پ
کانون عالی کارفرمایی
یادداشت:

انتقاد عضو هیئت رئیسه کانون عالی کارفرمایی از افزایش ۴۰ درصدی هزینه‌های پرسنلی در سال ۹۹

عضو هیئت رئیسه کانون عالی کارفرمایی با انتقاد از برخی افراد و رویکردها که بدنبال بهره‌برداری سیاسی و پوپولیستی از موضوع دستمزد به اسم دفاع از کارگر هستند، افزایش ۴۰ درصدی هزینه‌های پرسنلی را به معنای تشدید بیکاری در سال ۹۹ دانست.

عضو هیئت رئیسه کانون عالی کارفرمایی با انتقاد از برخی افراد و رویکردها که بدنبال بهره‌برداری سیاسی و پوپولیستی از موضوع دستمزد به اسم دفاع از کارگر هستند، افزایش ۴۰ درصدی هزینه‌های پرسنلی را به معنای تشدید بیکاری در سال ۹۹ دانست.

 

*** مصوبه شورای عالی کار برای دستمزد کارگران در سال ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مصوبه دویست نود و یکمین جلسه شورای عالی کار برای حقوق کارگران در سال ۹۹، افزایش ۴۰ درصدی هزینه‌های پرسنلی را برای کارفرمایان به همراه داشت.
این مصوبه شورای عالی کار علیرغم اینکه با انتقاد جامعه کارگری روبرو شد و حتی نماینده کارگران در این شورا مصوبه مذکور را امضاء نکردند و در نهایت با رای اکثریت شورا تصویب و برای سال ۹۹ ابلاغ شد، اما برخی کارشناسان و فعالان این حوزه مثل عضو هیئت رئیسه کانون عالی کارفرمایی نسبت به آن انتقاد دارند.

حسین سلاح‌ورزی در یادداشتی تحلیلی با عنوان “افزایش ۴۰ درصدی هزینه های پرسنلی یعنی تشدید بیکاری در سال ۹۹” که برای خبرگزاری صنایع ارسال نموده است به تحلیل این موضوع پرداخته است.

 

*** یادداشت انتقادی عضو هیئت رئیسه کانون عالی کارفرمایی

 

عضو هیئت رئیسه کانون عالی کارفرمایی در یادداشت خود آورده است:
درحالی که علاوه بر فشار ناشی از تحریم‌ها، شیوع ویروس کرونا باعث شده است که بنگاه‌ها و کسب و کارهای مختلف در ایران بیش از پیش در معرض تهدید تعطیلی و کاهش فعالیت‌ها باشند، افزایش دستمزدها در این حد و بی توجهی به این خطرات و تهدیدها، ممکن است باعث بروز بیکاری گسترده‌تر و از دست رفتن مشاغل دیگر شود.

 

*** افزایش حقوق کارگران ۴۰ درصد است نه ۲۱ درصد

 

سلاح‌ورزی در ادامه نوشته است:
هرچند که به نظر می رسد بر اساس مصوبه شورای عالی کار، امسال افزایش حداقل دستمزد نسبت به سال ۹۸ معادل ۲۱ درصد باشد اما در واقع با لحاظ کردن سایر آیتم‌ها، هزینه‌های پرسنلی و دستمزد که توسط کارفرمایان پرداخت می‌شود، عملاً بیش از ۴۰ درصد افزایش می‌یابد و چنین هزینه‌هایی خارج از توان فعلی کسب و کارها و بنگاه‌های تحت فشار می‌باشد.

 

*** افزایش هزینه‌های پرسنلی یعنی بیکاری بیشتر

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو هیئت رئیسه کانون عالی کارفرمایی در بخش پایانی یادداشت خود آورده است:
جریانات سیاسی هستند که به اسم دفاع از منافع کارگران و بیشتر به منظور سهم‌خواهی عملاً در حال تیشه زدن به ریشه نظام کار و تولید در کشور هستند، در حالی که از منظر کارفرمایان، کارگران مهمترین رکن تولید و ستون اصلی فعالیت بنگاه ها بوده و هستند.

اما دولت باید به دنبال پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای تقویت و تامین معیشت جامعه کارگری باشد.
اما هرگونه بهره‌برداری سیاسی و پوپولیستی از موضوع دستمزد به اسم دفاع از کارگر و دادن آدرس غلط و عدم توجه به شرایط موجود و واقعیت‌های اقتصادی جامعه، نه تنها در راستای تقویت اشتغال نیست بلکه روز به روز باعث کاهش فرصت‌های شغلی در جامعه خواهد شد و در نهایت لحاظ نکردن و توجه نکردن به شرایط حاکم بر اقتصاد کلان کشور و فشارها و محدودیت‌های بنگاه‌ها و کسب و کارها باعث از دست رفتن بیش از پیش منافع کارگران و افزایش مشاغل غیررسمی و گسترش اقتصاد غیر رسمی خواهد بود که درنهایت به زیان کارگران است.
در واقع با این شرایط می‌توان گفت، افزایش ۴۰ درصدی هزینه‌های پرسنلی یعنی تشدید بیکاری در سال ۹۹

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول