کد خبر:122802
پ
کرونا
سخنگوی دولت تاکید کرد

نیاز به ترمیم اساسی جامعه در پساکرونا داریم/ تبعات کرونا در بخش‌های مختلف

سخنگوی دولت با اشاره به تبعات کرونا در بخش‌های مختلف تاکید کرد نیاز به ترمیم اساسی جامعه در پساکرونا داریم.

سخنگوی دولت با اشاره به تبعات کرونا در بخش‌های مختلف تاکید کرد نیاز به ترمیم اساسی جامعه در پساکرونا داریم.

 

*** افتتاح شبکه رسانه‌ای شهر

 

به گزارش خبرگزاری سروش، علی ربیعی در آیین افتتاح شبکه رسانه‌ای شهر زیرمجموعه شهرداری تهران با تشریح شرایط جامعه پس از شیوع بیماری کرونا و نیز چگونگی آن در پساکرونا تاکید کرد:‌

بیشتر بر مباحث سیاسی و اقتصادی ناشی از کرونا توجه شده در حالی که مردم به شدت دچار آسیب‌های اجتماعی شدهاند و به حمایت اجتماعی نیاز دارند.

 

*** تبعات کرونا در بخش‌های مختلف

 

سخنگوی دولت با تشریح تبعات کرونا در بخش‌های مختلف علمی و سیاسی بیان کرد:‌

کرونا در روابط بین‌المللی تغییر ایجاد کرده، ملی‌گرایی را در کشورها تغییر داده و اقتصاد را دچار تحول کرده، اما بحث مهمی که به آن پرداخته نشده و وظیفه داریم به عنوان فعالان حوزه ارتباطات به آن بیشتر بپردازیم، بررسی تاثیرات اجتماعی کرونا است.

 

وی با بیان اینکه کرونا حدفاصل‌های بزرگی در جامعه ایجاد کرده است، گفت:

باید باور داشته باشیم که مردم پس از کرونا دیگر مثل قبل نیستند، اما هیچ‌کس به این موضوع توجه نکرده است؛ در این شرایط ضرورت دارد به روابط خانوادگی و تاثیرات کرونا بر آن نیز توجه شود.

 

*** نقش رسانه‌ها در دوران کرونا و پس از آن

 

سخنگوی دولت بر ضرورت همه جانبه بودن بررسی تبعات کرونا تاکید کرد و گفت:

حتی در بررسی و پوشش اخبار کرونا هم تک بعدی نگریستیم و اخبار را با نگاه سیاسی بررسی کردیم؛ در حالی که ریزش طبقات پایین ناشی از کرونا را متوجه نشدیم.

 

ربیعی با اشاره به نقش موثر رسانه‌ها برای بهبود شرایط در دوران شیوع کرونا و نیز پس از آن اظهارداشت:

در دوران کرونا در جامعه اطلاعاتی نیاز به تسلی بخشی ارتباطی داریم؛ درواقع به ارتباطات برای ارتباطات نیاز داریم.

 

*** آسیب روحی کرونا به جامعه

 

سخنگوی با بیان این که همزمانی تحریم و کرونا آسیب روحی بزرگی به جامعه وارد کرده که به آسانی قابل جبران نیست به تشریح نتیجه آسیب‌شناسی فرآیندهای تولید و انتشار محتوا در رسانه ها بویژه پس از شیوع کرونا پرداخت و گفت:‌ بیشتر مواقع تولیدات ما در این مدت دست خودمان نبوده است.

 

ربیعی در ادامهخ افزود:

به طور مثال روز اول اسفند که یک نفر را به بیمارستان منتقل می‌کردند و ما لباس او را با مردم «ووهان چین» مقایسه کردیم اقدام به خودزنی کردیم. از همان جا این حرمان (ناامیدی) در جامعه تولید شد، که اثرات زیادی نیز دارد.

در شرایط اوج شیوع کرونا، جمله یک پزشک، بارها در فضای مجازی دست به دست شد، حتی خودمان به عنوان کارشناسان رسانه نیز این کار را کردیم و متوجه نبودیم روح و روان آسیب دیده جامعه بعد از کرونا چطور باید حمایت شود.

 

*** ترمیم اساسی جامعه در پسا کرونا

 

ربیعی با بیان اینکه نیاز به ترمیم اساسی جامعه در پسا کرونا داریم، گفت:

باید نقش خودمان را بازآفرینی کنیم و این کار مهم در دوران فعلی و آینده یعنی پس از کرونا بسیار حیاتی تر است زیرا همزمانی تحریم و کرونا شرایط بدی را برای جامعه ایجاد کرده که ترمیم آن بسیار سخت است.

 

*** درخواست سخنگوی دولت 

 

ربیعی در ادامه با اشاره به نقش و اهمیت فعالیت شبکه رسانه‌ای شهر وابسته به شهرداری تهران که با هدف تولید محتوا در زمینه مسائل شهری ایجاد شده است، از مجموعه مدیریت شهری پایتخت نیز خواست تا به مقوله آسیب های اجتماعی مردم در این شرایط بپردازد.

 

*** تسهیل امور با تعامل بیشتر

 

سخنگوی دولت در ادامه افزود:

شهرها، محله‌ها و محل زیست شهروندان در شهرها برای ما بسیار اهمیت دارند؛ در نسل جدید تعلق خاطری دیگر به محله وجود ندارد.

 

ربیعی در ادامه تصریح کرد:‌

نوعی سرگشتگی در زندگی شهری ایجاد شده، نتوانسته ایم در ارتباط با زندگی شهری آگاه‌سازی و زندگی شهری را با وجود همه مشکلات تسهیل کنیم.

 

*** رفع آسیب‌های کرونا

 

ربیعی در ادامه بیان داشت:

شبکه شهر می‌تواند از این منظر کمک کند تا بتوانیم با مردم شهر بیشتر صحبت کنیم و با بهره گیری بیشتر از حضور شهروندان تولیداتی داشته باشیم.

وی به آثار ایجاد شده در شهرها در نتیجه شیوع کرونا نیز اشاره و بیان کرد:‌ شبکه شهر می‌تواند با تولید محتوای مناسب به رفع این آسیب کمک کند.

 

***  اعتبارافزایی به رسانه‌های داخلی

 

به گزارش خبرگزاری سخنگوی دولت در پایان، اظهار داشت:

از نگاه امنیت ملی نیازمند اعتبارافزایی به رسانه‌های داخلی هستیم، نقش این رسانه‌ها همچون شبکه شهر را در حل مشکلات و آسیب‌های اجتماعی با تولید محتوا محور و علمی، مهم ارزیابی کرد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − ده =

کلید مقابل را فعال کنید