کد خبر:122901
پ
بانک مرکزی
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد

سرمایه‌گذاران بازار ارز ریسک آن را بپذیرند/ هدف‌گذاری رساندن تورم به ۲۲ درضد

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به هدف‌گذاری رساندن تورم به ۲۲ درضد تاکید کرد سرمایه‌گذاران بازار ارز باید ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را بپذیرند.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به هدف‌گذاری رساندن تورم به ۲۲ درضد تاکید کرد سرمایه‌گذاران بازار ارز باید ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را بپذیرند.

 

*** بانک مرکزی و ثبات در بازار ارز

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی درباره راهکارهای بانک مرکزی برای ثبات در بازار ارز، اظهار داشت:

شرایطی که اسفند ماه اتفاق افتاد اول تحریم بود و ما در فشار حداکثری هستیم و اینکه تلاش می‌شود مشکل اقتصادی ایجاد شود و دومین اتفاق نیز کرونا و سومین نیز سقوط قیمت نفت بوده است.

این امر باعث شد که اختلالاتی ایجاد شود، البته ما از نظر اسکناس مشکلی نداریم و آن چیزی که در بازار اثر گذاشته حواله است و البته بعد از دو ماهی که مشکلات کرونا بوده است، صادر کنندگان نیاز به حواله دارند.

 

*** بازگشت ارز توسط صادرکنندگان

 

همتی با بیان اینکه، ۲۰ میلیارد دلار ارز هنوز از سال ۹۸ توسط صادر کنندگان بازنگشته است و البته آن‌ها چهار ماه فرصت برای بازگشت داشته‌اند، ادامه داد:

پیش بینی می‌شود هفته آینده عرضه ارز سال ۹۸ توسط صادرکنندگان اتفاق بیفتد و امیدواریم که این اتفاق بیفتد.

 

*** صرفه اقتصادی دوسویه برای نرخ ارز

 

رییس کل بانک مرکزی در ادامه، خاطر نشان کرد:

نرخ ارز باید به گونه‌ای باشد که برای واردکننده و تولید کننده صرفه داشته باشد.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

نمی خواهیم در نرخ دخالت کنیم و نوسانات بازار طبیعی نیست و به خاطر شرایط خاص کشور است و مردم سختی‌های زیادی برای استقلال کشیدند و هزینه داده‌اند.

 

*** نگاه خوشبینانه رئیس کل بانک مرکزی

 

همتی با اشاره به اینکه من افتخار می‌کنم مسئول بانک مرکزی کشوری هستم که در دو سال گذشته با بدترین فشارها مقاومت کرده و مردم نیز مقاومت کردند، افزود:

مردم سختی‌های زیادی دیدند ولی بالاخره استقلال هزینه دارد و من اطمینان دارم در آینده نزدیک نتایج آن را خواهیم دید.

 

*** تعدیل بازار ارز

 

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه نرخ‌های فعلی ارز طبیعی نیست، افزود:

نرخ‌های قبل از اسفندماه، نرخ هایی بود که اقتصاد کشور با آن می چرخید، یک مقدار شایعات و جوسازی و اینکه امسال تورم ۵۰ تا ۶۰ درصد خواهیم داشت باعث شد که بازارها تشدید شود، ولی من اطمینان دارم که قابل مدیریت است و تعادل را در بازار ارز برقرار خواهیم کرد و نشانه‌های آن نیز ثابت شده و حتما تعدیل خواهد شد.

 

*** اتفاق مثبت در سامانه نیما

 

وی در ادامه، خاطرنشان کرد:

وضعیت عرضه در سامانه نیما در فروردین ماه خوب نبود ولی امروز گزارشی که همکاران من دادند چیزی حدود ۲.۸ میلیارد دلار در دو ماه اخیر عرضه داشتیم برای واردکنندگان که ۱.۸ میلیارد دلار آن در نیما اتفاق افتاد و حدود یک میلیارد دلار نیز واردات در مقابل صادرات بود که از صادرکننده‌ها به صورت مستقیم گرفته بودند.

این رقم برای این دو ماه است که کاملا صادرات در تمام کشورهای همسایه نیز مختل شده بود. روند فعلی اصلاح خواهد شد و ما در طول روزهای آینده شاهد بهتر شدن شرایط خواهیم بود.

 

*** هدف‌گذاری رساندن تورم به ۲۲ درضد

 

همتی در ادامه درباره پیش بینی‌ها درخصوص تورم نیز، گفت:

پیش بینی‌های بانک مرکزی با شرایط فعلی یعنی با نفت ۳۰ دلاری و صادراتی که داریم، پیش بینی ما این است که تورم نباید بیشتر از ۲۴ درصد شود و ما بر روی ۲۲ درصد هدف گذاری می کنیم.

خوشبختانه امسال ما با ابزار بازار باز اقداماتی را خواهیم داشت. به زودی اوراق خزانه توسط دولت منتشر خواهد شد و بانک مرکزی به عنوان بازارگردان اقدام خواهد کرد.

 

*** کنترل تورم و نقدینگی

 

وی با تاکید بر اینکه من مطمئن هستم نقدینگی امسال بسیار کمتر از سال قبل خواهد بود، افزود:

تورم و نقدینگی را کنترل خواهیم کرد. من فکر می کنم انتظارات تورمی به سرعت کاهش پیدا خواهد کرد و تعادل در بازار ارز و سایر بازارها ایجاد می شود. کار سخت است ولی مدیریت خواهیم کرد.

 

*** بازار ارز و نرخ آن

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کل بانک مرکزی در پایان، بیان کرد:

نرخ ارز باید نرخ طبیعی بازار باشد، هرجا که بهتر است سرمایه‌گذاری کنید ولی در ارز سرمایه‌گذاری نکنید اگر می‌خواهید بخرید باید ریسک آن را نیز بپذیرید.

در حال حاضر ارتباطات ما با کشورها در حال بهبود است و یک سری از منابع ما آزاد می شود و این آزاد شدن می تواند تاثیر بگذارد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید