کد خبر:122219
پ
آزادسازی ماسک
رئیس جمهور:

تقسیم کار میان ۴۳ پارک‌ علم و فناوری در مبارزه با کرونا

رئیس جمهور در جلسه هم‌اندیشی با مدیران پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان از تقسیم کار بین ۴۳ پارک‌ علم و فناوری در مبارزه با کرونا خبر داد.

رئیس جمهور در جلسه هم‌اندیشی با مدیران پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان از تقسیم کار بین ۴۳ پارک‌ علم و فناوری در مبارزه با کرونا خبر داد.

 

*** ضرورت نظارت بر زنجیره تولید و مصرف

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی با اعلام این مطلب، اظهار داشت:
علم و دانش و فناوری را باید به دست مصرف‌کننده نهایی برسانیم و معمولاً دانشگاه‌های ما در علم و دانش و تحقیقات کارهای بزرگی انجام می‌دادند.
گاهی ارتباط محقق با مصرف‌کننده واقعی مشخص نبود و دانشگاه به تولید اتصال نداشت و تولید نیز به مصرف نهایی متصل نبود.

 

رئیس جمهور در خصوص پارک فن آوری اصفهان، افزود:
گزارش مرکز اصفهان هم برای من جالب بود، زمانی که محصولی را در این پارک تولید می‌کنند آن را تا مصرف‌کننده نهایی دنبال می‌کنند و این برای ما بسیار مهم است که تولید خودمان را چگونه پایش و نظارت کنیم که آیا درجایی انبار و یا سوء‌استفاده می‌شود و یا یک فروشگاهی به یک قیمت نامناسبی عرضه می‌کند و آیا به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

 

*** ۱۳هزار میلیارد تومان حاصل از فروش شرکت‌های دانش‌بنیان

 

روحانی در خصوص عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت:
از لحاظ درآمدزایی نیز حرکت خوبی صورت گرفته و چنانکه وزیر علوم هم در جلسه امروز اعلام کرد، ۱۳ هزار میلیارد تومان میزان فروش این شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است.
میزان فروش این شرکت‌ها از سال ۹۶ به لحاظ ارزی مقداری کاهش داشته که قاعدتاً مسئله تحریم و ارتباطات بین کشورها بر این موضوع اثرگذار بوده است؛ البته باید تلاش کنیم این مسئله حل ‌و فصل پیدا کند.

 

*** تاثیر کرونا بر عید نوروز و ماه مبارک رمضان

 

رئیس جمهور درخصوص تاثیرات ویروس کرونا بر روی فعالیت‌های اجتماعی و مذهبی، اظهار کرد:
تأثیر این ویروس بر عید نوروز و ماه مبارک رمضان کاملاً مشهود است؛ مثلاً در شب‌های ماه مبارک رمضان جلسات انس و معنویت که برای مردم ما به لحاظ معنوی و سلوک زندگی بسیار مهم بود، برگزار می‌شد، اما این ویروس در این ماه مبارک مانع از تشکیل چنین جلساتی شده است.

 

وی در خصوص درس‌های ویروس کرونا به بشریت، افزود:
این موضوع نشان‌دهنده قدرت طبیعت و قدرت خداوند است که یک موجود ریز پنهان نادیدنی از یک نقطه‌ای فعالیت خودش را شروع می‌کند.
و نهایتاً همه کره زمین را در مدت یک ماه تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد و این موضوع تا حدی باعث تنبه ما شده است.
در قرآن گفته می‌شود هرچقدر شما به دانش و علم نزدیک شوید، دانش و علم بشر کلاً اندک است.

 

*** تقسیم کار میان پارک‌های علم و فناوری در مبارزه با کرونا

 

حسن روحانی در بیان نقش پارک‌های علم و فناوری در مبارزه با کرونا، تصریح کرد:
ما باید یک تقسیم‌کاری میان ۴۳ پارک علم و فناوری که در زمینه مقابله با بیماری کرونا فعالند انجام دهیم، تا هرکدام در یک بخش فعال شوند.
شرکت‌های دانش‌بنیان در برخی استان‌ها در حوزه تولید ماسک‌ها n ۹۵ و در برخی دیگر از استان‌ها در تولید دستگاه‌های تنفسی و تولید دستگاه‌های سیتی اسکن فعالند و علاوه بر تأمین نیازهای داخل برای صادرات هم آمادگی دارند.

 

*** توان تولید ملی و صادرات مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده

 

رئیس جمهوری در خصوص توانایی صادارت تولیدات پارک‌های علم و فناوری ، گفت:
آقای ستاری اعلام کرد که در تولید کیت سلولوژی ما از هفته‌های آینده توان صادرات داریم و علاوه بر تأمین نیازهای داخلی در زمینه کیت‌های آنتی‌بادی هم می‌توانیم صادرکننده باشیم.
در زمینه کیت‌های تشخیصی می‌توانیم نیازهایمان را رفع کنیم و حتی صادرکننده باشیم.
در زمینه مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده هم در دولت مطرح شد که الان به نقطه‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم نیازهای کشور را به‌کلی رفع کنیم و صادرکننده باشیم.

 

*** تشویق و ترغیب بخش خصوصی در همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان

 

رئیس جمهور در اهمیت اتصال بخش خصوصی و پارک‌های علم و فناوری، افزود:
باید کاری کنیم که بخش خصوصی و تولیدکننده به نحوی تشویق شوند. که بدانند برای آینده صنعت، خدمات و تولیدشان به شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری متصل شوند و آنان باید متقاضی باشند.
شرکت‌های دانش‌بنیان نیز باید طرح‌های جدید به بخش‌های خصوصی و تولیدکننده ارائه کنند و خودشان باید سرمایه‌گذار اصلی در این زمینه باشند.

وی در بیان اهمیت ارتباط این دو حوزه، ادامه داد:
اگر اتصال میان دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان، کارخانه‌ها و تولیدکنندگان به‌طور کامل برقرار شود، آنگاه می‌بینیم که هم تولیدکنندگان نفع می‌برند هم دانشگاه‌ها تشویق می‌شوند و می‌دانند که چه دانشی مهم‌تر است و بیشتر باید در آن رشته‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس جمهور در پایان، اظهار داشت:
بنابراین باید به تبعات اقتصادی این بیماری توجه کنیم و پارک‌های علم و فناوری در این زمینه نیز طراحی، فعالیت و اقدام ‌کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول