کد خبر:122818
پ
قالیباف
منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم تاکید کرد

انتقاد قالیباف از ساختار حکمرانی کشور/ مجلس یازدهم برای اصلاح ساختار باید پا جلو بگذارد

قالیباف با انتقاد از ساختار حکمرانی کشور، بر اصلاح آن توسط مجلس یازدهم، تاکید کرد.

قالیباف با انتقاد از ساختار حکمرانی کشور، بر اصلاح آن توسط مجلس یازدهم، تاکید کرد.

 

*** تمرکزگرایی در ساختارهای اجرایی کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمرباقر قالیباف با انتقاد از تمرکزگرایی در ساختارهای اجرایی کشور، اظهار داشت:

امروز ساختار حکمرانی ما در کشور آنقدر در تصمیم‌گیری متمرکز شده است که برای مدیریت امور یک بخشداری یا دهداری نیز از تهران تعیین تکلیف می‌کنیم.
بخشی از ناکارآمدی‌هایی که امروز شاهد هستیم به بحث مدیریتی در کشور برمی‌گردد.

 

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در ادامه اضافه کرد:

باید بپذیریم که بخش عمده‌ای از این موضوع هم به ساختار کشور و نوع حکمرانی ما باز می‌گردد.

با نوع تفسیری که از قانون اساسی در حوزه های اجرایی شده، همه قدرت متمرکز در یک نقطه و یک مجموعه در دولت شده است که البته بحث من مربوط به این دولت و آن دولت نیست، بلکه در روند بعد از انقلاب چنین چیزی بوده است.

 

*** نگاه قالیباف به ساختار حکمرانی کشور

 

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بیان کرد:

بخش عمده نارسایی ما در حکمرانی، ریشه در موضوع توزیع قدرت است.

بحث‌های مختلفی داریم در خصوص شورایاری‌ها، نظارت، بودجه و انتخابات آن، نداشتن درآمد‌های پایدار و موارد دیگر که هریک در جای خود باید بررسی شود ولی این نوع توزیع قدرت و تمرکزی که در ساختار وجود دارد هم باید تغییر کند.

 

*** نیازمند الگوی جدیدی برای حکمرانی در کشور هستیم

 

وی با بیان اینکه جایی در دنیا دیگر چنین روشی برای حکمرانی وجود ندارد، افزود:

این روش حتی با انقلاب و آرمان‌های امام راحل هم سازگاری ندارد.

در قانون اساسی هفت اصل مرتبط با شورای شهر است که اصل های هفتم، یکصد و یکم تا یکصد و هفتم هستند. اینکه دیوان محاسبات به شهرداری ها ورود می کند کار خوبی است، ولی کاری خلاف قانون است چرا که دیوان محاسبات به بودجه های دولتی می تواند رسیدگی کند نه به نهادهای غیردولتی.

 

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در ادامه افزود:

ما معتقدیم مجلس شورای اسلامی دستگاه نظارتی بر عملکرد شوراهای شهر و شهرداری‌ها است، معتقدیم دیوان محاسباتِ امورات شهرداری لازم داریم.

ناگزیریم سیستم متمرکز خود را به یک سیستم نیمه متمرکز تبدیل کنیم و هیچ کجا برای این مهم مناسبت تر از شوراها، شهرداری ها و ده یاری ها نیست، در حقیقت ما نیازمند الگوی جدیدی برای حکمرانی در کشور هستیم.

 

قالیباف در ادامه تصریح کرد:

اصلاح امورات شوراها و مطالبه از شورای نگهبان برای اینکه هفت اصل مرتبط با شوراها را اینقدر زیر نبینند، مثل اصل ۴۴ اقتصاد که تفسیر جدیدی از آن ارائه کردند، اینها لازمه تحول در نظام اداری اجرایی کشور است.

 

*** طلب همه کارها از نماینده کار درستی نیست

 

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بیان داشت:

اینکه همه کارهای خدماتی یک شهر را از نماینده مجلس شورای اسلامی آن حوزه انتخابیه مطالبه می‌کنند کار درستی نیست و این در صورتی است که این قبیل امور باید به شورایاری ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها واگذار شود.

 

*** اصلاح ساختار نظام اداری اجرایی

 

وی در ادامه اضافه کرد:

معتقدم ساختار تحول نظام اداری اجرایی ما باید دو بُرش بخورد؛ یکی برش موضوعی در کارها است که باید مبنای آن این باشد که هرکاری که جنسش تصدی گری است فارغ از کم حجم یا پُر حجم، باید به شوراهای شهر واگذار شود و هر کاری که جنسش حاکمیتی است ولو آنکه کار کوچیکی باشد باید در اختیار حوزه مرکزی باشد.

به طور مثال قضاوت یا کشف جرم جنسش کاری حکومتی است که باید در اختیار حوزه مرکزی قرار داشته باشد، اما پیشگیری از جُرم ضرورتی ندارد که متمرکز در مرکز باشد.

صدور پاسپورت کاری خدماتی است که لزومی ندارد حتما در مرکز ارائه شود و از این قبیل امور که می توان آنها را غیرمتمرکز اداره کرد، بسیار است.

 

*** ضرورت غیرمتمرکزکردن ساختار اداره کشور

 

قالیباف در ادامه بیان داشت:

با غیرمتمرکزکردن ساختار اداره کشور میتوان تحولی در نظام اداری و اجرایی کشور بوجود آوریم و بار سنگینی را از دوش دولت برداریم تا بتواند به کار اصلی خود رسیدگی کند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: ما هنوز در اقتصاد دچار مشکل هستیم، شما ببینید از سال ۹۰ تا ۹۸ شاهدیم که کیک اقتصاد ما ۳۳درصد کوچکتر شده است. دولت باید مشکلات کلان کشور در حوزه اقتصادی را حل کند باید مشکل نقدینگی را حل کند ولی آنقدر درگیر امورات ریز یک دهداری یا شهر و روستا شده است که نمیتواند.

 

*** مجلس برای اصلاح ساختار باید پا جلو بگذارد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام  در پایان خاطرنشان کرد:

حتما باید مجلس شورای اسلامی پا جلو بگذارد و یک مقدار تمرکز‌گرایی را برداریم و اجازه بدهیم که مردم در کارهای جاری و روزانه خودشان در شهرها کارها را پیش ببرند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید