کد خبر:122823
پ
اسماعیلی
سخنگوی قوه قضاییه خبر داد:

نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه/ رسیدگی به ٧١ هزار پرونده در دیوان عالی کشور طی سال ٩٨

سخنگوی قوه قضائیه از رسیدگی به ٧١ هزار پرونده در دیوان عالی کشور در سال ٩٨ خبر داد.

سخنگوی قوه قضائیه از رسیدگی به ٧١ هزار پرونده در دیوان عالی کشور در سال ٩٨ خبر داد.

 

*** نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، غلامحسین اسماعیلی در بیست و ششمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به برخی اقدامات جهادی قوه قضائیه در سال ١٣٩٨ افزود:

علاوه بر رسیدگی های قضایی و پرونده های عمومی بیش از هفت هزار موضوع ماده ۴٧٧ رسیدگی شد و رسیدگی ها به روز شد و اکنون پرونده معوق و مسن در دیوان عالی کشور نداریم.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه افزود:

در سال ٩٨، ٩ هزار و ٩٣ پرونده موضوع ماده ۴٧٧ رسیدگی شد که معادل ۶ برابر سنوات قبل از آن بوده است.
دیوان عالی کشور علاوه بر رسیدگی های قضایی، هیات های قضایی ویژه به استانهای مختلف اعزام شدند که از ۴٣٠ شعبه بازدید داشتند و در این بازدیدها١٢٠٠ پرونده بررسی شد.

 

*** کرونا حریف رمضان مسلمانان نشد

 

اسماعیلی در ادامه بیان داشت:

رمضان به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و رمضان امسال ما به اصطلاح کرونایی گذشت و علی رغم همه محدودیت ها زیبا سپری شد.
وی در ادامه اضافه کرد:

کرونا آسیب‌های زیادی به جامعه بشری وارد کرد اما نتوانست حریف رمضان مسلمانان شود و کرونا مجبور شد، در برابر روزه و روزه داران، شب‌ زنده‌داری و احیا و کمک‌های مومنانه سر تعظیم فرود آورد و هرچند در اماکن مقدس بسته بود اما در دل‌های پاک مومنان درب‌های تازه‌ای برای ارتباط با خدا گشوده شد و مومنان در مجالس شب‌های قدر اهل ایمان نشان دادند که برخلاف مدعیان روشنفکری و غرب‌زدگان و دنیاپرستان تمام شیوه‌های بهداشتی را رعایت کردند و در عین فاصله‌گذاری فیزیکی اجتماعات مذهبی و معنوی را برگزار ‌کنند؛ تا کور شود هر آن‌که نتواند دید.

 

*** تسلیت شهادت دریادلان نیروی دریایی

 

اسماعیلی شهادت دریادلان نیروهای راهبردی اسلام را تسلیت گفت افزود: اینان قطعا میهمانان ویژه شهید رمضان خواهند بود.

 

*** روز قدس روز اسلام است

 

وی با اشاره به روز قدس اظهار داشت:

این روز، روز اسلام و مسلمانان و مردم مظلوم فلسطین است و روز قدس امسال چه شهرها سفید و زرد و قرمز باشد و چه در قرنطینه خانگی باشیم یا نباشیم و به خیابان ها بیاییم یا نیاییم و نماز جمعه برگزار شود یا نشود؛ نفرین و مرگ بر اسراییل لرزه بر اندام رژیم غاصب خواهد انداخت.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: روز قدس امسال پیوند مردم مسلمان با فلسطینیان تقویت می‌شود و پشت آمریکای جنایتکار را به خاک می‌زنیم و نابودی آنها را فریاد می زنیم و ما هر سال در روز قدس به نابودی اسراییل نزدیک و نزدیک تر می‌شویم.

 

*** حکم اعدام دو اخلالگر ارزی و بازار خودرو و سکه

 

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه با اشاره به تداوم مبارزه با فساد به تشریح مهمترین احکام صادره پرداخت و گفت:

در پرونده‌ای که بیش از ۵٠ متهم داشت کیفرخواست برای بیش از ۴٠ نفر صادر و ٣۴ متهم در دادگاه محکوم شدند.

وی در ادامه افزود: در این پرونده که بخشی از آن اخلال ارزی و بخشی اخلال در نظام خودرو و سکه بود، وحید بهزادی فرزند ابوطالب و همسرش نجوا لاشیدایی به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق ثبت سفارشات صوری و صرافی غیر مجاز و پیش خرید ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه از سایپا، مشارکت در پول‌شویی به میزان ۳۲ هزار میلیارد به اعدام محکوم شدند.

از منزل این فرد ۲۴ هزار سکه تمام بهار آزادی و صد کیلو طلا کشف شده است که البته این حکم قابل تجدید نظر خواهی است.

