کد خبر:122358
پ
اسماعیلی
سخنگوی قوه قضائیه:

اعطای مرخصی به ١١۴ هزار زندانی در ایام گرونا/ صدور رای محکومیت ٧ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اعطای مرخصی به ١١۴ هزار زندانی در ایام کرونا از صدور رای محکومیت ٧ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه خبر داد.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اعطای مرخصی به ١١۴ هزار زندانی در ایام کرونا از صدور رای محکومیت ٧ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه خبر داد.

 

*** اعطای مرخصی به ١١۴ هزار زندانی در ایام کرونا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، غلامحسین اسماعیلی در بیست وپنجمین نشست خبری خود درباره اقداماتی که در این ایام مجموعه قوه قضائیه در ارتباط با زندانیان انجام داده است، گفت:

بعد از صدور بخشنامه اخیر رییس قوه قضاییه بیش از ۵٠٠ هیات ماموریت یافتند تا وضعیت زندانیان را بررسی کنند.
این هیات ها در ١۵ روز گذشته همه پرونده های زندانیان مرخصی رفته را به صورت کارشناسی و دقیق بررسی کردند و برای هریک متناسب با نوع جرم، نوع مجازات، نحوه رفتار آنها در زمان تحمل مرخصی تعیین تکلیف شده است،

 

*** صدور ١٠۶ هزار حکم مجازات جایگزین حبس

 

اسماعیلی در ادامه افزود: همچنین در راستای حبس‌زدایی و اجرای سیاست کاهش جمعیت کیفری، در سال گذشته بیش از ١٠۶ هزار حکم مجازات جایگزین حبس در سراسر کشور صادر شده است.

اسماعیلی ضمن تبریک فرا رسیدن ایام ماه مبارک رمضان اظهار داشت:

ماه رمضان ماه آزمایش و امتحان و ماه قیام و حرکت و ماه نزول قرآن برای هدایت بشریت و ماه تمیز حق از باطل است.

وی در ادامه افزود: امسال اگرچه به لحاظ شرایط کرونایی در کشور برخی ویژگی های این ماه مانند برپایی جلسات مذهبی و راز و نیاز و مناجات کم رنگ بود و در بسیاری از شهرستان هایی که وضعیت زرد و قرمز دارند هنوز هم اماکن مذهبی تعطیل است اما ماه رمضان امسال ماه مانور و رزمایش کمک های مومنانه برای انسان های نیازمند بود.

 

*** باید درد دل کارگران را شنید

 

وی با اشاره به گرامیداشت روز کارگر و هفته گرامیداشت مقام معلم، افزود:

این ایام اختصاص دارد به تجلیل از دو قشر عزیز و زحمتکشی که دست هر دو آنها مانند دست امام و پدر و مادر بوسیدنی است و حق بزرگی بر ما و جامعه ما دارند و البته خود آنها مشکلات خاص خودشان را نیز همراه دارند.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه افزود:

امروز بر متولیان امور است که درد دل آنها را بشنوند و برای حل مشکلات آنها قدم بردارند.
مشکلات معلمان و کارگران با شعار دادن و با نان خوردن از سفره کوچک کارگر و معلم تامین نمی شود بلکه این نمونه ای از ظلم به کارگران و معلمان است.

 

*** جلسات متعدد با کارگران

 

وی با بیان اینکه در قوه قضائیه به ویژه در دوره تحول تلاش کردیم هم حرف و درد و دل کارگر و معلم را بشنویم، ادامه داد:

گام‌های عملی در جهت حل مشکلات آنها برداریم و در روزهای اخیر خبر مربوط به دیدار و ملاقات تولیدگران و کارگران و معلمان با ریاست قوه قضائیه منتشر شد.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد:

در هر یک از این جلسات ۹۰ درصد وقت جلسه به شنیدن حرف های کارگران و معلمان و تولیدکنندگان اختصاص یافت و تنها ۱۰ درصد وقت جلسه به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات ریاست قوه قضائیه اختصاص داده شد و آن هم با رویکرد حل مشکل گروه های مخاطبی بود که نمایندگان شان در دیدار حضور داشتند.

موضوع جلسات ناظر بر نظارت بر حسن اجرای قوانین و بد اجرا شدن برخی قوانین و بر مبنای مطالبات این اقشار بود. بعد از جلسه سه شنبه هفته گذشته ریاست قوه قضائیه با تولیدکنندگان و کارگران در پنجشنبه هفته قبل چهار جلسه متوالی به دیدار با مدیران و هیات مدیره دو مجموعه بزرگ تولیدی کشور اختصاص یافت که هر کدام از این مجموعه ها حدود ۲۰ هزار کارگر دارند.

 

*** بسته پیشنهادی برای حل مشکل هپکو

 

اسماعیلی در ادامه افزود:

همچنین در وقت بعدازظهر پنجشنبه دو جلسه اختصاصی با موضوع هپکو و هفت تپه برگزار شد.

در ارتباط با هپکو مدیران کارخانه و مدیران اجرایی استان و نمایندگانی از وزارت صمت حضور داشتند.

در این جلسه یک بسته پیشنهادی مشکل گشا تهیه و به دولت ارائه شد که خوشبختانه مورد استقبال همگان قرار گرفت و اذعان کردند نسخه پیشنهادی نسخه واقعی حل مشکلات هپکو خواهد بود.

وی ادامه داد:‌ جلسه مربوط به شرکت هفت تپه نیز با حضور نمایندگان کارگری این شرکت و دادستان مرکز استان برگزار و دستوراتی برای حل مشکلات آنها از جمله مشکلات قضایی صادر شد.

 

*** مبارزه با مفاسد اقتصادی

 

سخنگوی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه مبارزه با مفاسد اقتصادی اولویت اصلی ماست و تا زمانی که فساد وجود داشته باشد، مبارزه قاطع و بی امان با مفسدان بدون هیچ ملاحظه ای ادامه خواهد داشت، افزود:

بر همین اساس چهار خبر در ارتباط با مبارزه با مفاسد اقتصادی در اردیبهشت امسال را اعلام می کنم.

وی ادامه داد: امروز همزمان با برگزاری این نشست در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده های اخلالگران اقتصادی، ۲۱ نفر از متهمان اخلال در نظام ارزی کشور که با خرید و فروش غیرمجاز ارز باعث اخلال در نظام ارزی کشور شده بودند، محاکمه شدند.

این متهمان هر کدام در قالب چهار گروه فعالیت می کردند و در مجموع بیش از ۴۸ میلیون دلار ارز توسط این متهمان خرید و فروش شده بود.

 

*** صدور رای محکومیت ٧ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه

 

سخنگوی قوه قضائیه به صدور رای محکومیت هفت نفر دیگر از متهمان بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرد و گفت: تقارن این محکومیت با هفته معلم هدیه ای از ناحیه قوه قضائیه به این قشر عزیز است.

وی در ادامه اضافه کرد:

محمدرضا خانی مدیرعامل وقت بانک سرمایه به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به صورت عمده به تحمل ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، محرومیت دائم از خدمات دولتی و پرداخت جزای نقدی به مبلغ ۶۴۰ هزار یورو و ۶ میلیارد و ۷۲۳ میلیون ریال محکوم شده است.

اسماعیلی ادامه داد: یاسر ضیایی قائم مقام وقت بانک سرمایه به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به صورت عمده به تحمل ۱۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، محرومیت از خدمات دولتی و ضبط مجموعا ۵۲ میلیارد ریال وجوه حاصل از جرم محکوم شده است.

 

***  حکم مدیرعامل وقت بانک سرمایه

 

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه بیان داشت:

خیرالله بیرانوند مدیرعامل وقت بانک سرمایه به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به تحمل ۱۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق دو محرومیت دائم از خدمات دولتی و بهمن خادم عضو هیئت مدیره بانک سرمایه به جرم مشارکت در نظام اقتصادی به تحمل پنج سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، محرومیت دائم از خدمات دولتی و ضبط مبلغ ۹۶۰ میلیون ریال محکوم شده اند.

وی در ادامه افزود:

مهرداد باقری عضو هیئت مدیره به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به پنج سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دائم از خدمات دولتی، پرویز احمدی مدیرعامل وقت بانک سرمایه به پنج سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دائم از خدمات و مشاغل دولتی و علیرضا حیدرآبادی پور به جرم مشارکت در اخلال درنظام اقتصادی به صورت غیابی به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، محرومیت دائم از خدمات دولتی و جزای نقدی به مبلغ ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال محکوم شده اند.

در پرونده امامی و ۲۰ نفر دیگر نیز اخیرا کیفرخواست صادره شده و به زودی محاکمه می شوند و پرونده ۲۰ نفر نیز به دادگاه کیفری دو ارسال شده است.

 

*** صدور حکم برای ١١ قاچاقچی نفت

 

اسماعیلی به صدور رای ۱۱ نفر از متهمان در حوزه قاچاق نفت اشاره کرد و گفت:

در این پرونده عقیل مبارکی به جرم قاچاق عمده ارز به ۱۰ سال حبس تعزیری، مهران طیاری به جرم مشارکت گسترده در قاچاق فراورده های نفتی به صورت سازمان یافته که در یک مرحله هزار و ۳۴۵ تن و مرحله دیگر ۴۷۵ تن بوده، به پنج سال حبس تعزیری بابت یکی از این محموله و متضامنا به پرداخت حدود ۱۴۵ میلیارد جزای نقدی معادل چهار برابر ارزش کالای قاچاق و در ارتباط با محموله بعدی نیز به پنج سال حبس و معادل چهار برابر بهای کالای قاچاق محکوم شده اند.

وی در ادامه اضافه کرد:

شرکای دیگر این پرونده میلاد رحیمی دستجرد به پنج سال حبس، شاهرخ دریابان به پنج سال حبس، مجید زنده دل به تحمل پنج سال حبس، اسماعیل برزگران به ۶ ماه حبس تعزیری و ۲۰ میلیون ریال جزای نقدی، غلامحسین گل آفتاب به پنج سال حبس تعزیری، محمدعلی موسوی فخر به تحمل دو سال حبس تعزیری و جزای نقدی معادل سه برابر میزان کالای قاچاق شده و سعید معتمد به تحمل دو سال حبس تعزیری، محمد آزاده دل به دو سال حبس تعزیری و محرومیت از تاسیس شرکت و عضویت در هیات مدیره و دریافت کارت بازرگانی، اخذ پروانه کسب و محرومیت از صادرات فراورده های نفتی به عنوان مجازات تکمیلی محکوم شده اند.

 

به گزارش خبرکزاری سروش، سخنگوی قوه قضائیه در پایان به صدور رای علی محرر رئیس وقت سازمان چای کشور به جرم اهمال در انجام وظیفه منجر به تضییع گسترده اموال دولتی اشاره کرد و افزود:

این فرد به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و ۱۸۷ میلیارد و ۶۸۹ میلیون و ۸۴۹ هزار و ۱۱۸ ریال جزای نقدی و دو سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی محکوم شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − هفده =

کلید مقابل را فعال کنید