کد خبر:122612
پ
سید حسن نصرالله
دبیر کل حزب‌الله تاکید کرد

ایران به دنبال نفوذ در سوریه نیست/ حکومت‌های عربی به فلسطین و آرمانش پشت کرده‌اند

دبیر کل حزب‌الله لبنان با اعلام اینکه ایران به دنبال نفوذ در سوریه نیست، تاکید کرد حکومت‌های عربی به فلسطین و آرمانش پشت کرده‌اند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان با اعلام اینکه ایران به دنبال نفوذ در سوریه نیست، تاکید کرد حکومت‌های عربی به فلسطین و آرمانش پشت کرده‌اند.

 

*** سوریه مشکلی بزرگ برای طرح شیطانی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سد حسن نصرالله در مراسم سالگرد شهادت مصطفی بدرالدین فرمانده مبارز حزب‌الله، اظهار داشت:

سوریه مشکل بزرگی برای طرح آمریکایی- اسرائیلی- سعودی به شمار می‌رود که هدفش سیطره هیمنه‌اش بر منطقه است.

 

وی در ادامه افزود:‌ سوریه زیر بار تسلیم شدن نرفت از این رو استکبار و مزدورانش در جهان و منطقه برای تسلیم کردنش شتافتند. قدرت‌هایی که برای جنگ در سوریه،‌ تسلیم کردن و سیطره بر آن متحد شدند،‌ امروز برای جنگ در کشورهای دیگر با هم متحد شده‌اند.

 

*** مقابله با طرح شیطانی دشمن

 

نصرالله در ادامه تصریح کرد:‌

طرح آمریکایی-اسرائیلی- سعودی تلاش کرد که سوریه را به سمتی سوق دهد که دست از فلسطین و جولان بکشد. ما با وجود اینکه می‌دانستیم رفتن به سوریه چه عواقبی دارد باید به این کشور می‌رفتیم تا با این طرح مقابله کنیم.

 

دبیرکل حزب‌الله ادامه داد:

حجم خطراتی که فلسطین،‌ لبنان، سوریه و سایر مسائل حق‌گرایانه را در منطقه تهدید می‌کردند ما را به سوریه کشاند. فرمانده ما در نبردهای سوریه،‌ شهید بدرالدین بود که آخرین روزهای زندگی‌اش را در این کشور سپری کرد. ما با وجود فشارها و حملات تصمیم گرفتیم عازم سوریه شویم.

 

*** برادری شهید بدرالدین با حاج قاسم سلیمانی

 

وی در ادامه بیان داشت:

شهید بدرالدین دوشادوش شهید ژنرال قاسم سلیمانی در سوریه در نبردها شرکت داشت. سوریه در جنگ پیروز شده اما هنوز نبردهایی پیش روی خود دارد. رهبری سوریه،‌ ارتش و بخش بزرگی از مردم آن در جنگ پیروز شدند و بقیه نبردها هم نیاز به پایداری و ایستادگی دارد.

 

نصر الله در ادامه تاکید کرد:

سوریه از نقشه تجزیه و طرح توطئه‌آمیزی که پول‌های گزاف، تجهیزات نظامی و سلاح و ده‌ها هزار نیروی جنگی برایش هزینه شده بود،‌ رهایی یافت. این کشور توانست به لطف مقاومت و ایستادگی رهبری،‌ ارتش و مردم و ثبات متحدانش در جنگ پیروز شود.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

‌ آنچه نتوانستند در عرصه نظامی در سوریه به آن دست بیابند می‌کوشند در سیاست آن را عملی کنند. نبرد سیاسی کم از نبرد نظامی نیست بلکه خطراتش به مراتب بیشتر است و سوریه همچنان درگیر این نبرد است. این کشور باوجود جنگ روانی و محاصره تاکنون در نبرد سیاسی موفق بوده است.