 

*** صدور احکام ۶١ ماه حبس برای دو نماینده مجلس

 

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه اظهار داشت:

مهدی جمالی مدیر عامل سابق سایپا به هفت سال حبس، رضا تقی زاده معاون سابق بازاریابی سایپا به ١۵ سال حبس، محمد عزیزی نماینده مجلس به ۶۱ ماه حبس تعزیری فریدون احمدی به تحمل ۶۱ ماه حبس، حسین هشترودی رئیس سابق حراست سایپا به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.
وی ادامه داد: در یکی از پرونده‌ها که اکنون مفتوح است بخشی از بدهی‌ها به بانک‌های ملت و پارسیان بازگردانده شد.

اسماعیلی در ادامه افزود: در رسیدگی به این پرونده علیرغم اینکه بانک صادرات شکایتی از متهم نداشت در تحقیقات مشخص شد این بانک هم از متهم طلب دارد که در نهایت اموالی از متهم پرونده در اختیار بانک صادرات قرار گرفت و این اموال پاسخگوی ۶ هزار میلیارد تومان طلب بانک صادرات است.

 

*** صدور احکام ٢١ اخلالگر ارزی

 

اسماعیلی در ادامه بیان داشت:

در پرونده ارزی دیگری که ٢١ متهم داشت، آرای متهمان صادر شد و براساس آن، حسن خویی به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی به میزان بیش از ۱۰ میلیون دلار و ۳۴ میلیون و ۹۷۸ دلار نیم سوخته و ۲۰ هزار و ۱۰۰ دلار دیگر به سه سال حبس و ضبط این مبالغ و پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

وی ادامه داد: فرزاد اصغرزاده به جرم اخلال در نظام ارزی به سه سال حبس تعزیری، امیر سوقانی به جرم اخلال در نظام ارزی به سه سال حبس تعزیری و جزای نقدی محکوم شده اند.

 

*** ممنوعیت صدور حکم تخلیه برای قراردادهای اجاره‌ منقضی شده

 

سخنگوی قوه قضائیه درباره حکم تخلیه قراردادهای منقضی اجاره در برخی مراجع قضایی گفت:

به همه واحدهای قضایی ابلاغ شد در ارتباط با قراردادهای اجاره‌ای که موعد اجاره آنها منقضی شده نه حکم تخلیه صادر شود نه حکم تخلیه‌ای اجرا شود و این دستور برای همه واحدهای قضایی لازم الاجرا است.

اسماعیلی در ادامه افزود: این دستور در حال اجراست و طبق رصدهای ما تاکنون تخلفی به ما گزارش نشده است البته یکی دو مورد که در رسانه‌ها منعکس شد، متوجه شدیم مربوط به احکام قضایی نبوده و در ارتباط با منازل سازمانی بوده که اجاره به فرد داده‌اند و خود سازمان ها اقدام کرده اند.

 

*** عده زیادی از زندانیان مرخص شده به زندان باز نمی‌گردند

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت اعطای مرخصی زندانیان در ایام کرونا گفت:

در بخشنامه‌ای که از سوی رئیس قوه قضاییه صادر شد، تکلیف بسیاری از زندانیان مشخص شده است و عده‌ای از زندانیان مشمول عفو شدند.
وی ادامه داد: عده‌ای هم بنا بر جرمی که انجام دادند و مخاطراتی که آزادی طولانی مدت آن‌ها ممکن است داشته باشد، برابر برنامه زمانبندی و امکانات مربوط به قرنطینه، به زندان باز می گردند و عده بسیاری هم که به مرخصی رفته اند دیگر به زندان باز نمی گردند.

 

*** دادگاه طبری به دلیل استعفای وکلای پرونده برگزار نشد

 

سخنگوی قوه قضائیه پیرامون اینکه پیش از این گفته شده بود دادگاه طبری در اردیبهشت ماه برگزار می شود آیا این دادگاه برگزار شده است یا نه، گفت: دادگاه برگزار نشد و علت عدم برگزاری به لحاظ موضوعی در فرایند پرونده بود و این‌که با چه انگیزه‌ای وکلا آن را رقم زدند.

اسماعیلی در ادامه افزود:

براساس وعده و جدول برنامه‌ریزی قانونی وقتی پرونده به دادگاه کیفری یک بیاید باید خوانده شود و بعد وکلا آن را بخوانند و ما جدول دادگاه را لحاظ کردیم‌ و قرار بود ۳۰ یا ۳۱ اردیبهشت ماه دادگاه برگزار شود اما در آخرین روزی که وکلای پرونده باید نظر می‌دادند و در پایان مهلت نقایص پرونده را اعلام می‌کردند، به جای این‌که بگویند پرونده نقص دارد یا نه؛ هر دو وکیل اعلام استعفا کردند.

وی خاطرنشان کرد: اقدام وکلا جای تامل دارد و این موضوع را ارزیابی می کنیم زیرا این اقدام وقت دادرسی را به تعویق انداخت.
سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: با استعفای وکلا، دادگاه مجبور شد که ۱۰ روز وقت دهد که اگر متهم وکیل دیگری میخواهد تعیین کند و در غیر این صورت وکیل تسخیری اعمال می‌شود.

احتمالا در دهه دوم یا سوم خرداد جلسه دادگاه برگزار می شود.

 

*** آیین‌نامه کنونی وکالت پاسخگوی نیازمندی‌های امروز نیست

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره دستور اخیر رئیس قوه قضائیه در خصوص اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون استقلال کانون های وکلا گفت:

بارها گفتیم به قانون احترام می‌گذاریم و معتقدیم همگان باید به قانون احترام بگذارند اما قوانین ما پراکنده و متعدد است.

وی ادامه داد: نمی شود در یک حوزه به یک قانون توجه کنیم و سایر قوانین را نادیده بگیریم.

 

اسماعیلی خاطرنشان کرد: قوه قضاییه در تحول نظام قضائی و در کارآمدی و سلامت مجموعه قضایی نیازمند سلامت و کارآمدی و تحول و ساماندهی حوزه‌هایی است که شانه به شانه مجموعه‌های قضائی ایفای نقش می‌کنند یعنی وکلا، کارشناسان و ضابطان.

عدالت زمانی اجرا می‌شود که در حوزه قضا، وکالت، کارشناسی و ضابطان یک ساماندهی جدی انجام شود و قوه قضاییه آنچه قانون برای نظارت تکلیف کرده، حتما اعمال می کند.
نظر دستگاه قضا بر این است که آیین‌نامه کنونی وکالت پاسخگوی نیازمندی‌های امروز نیست و این آیین‌نامه حتما باید متناسب با شرایط روز بازبینی و بازنگری شود.
در این حوزه بارها گفتیم از نظرات حقوقدان و وکلا و به ویژه کانون های وکلا استقبال می‌کنیم و با حفظ استقلال آنها حتما این گام در آینده برداشته می شود.

 

*** پیش پرداخت و تقسیم مهریه نیازمند تعدیل است

 

اسماعیلی درباره نوسانات قیمت سکه افزود:

متاسفانه بار اول نیست که نوسانات در این خصوص اتفاق می افتد و در هر مرحله سعی کردیم وظایف درون و بیرون قوه‌ای خود را انجام دهیم.

وی درباره مهریه بیان داشت:

در مرحله اول اعلام کردیم که در تقسیط مهریه بانوان، میزان تعداد سکه هایی که برای پیش پرداخت و تقسیط در نظر گرفته شده، نیازمند تعدیل است. هم در دوره های گذشته این کار انجام شد و هم در دوره جاری انجام می شود.

اسماعیلی افزود: به طور طبیعی متولی این حوزه بانک مرکزی است. ما به عنوان قوه قضاییه بخشی به عنوان مطالبه گری و بخشی به عنوان وظایف نظارتی و بخشی نیز به عنوان همکاری، آماده کمک هستیم.

 

*** قوه قضاییه از سوت‌زنان فساد تقدیر و حمایت می کند

 

سخنگوی قوه قضائیه درباره تاکیدات رئیس قوه قضاییه برای حمایت از سوت‌زنان فساد گفت:

بارها اعلام کردیم که از آمران به معروف و ناهیان از منکر و از گزارش دهندگان فساد به دستگاه قضایی هم تشکر و هم حمایت می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: از مطالبه گری هایی که اقشار مختلف جامعه به ویژه قشر جوان و دانشجویان از بخش های حاکمیتی دارند حمایت و استقبال می کنیم و البته همان طور که رهبر انقلاب نیز روز گذشته در ملاقات با دانشجویان فرمودند، معتقدیم این مطالبه گری ها باید با رعایت موازین اخلاقی و قانونی باشد.

گزارشاتی از فساد از جامعه خبرنگاران داشتیم؛ خبرنگاران صدا وسیما رسانه ای کردند اما به کسی اتهام نزدند و آبروی کسی را نبردند و موضوع فساد را برملا کردند.
بنا داریم در مناسبتی ویژه مانند هفته قوه قضاییه یا روز خبرنگار از آنها تقدیر کنیم.

 

*** ادعای دستگیری در دانشگاه تکذیب می‌شود

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره دستگیری فردی داخل دانشگاه شهید بهشتی گفت:

ادعای دستگیری در دانشگاه تکذیب می شود و اصلاً دستگیری در دانشگاه انجام نشده است.

وی در ادامه اضافه کرد: چه کنیم با کسانی که شایعه‌سازی و دروغ‌پردازی می‌کنند؟ حضور ضابطان در دانشگاه برای این بود که بعد از بازداشت، فرد در بازجویی خود اقرار و اعتراف کرد که بخشی از اسناد مجرمانه در اتاق کارش در دانشگاه و لپ‌تاپ او که در اتاق کارش بوده، قرار دارد.
ضابطان برای دستیابی به این اسناد و مدارک رفتند و این اسناد و مدارک را از اتاق این فرد در دانشگاه برداشتند.
قانون را هم می‌دانیم و هم قوه قضاییه و ضابطان مجاز به دستگیری افراد در داخل دانشگاه نیستند ولی وقتی فرد اعتراف کرده اسناد و مدارک داخل اتاقش در دانشگاه است، نباید مراجعه کنیم؟

 

*** در مبارزه با قاچاق کالا موفق نبودیم

 

اسماعیلی درباره عملکرد دستگاه‌ها در مبارزه با قاچاق کالا گفت:

وجود کالاهای قاچاق در سطح گسترده در یک برآورد جمعی حکایت از آن دارد که در امر مبارزه با قاچاق کالا موفق نبودیم.

وی ادامه داد: البته متولی اصلی مقابله و پیشگیری از قاچاق کالا، بخشی‌هایی مانند گمرکات و بانک‌ها و ضابطین دستگاه قضائی و ستاد مبارزه با قاچاق کالاست.

در پرونده‌های قضائی تشکیل شده معتقدیم خوب عمل کردیم و نمی توانیم بگوییم پرونده‌ای تشکیل شد و رسیدگی نکردیم یا احکام بازدارنده نبوده است.
معتقدیم باید در این حوزه با اتخاذ تدابیر مناسب و شناسایی گلوگاه‌های فسادزا و قوانین و مقررات مبهم، بازنگری در شیوه مبارزه با قاچاق کالا انجام شود.

 

*** پرونده مفتاح رهنورد دوم تیرماه رسیدگی می شود

 

سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده مفتاح رهنورد گفت:

این پرونده خودرویی بیش از ١۶٠٠ شاکی و ٩ متهم دارد که در شعبه یک دادگاه کیفری یک استان تهران در حال رسیدگی است و پرونده مفتاح رهنورد دوم تیرماه رسیدگی می شود.

اسماعیلی در ادامه خاطرنشان کرد:

علت طولانی شدن فرایند رسیدگی به دلیل وجود چند پرونده کثیرالشاکی از جمله رامک خودرو در شعبه رسیدگی کننده بود.

البته پرونده رامک خودرو قبلا رسیدگی و رأی صادر شده و در بخش دوم این پرونده که با ۶ هزار شاکی به دادگاه ارسال شده، برای آن نیز وقت رسیدگی تعیین شده است.

 

*** پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی در مرحله تحقیقات

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی گفت:

این پرونده در حال رسیدگی است و تا امروز تعدادی از خانواده‌های جانباختگان اعلام شکایت کردند و پرونده مرحله تحقیقاتی خود را می‌گذراند و باید گزارش وزارت راه درباره جعبه سیاه هواپیما هم مطرح شود.
یک نفر در این پرونده بازداشت شده است و از افرادی تحقیق به عمل آمده و آزاد شدند.

 

*** ۷ سال حبس برای جزایری

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره صدور دو حکم قطعی برای شهرام جزایری گفت:

خبر محکومیتی که اعلام شد، درست است و وی اقدام به فرار از کشور و کلاهبرداری کرده بود که محکوم شد و هفت سال حکم کلاهبرداری برای او قابل اجراست و حکم در دادگاه بدوی صادر و در دادگاه تجدیدنظر هم تایید شده است.

 

*** بازداشت سه متهم در پرونده خرید و فروش نوزاد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی قوه قضاییه در پایان درباره خرید و فروش نوزادان، اظهار داشت:

خبر در حدی که رسانه‌ای شد، مبالغه آمیز بود و جرایم سازمان یافته و خرید و فروش نوزادان نبود؛ ضابط پرونده و رسانه‌ها بزرگ نمایی کردند.

موردی خاص در یکی از استان‌ها بود که می خواستند نوزاد را معامله کنند ولی با گزارش حراست این بیمارستان موضوع برملا شد.
سه متهم در این پرونده بازداشت هستند البته مجازات‌های کنونی را کافی نمی‌دانیم ولی در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مجازات کسانی که مبادرت به خرید و فروش نوزاد می‌کنند، تشدید شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید