کد خبر:121922
پ
فولادسازان
رئیس انجمن فولاد ایران مطرح کرد

اعتراض فولادسازان به وزارت صنعت/ فولادسازان با هرگونه تغییر ضرایب کنسانتره و گندله و تغییر در فرمول موجود مخالف هستند

رئیس انجمن فولاد با انتقاد از وزارت صنعت، تاکید کرد فولادسازان با هرگونه تغییر ضرایب کنسانتره و گندله مخالف هستند و در خواست دارند این وزارتخانه فرمولی را که سالهاست درست کار کرده، تغییر ندهد و عامل تشدید اختلافات میان شرکت‌های معدنی و فولادسازان نشود.

رئیس انجمن فولاد با انتقاد از وزارت صنعت، تاکید کرد فولادسازان با هرگونه تغییر ضرایب کنسانتره و گندله مخالف هستند و در خواست دارند این وزارتخانه فرمولی را که سالهاست درست کار کرده، تغییر ندهد و عامل تشدید اختلافات میان شرکت‌های معدنی و فولادسازان نشود.

 

*** انتقاد فولادسازان به تغییر ضرایب کنسانتره و گندله

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بهرام سبحانی با اشاره به جلسه ۲۶ فروردین سال جاری در وزارت صنعت پیرامون تعدیل قیمت گذاری کنسانتره ، گندله و آهن اسفنجی، اظهار داشت:
از نظر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران همه زنجیره فولاد از بالادست تا پایین دست، باید از «سود عادلانه به نسبت سرمایه گذاری» برخوردار باشند.

وزارت صنعت، سال ۹۸ نیز بدون مشورت با صنایع پایین دستی ( فولادسازان )، ضریب ۱۲ درصد کنسانتره را به ۱۶ درصد افزایش داد و یک توافق چندساله را برهم زد و تغییر مجدد این فرمول باز هم مثل گذشته به دعوای هرساله بین معدنی‌ها و فولادسازان منجر خواهد شد.

 

*** تشدید اختلافات میان شرکت‌های معدنی و فولادسازان

 

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد، در مورد اجزای مختلف زنجیره فولاد، بیان داشت:

در صنعت فولاد که سنگ آهن بعنوان مواد اولیه وارد کارخانجات می‌شود و در طول زنجیره، طی فرآیندهای مختلف به محصول نهایی که شمش است، تبدیل می‌شود.

هر کدام از واحدها در زنجیره ترجیح می‌دهند که مواد اولیه را از واحد بالادستی خود ارزان‌تر بخرند و محصول خود را به واحد پایین‌دستی خود گران‌تر بفروشند.

این طبیعی است که هر شرکتی و سهامداران آن انتظار دارند که بیشترین سود را ببرند.

وی در مورد سابقه اختلافات بین شرکت‌های معدنی و فولادسازان یادآور شد:

پیش از ابتکاری که انجمن تولیدکنندگان فولاد در زمان وزارت آقای نعمت‌زاده به خرج داد، هرساله در ابتدای سال یک دعوا و مشاجره سنگین و طولانی بین واحدهای فولادسازی به‌عنوان مصرف‌کننده سنگ آهن و معادن بر سر قیمت سنگ آهن وجود داشت.

 

*** سود عادلانه به نسبت سرمایه‌گذاری

 

سبحانی اضافه کرد: همه می‌دانیم که از تولیدکنندگان سنگ آهن گرفته تا واحدهای گندله‌سازی، واحدهای احیاء مستقیم و فولادسازان، همه حلقه‌های یک زنجیره تولید هستند و نمی‌توان آن‌ها را از هم جدا کرد. همه این حلقه‌ها باید سود عادلانه‌ای به نسبت سرمایه‌گذاری که انجام داده‌اند، ببرند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با طرح این پرسش که چه سودی عادلانه است، بیان داشت:

اگر به‌عنوان مثال، یک کارخانه یک میلیون تنی‌ در زنجیره فولاد، برای فرآوری مواد اولیه دریافت‌شده از واحدهای بالادستی، ۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند و کارخانه یک میلیون تنی دیگری در بخش پایین‌دست‌تر زنجیره، ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند، آیا سود هر دوی این کارخانه‌ها به ازای هر تن باید برابر باشد؟ منطقاً جواب خیر است و این کارخانه‌ها باید بنا به سرمایه‌گذاری خود سود ببرند.

 

*** ابتکار انجمن تولیدکنندگان فولاد برای قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد

 

وی در مورد ابتکار انجمن تولیدکنندگان فولاد برای حل مشکل قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد نیز، گفت:

برای حل این مشاجرات سنگین و طولانی، انجمن تولیدکنندگان فولاد در زمانی که آقای نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت بودند، فرمولی را برای قیمت اجزای مختلف زنجیره فولاد تعیین کرد؛ بدین ترتیب که هرکدام از اجزا بر اساس قیمت شمش فولادی، و با درنظر گرفتن ضریبی، قیمت‌گذاری شود و با تغییر قیمت شمش نیز قیمت محصولات مختلف در زنجیره تغییر کند.

بهرام سبحانی در ادامه افزود:

انجمن تولیدکنندگان فولاد به وزارت صمت پیشنهاد داد که قیمت کنسانتره ۱۲ درصد قیمت شمش فولادی، قیمت گندله ۲۱ تا ۲۱٫۵ درصد شمش فولادی و قیمت گندله ۵۰ درصد قیمت شمش باشد.

وزارت صمت از ابتکار انجمن فولاد استقبال کرد و به یک شرکت حسابرسی مسئولیت داد تا این فرمول قیمتی را بر اساس صورت‌های مالی شرکت‌ها، سود و زیان اعلامی در کدال و غیره ارزیابی کند و در نهایت پس از حسابرسی، این فرمول با اصلاحات جزئی پذیرفته شد.

 

*** چرا وزارت صنعت فرمولی که سالهاست درست عمل کرده را تغییر می‌دهد؟

 

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد در مورد تغییر این فرمول در سال گذشته توسط وزارت صنعت، گفت:

فرمول پیشنهادی انجمن تا ۵ سال نیز پیاده‌سازی شد و به خوبی نیز جواب داد. با این حال، در سال گذشته وزارت صنعت بدون این‌که نظر فولادسازان را جویا شود و بدون مشورت با شرکت‌هایی که در پایین‌دست زنجیره فولاد قرار دارند، ضریب کنسانتره را از ۱۲ درصد قیمت شمش به ۱۶ درصد افزایش داد.

این تغییر ضرایب بدون هماهنگی با مصرف‌کنندگان این مواد در پایین‌دست زنجیره فولاد صورت گرفت.

 

*** هشدار رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد به وزارت صنعت

 

سبحانی در ادامه تأکید کرد: برای سال جاری هر تغییری در فرمول موجود باعث اعتراض فولادسازان می‌شود.

طبیعی است که در حال حاضر، قیمت محصولات سنگ آهن همبستگی مستقیم با قیمت شمش فولادی دارد و آن‌ها از افزایش قیمت شمش، مستقیماً منتفع می‌شوند. سال گذشته نیز که قیمت شمش افزایش یافت، قیمت اجزای بالادستی زنجیره افزایش یافت و دلیلی برای تغییر این فرمول نبود.

وی اضافه کرد: من نمی‌دانم چرا فرمولی که جاافتاده بود و سال‌ها هم درست عمل می‌کرد، تغییر کرد؟

تغییر مجدد این فرمول باز هم مثل گذشته به دعوای هرساله بین معدنی‌ها و فولادسازان منجر می‌شود.

توصیه می‌کنم مسئولان امر سود بنگاه‌ها را ببینند.

آیا واقعاً جایی به حلقه‌های این زنجیره اجحاف شده است؟

 

*** قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد نباید یک‌طرفه باشد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس انجمن فولاد ایران در نهایت به وزارت صنعت توصیه کرد:

بهتر است اگر وزارت صنعت می‌خواهد کاری کند نظر فولادسازان را نیز دریافت کند، بالاخره فولادسازان به‌عنوان مصرف‌کننده محصولات سنگ آهن، ذینفع هستند و نمی‌توان در مورد قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد، یک‌طرفه قضاوت کرد.

سال گذشته، قیمت کنسانتره در ایران طی فرمول وزارت صنعت، معادل ۱۶ درصد شمش فولاد خوزستان تعیین شد و طبق شنیده‌ها از سایر منابع، تمایل حلقه‌های بالادست به افزایش قیمت کنسانتره به ۲۱ مشاهده می‌شود که باید منتظر جلسه وزارت صنعت و نتیجه تصمیم کارگروه مرتبط بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =

کلید مقابل را فعال کنید