 

*** ایران به دنبال نفوذ در سوریه نیست

 

نصرالله در ادامه تاکید کرد:‌ کشوری که ایران،‌ سوریه،‌ ونزوئلا،‌ غزه و یمن را محاصره کرده خودش اکنون گرفتار پیامدها و عواقب ویروس کرونا شده است.

 

وی در ادامه افزود:

آنچه درباره دست کشیدن متحدان سوریه از این کشور گفته می‌شود تنها خیال است و پایه و اساسی ندارد. آنچه درباره وجود درگیری میان روسیه و ایران در سوریه گفته می‌شود،‌ نادرست است.

 

نصر الله در ادامه تصریح کرد:

ایران با هیچ کشوری برای نفوذ در سوریه رقابت نمی کند نه با روسیه و نه با هیچ کشور دیگری. هدف ایران در سوریه جلوگیری از تسلط آمریکا و اسرائیل بر سوریه است از این رو ایران هرگز در امور این کشور دخالت نمی‌کند.

 

*** هدف ایران حفظ هویت سوریه است

 

دبیر کل حزب‌الله در ادامه بیان داشت:

هدف ایران حفظ هویت سوریه و محافظت از استقلال و اراده این کشور است تا به دست آمریکا و اسرائیل نیفتد. تصمیم ایران برای حمایت از رهبری سوریه و پشتیبانی از تصمیمات و ثبات این کشور در برابر طرح‌های نفوذ و سیطره بر سوریه، جدی و قاطعانه است.

 

*** اسرائیل در سوریه شکست خورده است

 

وی در ادامه صحبت‌هایش بیان داشت:

‌ وزیر جنگ اسرائیل درباره پیروزی‌های این رژیم در سوریه به مردم خود و جهان دروغ می‌گوید. این پیروزی‌ها وهمی و خیالی است. اسرائیل بر روی گروه‌های مسلح در جنوب سوریه حساب باز کرده که از سال ۲۰۱۱ به طور جدی در سوریه حضور دارند.

 

نصر الله در ادامه افزود: اسرائیلی‌ها و حامیان آن در جنگ با سوریه شکست خوردند. آنها به هر چیزی که مربوط به ساخت موشک در سوریه باشد حمله می‌کنند زیرا آن را قدرت محور مقاومت می‌دانند.

اسرائیلی‌ها در سوریه مورد تهدیدآمیزی می‌بینند. آن‌ها نگران حضور ایران و گروه‌های مقاومت در آنجا هستند. رژیم صهیونیستی از تحولات در سوریه به وحشت افتاده به همین دلیل است که دست به ماجراجویی‌های حساب‌نشده می‌زند.

 

دبیر کل حزب الله در ادامه تاکید کرد:

وزیر جنگ اسرائیل یک «ابله» است که وعده داده قبل از پایان سال جاری ایرانی‌ها را از سوریه بیرون می‌کند. اسرائیل خود و مردمش را با چنین تصوراتی مثل پیروزی در سوریه و آغاز خروج ایران از سوریه فریب می‌دهد. وزیر جنگ این رژیم اعلام کرد که اسرائیل به اهدافش در سوریه رسیده که چیزی جز دروغ و سخنان گمراه‌کننده نبود.

 

***  مبارزه نیروهای ایرانی با دشمن در سوریه

 

نصرالله در ادامه افزود:

تعداد مستشاران ایرانی در سوریه با گذشت سال‌ها افزایش پیدا کرده تا ضمن ارائه مشورت به دولت سوریه،‌ مجامع عربی،‌ سوری و اسلامی را مدیریت کنند. مستشاران ایرانی در سوریه،‌ نظامی نیستند و در نتیجه اسرائیل وارد جنگی وهمی و خیالی علیه ایران شده است.

سوریه نیازی به آمدن نیروهای ایرانی به این کشور ندارد و شماری از نیروهای ایرانی نیز تنها به مدت دو ماه برای نبرود حلب به سوریه آمدند.

 

وی در ادامه تصریح کرد:

بعد از آزادسازی بادیه و باز کردن جاده حلب و پایان نبرد،‌ دمشق از دو سال پیش تصمیم گرفت مبارزان را به کشورشان بازگرداند. تصمیم کاهش تعداد مبارزان در سوریه با هماهنگی با ارتش سوریه و بعد از آزادی‌سازی مناطق صورت گرفت.

اسرائیلی‌ها در خصوص کسب دستاوردها در سوریه سخن می‌گویند و این پیروزی‌ها را از آن خود می‌دانند در حالی که محور مقاومت موفق به کسب این دستاوردها شده است. اسرائیل از روی عمد به دنبال گمراه کردن و دروغ گفتن در خصوص کسب دستاوردها در سوریه است. اسرائیلی‌ها نباید به دروغ‌های رهبران خود گوش بدهند.

ممکن است رهبران آنها مرتکب حماقی شوند که باعث انفجار در منطقه شود. هدف اسرائیل برای بیرون کردن ایران از سوریه نشدنی و غیرممکن است.

 

*** لبنان و صندوق بین‌المللی پول

 

نصرالله در ادامه بیان داشت:

‌ برخی از لبنانی‌ها باید در روند روابط خود با سوریه تجدیدنظر کنند زیرا این مسئله به نفع آنها است.

 

وی درخصوص مسائل اقتصادی لبنان نیز گفت:

ما برای درخواست وام از صندوق بین‌المللی پول ملاحظاتی داریم اما نمی‌خواهیم وضعیت برای دولت لبنان پیچیده شود.

 

*** اهمیت روابط لبنان و سوریه

 

دبیرکل حزب الله روابط با سوریه را برای لبنان مهم دانست و گفت:

روابط با سوریه درهای حل بحران اقتصادی را به روی لبنان می‌گشاید. آنچه لبنان بر روی آن تکیه کرده اعتماد به تلاش داخلی از طریق بازسازی بخش‌های صنعتی و زراعتی است.

 

وی در ادامه افزود:

‌ راه ما برای ورود به بازارهای عربی از طریق سوریه است و بدون آن امکان‌پذیر نیست. کسی که می‌خواهد اوضاع اقتصادی لبنان را بهبود ببخشد نیاز به از سرگیری روابط با سوریه دارد.

لبنان به تنهایی نمی‌تواند مسئله قاچاق و وجود گذرگاه‌های غیرقانونی در مرزهای مشترک با سوریه حل‌وفصل کند. ارتش لبنان به‌تنهایی نمی‌تواند با قاچاق در مرزها مقابله کند و تنها راه برای حل این مسئله، همکاری دو جانبه با سوریه است.

 

*** حضور نیروهای سازمان ملل در مرزهای سوریه

 

دبیرکل حزب الله لبنان درباره حضور نیروهای سازمان ملل در مرزهای سوریه نیز گفت:

استقرار این نیروها یکی از اهداف تجاوز سال ۲۰۰۶ به لبنان است. هرگز نمی‌توان وجود نیروهای بین‌المللی در مرزهای مشترک لبنان و سوریه را پذیرفت چرا که خوب می‌دانیم حضور آنها یکی از مهمترین شروط جنگ اسرائیل علیه لبنان بود.

 

وی در ادامه خواستار از سرگیری روابط با سوریه شد و گفت: در غیر این صورت لبنان به سمت فروپاشی پیش خواهد رفت.

سوریه آماده از سرگیری روابطش با لبنان است که مسئول به تاخیر انداختن و تعلل در این اقدام است. لبنان به یک تصمیم حاکمیتی برای برقراری رابطه با سوریه نیاز دارد.

 

*** درخواست دبیر کل حزب‌الله البنان ز مردم این کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دبیرکل حزب‌الله در پایان از همه لبنانی‌ها خواست با تمام جدیت دستورالعمل‌ها و اقدامات لازم را برای مقابله با ویروس کرونا رعایت کنند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید