کد خبر:122499
پ
نیروی زمینی ارتش
رئیس قوه قضائیه:

سازمان‌های مردم‌نهاد حقوق عامه را مطالبه کنند

رئیس قوه قضائیه در نشست‌ هم اندیشی با نهادهای مردمی و آئین‌ تجلیل از گروه‌های جهادی تاکید کرد گروه‌های جهادی و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز می‌توانند توجه به حقوق عامه را مطالبه کنند.

رئیس قوه قضائیه در نشست‌ هم اندیشی با نهادهای مردمی و آئین‌ تجلیل از گروه‌های جهادی تاکید کرد گروه‌های جهادی و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز می‌توانند توجه به حقوق عامه را مطالبه کنند.

 

*** ویژگی‌های گروه‌های جهادی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سید ابراهیم رئیسی با اعلام این مطلب، اظهار داشت:
محوری‌ترین ویژگی گروه‌های جهادی به تاسی از بزرگان دین خداباوری و اخلاص است و همچنین اعتماد به نفس و خودباوری، تحقق «ما می توانیم» و بن‌بست‌شکنی از دیگر شاخصه‌های این گروه‌ها است.

 

رئیس قوه قضائیه در ادامه افزود:

در جبهه‌ها، نیروهای جهادی بسیاری از موانع را با بن‌بست‌شکنی برداشتند و این روحیه، روحیه‌ای است که در آن خدا باوری، خودباوری و مردم باوری ارکان اصلی است.

 

*** فعالیت گروه‌های جهادی در شرایط کرونا

 

رئیسی دوست‌داشتن مردم را عنصری محوری در سیره علوی دانست و بیان داشت:

گروه‌های جهادی جلوه ایثار، جهاد و تفکر انقلابی و تحوّلی هستند که این روزها نمونه‎‌هایی از آن توسط طلاب و جوانان در کمک و مساعدت به بیماران و پرستاران و پزشکان در مقابله با ویروس کرونا به نمایش درآمد.

 

وی خدمت بی‌منت به مردم، خود را بدهکارِ انقلاب، نظام و مردم دانستن و حفظ کرامت انسانی را از شاخصه‎های حرکت جهادی عنوان کرد و گفت‌:

جهادگران در حرکت جهادی خود نمی‌گذارند کوچک‌ترین خدشه‌ای به کرامت انسانی وارد شود.

 

رئیس قوه قضائیه در ادامه یادآور شد:

امروز و در گام دوم انقلاب اسلامی، توجه به این حرکت جهادی در همه عرصه‌ها و از سوی همه مسئولان در همه بخش‌ها، یک فرصت و غنیمت است.

 

*** ادغام نهاد جهادسازندگی

 

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود به ادغام نهاد جهادسازندگی اشاره کرد و اظهار داشت:

اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، نهادی با عنوان جهاد سازندگی وجود داشت که در جبهه‌ها از آن به‌ عنوان سنگرسازان بی‌سنگر تعبیر می‌شد ولی این نهاد به‌مرور زمان و در حرکتی نادرست حذف شد.

 

وی خاطر نشان کرد: گروه‌های جهادی امروز می‌توانستند با یک سازماندهی درست، تحت‌عنوان جهادسازندگی شکل جدیدی پیدا کرده و بسیاری از کارهای نشدنی را در کشور انجام دهند.

 

*** اقدامات ضروری شهر و روستا

 

رئیسی با بیان این‌که نباید جریان جهادسازندگی در کشور ادغام می‌شد، افزود:

این نهاد یک حرکت خودجوش، مردمی و انقلابی برای شکل‌دادن اقدامات عمران و آبادانی در کشور و انجام کارهایی بود که به‌ظاهر عنوان می‌شد انجام آنها امکان ندارد.

 

رئیس قوه قضائیه، روحیه‌ تشکل و سازماندهی نیروهای جهادی و خودجوش در سراسر کشور را از اقدامات ضروری دانست که باید در شهر و روستا نتایج آن دیده شوند.

 

*** نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی

 

رئیسی به دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه اشاره کرد و افزود:

این دستورالعمل مبتنی و مستند بر قانون بوده و نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌های جهادی را در اعلام فساد، پیشگیری از وقوع جرم و کشف جرم مشخص و تبیین کرده است.

 

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌های جهادی در عرصه عدالت‌خواهی و آرمان‌خواهی بر اساس دستورالعمل‌ یادشده، محور دیگر این دستورالعمل را مطالبه‌گری حقوق عامه توسط این نهادها عنوان کرد.

 

رئیس دستگاه قضایی، بُعد دیگر ایفای نقش سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های جهادی را اصلاح و بازاجتماعی‌شدن مجرمان دانست و افزود:

کسانی که به هر دلیل دچار آسیب اجتماعی شده‌اند، باید اصلاح شده و به جامعه بازگردند که نهادهای‌ مردمی به‌خوبی می‌توانند قوه قضائیه را در این زمینه یاری دهند.

 

***  ماموریت معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه

 

رئیسی با تاکید بر این‌که آسیب‌های اجتماعی زیبنده نظام اسلامی نیست و مردم را رنج می‌دهد، افزود:

گروه‌های جهادی، دانشجویان و طلاب در هر نقطه‌ای از شهر و روستا می‌توانند دستگاه قضایی را در بازاجتماعی‌کردن افراد آسیب‌دیده یاری دهند.

 

رئیس قوه قضائیه در ادامه اضافه کرد:

ماموریت بازاجتماعی‌کردن آسیب‌دیدگان اجتماعی به معاونت پیشگیری از وقوع جرم این قوه واگذار شده است، اظهارداشت: این موضوع با همه بدنه قوه قضائیه مرتبط است.

 

رئیسی در ادامه خاطر نشان کرد:

به‌ عنوان نمونه، گروه‌های نخبگانی که تحت عنوان اعلام فساد در گوشه و کنار فعالیت دارند، می‌توانند با بدنه سازمان بازرسی کل کشور مرتبط شوند و سازمان زندان‌ها هم می‌تواند برای اصلاح مجرمان و بازاجتماعی‌کردن آنها از ظرفیت‌های گروه‌های جهادی استفاده کند و در خصوص حفظ حقوق مالکیت و بسیاری از مسائل مربوط به زمین و مالکیت، گروه‌های جهادی می‌توانند با سازمان ثبت اسناد همکاری کنند.

 

*** تعاما مردم با دستگاه قضا

 

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر تعامل مردم و گروه‌های‌ جهادی با همه اجزای دستگاه قضا برای ایفای نقش در عرصه‌های مختلف، افزود:

وقتی اقدامی با نگاه آسیب‌زدایی از جامعه صورت گیرد، یک خانواده نجات می‌یابد و موضوع تبدیل به مساله نمی‌شود.

 

رئیسی در ادامه اضافه کرد:

هرجا مردم به میدان آمدند و روحیه جهادی ظهور و بروز کرد، بسیاری از مسائل سامان یافت و خیلی از مشکلات حل شد.

 

رئیس قوه قضائیه این نکته را هم متذکر شد که هر چه جایگاه حقوقی و قانونی ۱۲ هزار گروه جهادی مستحکم‌تر شود، زمینه سوءاستفاده برخی افراد به‌عنوان گروه و تشکل از بین می‌رود.

 

رئیسی در ادامه افزود:

امروز برخی دشمنان دنبال این هستند که در قالب امور خیریه، مجموعه‌هایی را برپا کنند که ریشه خیرخواهی و توجه به مردم ندارد و اهداف بدخواهانه پشت آن است. یکی از رویکردهایی که کشورهای آمریکایی و اروپایی در کشورهای در حال توسعه و جهان سوم دنبال می‌کنند، این است که با گسترش بنیادهای خیریه، اهداف سیاسی و پلیدشان را دنبال کنند.

 

*** درخواست رئیس قوه قضائیه از گروه‌های جهادی

 

رئیس قوه قضائیه از گروه‌های جهادی خواست که در پیگیری‌ ماموریت‌هایشان در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی و برای گره‌گشایی از زندگی مردم، موضوع صلح و سازش را در دستور کار خود قرار دهند.

 

رئیسی در ادامه اضافه کرد:

اگر این موضوع مورد توجه قرار گیرد، بخش قابل توجهی از اختلافات طلبکاران و بدهکاران و پرونده‎های ورودی به دستگاه قضا می‌تواند به صلح و سازش ختم شود.

 

*** مشکلات ناشی از کرونا

 

رئیس قوه قضائیه با اشاره به برخی مشکلات ناشی از شیوع کرونا و نقش گروه‌های جهادی در کاهش این مشکلات خاطر نشان کرد:

گروه‌های جهادی در این ایام می‌توانند برای جلوگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی و کاهش پرونده‌های قضایی، بسیاری از اختلافات ناشی از چک، رابطه موجر و مستاجر و همچنین دعواهای‌ خانوادگی را با ریش سفیدی و کدخدامنشی‌ حل کنند.

 

*** مأموریت معاونت پیشگیری از وقوع جرم 

 

رئیسی در همین راستا معاونت پیشگیری قوه قضاییه و معاونت‌های پیشگیری در سراسر کشور را موظف کرد از ظرفیت گروه‌های مردمی و جهادی در بازاجتماعی‌کردن افراد، پیشگیری از وقوع جرم و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی بهره گیرند تا یک عقبه بسیار قدرتمند فکری و فرهنگی نوآورانه مردمی برای دستگاه قضایی شکل بگیرد.

 

رئیس قوه قضائیه در بخشی از این نشست در پاسخ به مطالبه یکی حاضران برای تعریف مدافعان امنیت اجتماعی از نگاه دستگاه قضا، اظهار داشت:

مدافعان امنیت اجتماعی کسانی هستند که نمی‌گذارند جامعه دچار آسیب شود و آسیب به جامعه را آسیب به شخص خودشان تلقی می‌کنند.

 

رئیسی، گروه‌های جهادی و سازمان‌های مردم‌نهاد را در زمره مدافعان امنیت اجتماعی دانست و اطمینان خاطر داد که ظرفیت عظیم نیروهای مردمی و گروه‌های جهادی می‌تواند در زمینه همکاری‌های قضایی یک مجموعه اثرگذار در سراسر کشور باشند.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

باید زمان تحوّل قضایی را محدوتر و فرایند آن را اجرایی‌تر کرد تا مردم به‌طور ملموس حس کنند در این زمینه اتفاقی افتاده است.

 

*** مشارکت مردم برای  حل اختلافات

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس قوه قضاییه در پایان، اظهار داشت:

این کار در دستگاه قضایی باید نهادینه شود تا با تغییرات‌ مدیریتی و تغییر احتمالی رویکردها و روندها دچار آسیب نشود.

قوه قضائیه می‌تواند همه نیروها و ظرفیت‌های مردمی را به همکاری بطلبد که نمونه موفق آن را در شوراهای حل اختلاف مشاهده کردیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید